Windows Web Deneyim Paketi Nedir ve Nasıl Güncellenir?

En son özelliklere erişim ve Windows 11 PC’nizde sorunsuz bir deneyim için Windows Web Deneyim Paketini güncel tutun.

Birçok kullanıcı Microsoft Mağazalarında “Windows Web Deneyim Paketi” takma adıyla geçen gizemli yeni bir uygulamayla karşılaştı . Neden gizemli diyoruz? Şey, çünkü öyle. Yeni başlayanlar için, Microsoft Mağazası liste sayfası bu konuda pek bir şey vermiyor.

Aslında, dürüst olursak, hiçbir şey vermez. Sayfayı dikkatle incelerseniz, bulacağınız tek şey, “Yardımcı Programlar ve Araçlar” altında kategorize edilmiş olmasıdır. Uygulamanın açıklaması çok komik ve şifreli bir şekilde diyor – Windows Web Deneyim Paketi. Herhangi bir bilgi veren kabul edilebilir ekran görüntüsü yoktur; sayfadaki tek ekran görüntüsü bir Windows 10 logo görüntüsüdür.

Sayfanın listelediği tek ek bilgi sistem gereksinimleri içindir. Sanki Microsoft, tüm sayfayı kullanıcıların kafasını karıştırmak için tasarlamış gibi. Bu nedenle, bu uygulama sizi şaşırttıysa tamamen anlaşılabilir. İnternette sıradan bir dalış, bu yeni uygulama hakkında pek bir şey ortaya çıkarmayacaktır. Ama sizin için bir özet derledik.

Windows Web Deneyim Paketi nedir?

Windows işletim sistemine güncellemeleri indirmek ve yüklemek, çok zaman alan zahmetli bir işlemdir. Microsoft, bazı güncellemeleri işletim sisteminden bağımsız olarak sunmak için yeni bir süreci test etmeye karar verdi.

Bu, bu güncellemeleri yüklemeyi kolaylaştırırken yükleme süresini de önemli ölçüde azaltır. İşletim sisteminden bağımsız olmaları nedeniyle, bu güncellemeleri denemek için daha fazla alan bırakır. Son birkaç yılda, Microsoft bu tür birkaç hizmet tanıttı.

Bazı özellikler ve ayarlar için daha hızlı güncellemeler sağlamak için Windows artık Özellik, Web ve Çevrimiçi hizmet deneyimi paketleri biçiminde düzenli ve daha küçük güncellemeler gönderecek.

Bu deneyim paketleri, özelliklerin tam bir revizyonunu yapmak yerine, PC’deki yalnızca belirli ayarları günceller.

Microsoft, büyük güncellemelerin genellikle atladığı Windows uygulamalarına odaklanan bir dizi güncelleme sunmak için özellik deneyimi paketini kullanır. Windows’un birden çok alanında kapsamlı iyileştirmeler sağlayabilir. Çevrimiçi hizmet paketi bu yönüyle özellik paketinden farklıdır; hizmet alanları dardır. Özellik paketinden farklı olarak, yalnızca belirli alanlar için güncellemeler ve iyileştirmeler sağlamaya odaklanır. Şu anda çevrimiçi hizmet paketi, ayarlar uygulamasında yalnızca “Microsoft hesabınız” için yeni giriş noktasını içerir. Zamanla, diğer alanları kapsayacak şekilde genişleyebilir.

Şimdi, Microsoft bu iki paket için tüm bu bilgileri sağlıyor. Ama merakla, Microsoft’tan söz konusu paket hakkında burada bir haber yok. Şimdiye kadar, amacının Windows genelinde bazı uygulamalar veya deneyimler için güncellemeler sağlamak olduğu sizin için net olmalıdır.

Ancak bu özelliğin veya deneyimin tam olarak ne olduğu belirsiz. Bu noktada, Microsoft Store uygulamalarının kullandığı işletim sistemindeki bazı temel web bileşenleri için iyileştirmeler sağlaması gerektiğine dair yalnızca spekülasyonlar var.

Kesin olarak bildiğimiz tek şey, Windows’taki Widget’lardan sorumlu olduğudur. Web Deneyimi paketi hem Windows 10 hem de 11’de mevcuttur.

Web Deneyim Paketi Nasıl Güncellenir

Artık Windows Web Deneyimi paketinin Windows’ta güncellemeleri teslim etmekten sorumlu olduğunu bildiğimize göre, şimdi güncelleme ile ilgili kısma geçelim. Windows için duyurulan belirli özellikleri bulamıyorsanız veya bir pencere öğesiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, Web Deneyimi paketini güncellemek yardımcı olacaktır. Güncelleme, en son Windows özelliklerine her zaman erişmenizi sağlar.

Web Deneyimi Paketini El İle Güncelleyin

Windows Web Experience Pack’i Microsoft Store’dan edinebilirsiniz. Microsoft Store’u Başlat menüsünden veya arayarak açın.

Ardından, soldaki gezinme menüsünün alt kısmından ‘Kütüphane’ye gidin.

Sağ üst köşedeki ‘Güncellemeleri Al’ seçeneğine gidin.

Ardından, uygulamalar listesinden Windows Web Deneyimi paketini bulun.

Bulamazsanız, bu bağlantıyı kullanarak açın. Tarayıcıda açılacaktır. Microsoft Store’da açmak için görünen iletişim kutusunda ‘Al’ı ve ardından ‘Aç’ı tıklayın.

En son sürüme güncellemek için ‘Güncelle’ seçeneğini tıklayın. ‘Güncelle’ yerine ‘Aç’ yazıyorsa, zaten en son sürümü kullanıyorsunuz demektir.

Otomatik Güncellemeleri Etkinleştir

En son özelliklere erişmek için her zaman Windows Web Deneyimi paketini güncelleme konusunda endişelenmenize gerek yok. Tüm Microsoft Store uygulamaları için otomatik güncellemeleri etkinleştirerek web deneyimi paketi için otomatik güncellemeleri etkinleştirebilirsiniz.

Microsoft Mağazasını açın. Microsoft Store’un başlık çubuğundaki Profil simgenize gidin. Ardından, açılan menüden ‘Uygulama Ayarları’nı seçin.

‘Uygulama Güncellemeleri’ geçişinin açık olduğundan emin olun.

Not: Bu ayarı iş sisteminizde değiştiremiyorsanız, kuruluşunuz bilerek bu şekilde yapılandırmıştır.

Microsoft, Windows Web Deneyimi paketinin ne yaptığı hakkında fazla bilgi vermemiş olabilir. Ancak, tüm yeni özelliklerin Windows’ta sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmak için onu hala güncel tutmamız gerektiğini biliyoruz.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Mouse Lagging Issues in Windows 11

Windows 11’de Fare Gecikmesi Sorunları Nasıl Düzeltilir

Windows 11 PC'nizdeki bu can sıkıcı hatadan kurtulmanıza yardımcı olacak kolay düzeltmeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir