Paylaşılan Google Takvimi Nasıl Yapılır?

Paylaşılan Google Takvimi Nasıl Yapılır?

Google Takvim, herkesin ne yaptığını kolayca görebilmeniz ve buna göre plan yapabilmeniz için takvimleri başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır.

Arkadaşlarınız veya ailenizle bir gezi düzenliyorsanız, herkesin programına uyan doğru zamanı bulmak zor olabilir. Takviminizi herkesle paylaşmak, ne zaman uygun olduklarını ve ne zaman meşgul olduklarını görmenize yardımcı olabilir, böylece seyahatinizi buna göre planlayabilirsiniz. Google Takvim ile etkinliklerinizi ve programlarınızı belirli kişilerle, kuruluşunuzla veya herkesle paylaşabilirsiniz.

Google Takvim, önemli etkinlikleri, tatilleri, doktor randevularını, iş toplantılarını, arkadaşlarla yapılan görüşmeleri ve çok daha fazlasını takip etmek için kullanılabilen harika bir zaman yönetimi ve planlama aracıdır. Google takvimi, etkinlikleri planlamanıza, etkinlik konumları eklemenize, hatırlatıcılar ayarlamanıza ve programlarınızı istediğiniz kişilerle paylaşmanıza olanak tanır. Google Takviminizi nasıl oluşturacağınızı ve başkalarıyla nasıl paylaşacağınızı görelim.

Google Takvimi Paylaşma

Paylaşılan Takvim, toplantıları, etkinlikleri ve buluşmaları planlamayı kolay ve sorunsuz hale getirir. Android ve iOS uygulamaları henüz bu özelliği desteklemediğinden, yalnızca bir bilgisayardan veya mobil tarayıcıdan (Masaüstü modu) takvim oluşturup paylaşabileceğinizi lütfen unutmayın.

Takvimi biriyle (arkadaş, aile veya meslektaş) paylaşmak için üç adımı izlemeniz gerekir. Öncelikle, bir takvim oluşturmanız veya mevcut bir takviminiz olması gerekir; ikincisi, insanlara davetiye gönderin; üçüncüsü, takviminizi kullanmak için bu daveti kabul etmek zorunda kalacaklar.

Yeni Google Takvimi Oluşturun

Paylaşmak istediğiniz bir takviminiz yoksa Google Takvim’de bir takvim oluşturmanız gerekir. Farklı amaçlar için (iş, aile etkinlikleri, tatiller, arkadaş toplantıları vb.) farklı türde takvimler de oluşturabilirsiniz. Google Takvim’de yeni bir takvim oluşturmak için şu adımları izleyin:

Öncelikle, tarayıcınızda veya mobil tarayıcınızda masaüstü modundaki Calendar.google.com adresine gidin. Alternatif olarak, herhangi bir Google sayfanızda veya Google uygulamaları sayfanızda Google Apps simgesini (9 noktalı simge) tıklayabilir ve “Takvim”i seçebilirsiniz. Ardından, henüz yapmadıysanız, Google hesabınıza giriş yapın.

Sol taraftaki menü panelini ortaya çıkarmak için sol üst köşedeki ‘Ana menü’ (hamburger simgesi) düğmesini tıklayın.

Ardından, kenar çubuğundaki Diğer Takvimler’in yanındaki ‘+’ işaretini tıklayın.

Alt menüden ‘Yeni takvim oluştur’ seçeneğini seçin.

Şimdi, yeni takvim için Ayarlar sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada, takviminiz için bir ‘Ad’ ve ‘Açıklama’ girebilirsiniz. Örneğin, bu takvime ‘Raj’ın Paylaşılan Takvimi’ adını veriyoruz. Açılır menüyü kullanarak burada saat diliminizi de ayarlayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, yeni bir takvim oluşturmak için ‘Takvim oluştur’ düğmesini tıklayın.

Takvim oluşturulduktan sonra, sayfanın altında aşağıda gösterildiği gibi bir bildirim olacaktır. Ardından, takvim görünümünüze geri dönün. Takvim görünümüne geri dönmek için sol üst köşedeki ok düğmesine tıklayabilirsiniz.

İstediğiniz kadar takvim oluşturmak için yukarıdaki talimatları izleyin. İş, aile, arkadaşlar, tatil vb. için farklı takvimler ekleyebilirsiniz.

Tüm takvimleriniz sol kenar çubuğundaki Takvimim bölümünün altında yer alacaktır (özel takvimleriniz, paylaşılan takvimleriniz ve başkaları tarafından paylaşılan takvimler dahil).

Takvim ayarlarını değiştirmek için, paylaşmak istediğiniz takvimin üzerine gelin ve ‘Seçenekler’ (üç nokta) düğmesine tıklayın.

Takvim görünümünüzde yalnızca bu takvimi görüntülemek için menüden ‘Yalnızca bunu görüntüle’yi seçin. Takvimi listeden gizlemek istiyorsanız, ‘Listeden gizle’yi seçin.

Bu paylaşılan takvimin renk tonunu değiştirmek için alt menüden bir renk seçin. Bu paylaşılan takvime eklediğiniz tüm etkinlikler ve görevler, takvim görünümünde farklı takvimler arasındaki etkinlikleri ayırt edebilmeniz için seçilen renkle vurgulanacaktır.

Bir Google Takvimi paylaşın

Takvim oluşturulduktan sonra kişilere davet gönderebilirsiniz. Takviminizi paylaşmanın üç yolu vardır: Bireylerle, halkla veya kuruluşunuzla paylaşın. Bir google takviminin nasıl paylaşılacağını görelim.

Öncelikle, tarayıcınızda Google Takvim’i açın. Sol paneldeki “Takvimlerim”in altında, paylaşmak istediğiniz takvimin üzerine gelin ve üç noktalı menü simgesine (dikey üç nokta) tıklayın ve menüden “Ayarlar ve paylaşım”ı seçin.

Takvim ayarları sayfasına yönlendirileceksiniz. Takviminizi paylaşmadan önce takvim adını ve saat dilimini onaylamanız gerekir. Paylaşımda bulunduğunuz kişinin farklı bir saat diliminde olması durumunda, karışıklığı önlemek için doğru saat dilimine sahip olduğunuzdan emin olun.

Bir Takvimi Belirli Kişilerle Paylaşma

Takviminizi belirli kişilerle (arkadaşlar, aile, iş arkadaşları) paylaşmak için, Takvim ayarları sayfasında ‘Belirli kişilerle paylaş’ bölümüne gidin veya sol kenar çubuğundaki ‘Belirli kişilerle paylaş’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. .

Ardından, paylaşmak istediğiniz kişileri eklemek için ‘+ Kişi ekle’ düğmesini tıklayın.

Açılan Belirli kişilerle paylaş iletişim kutusunda, takvimi paylaşmak istediğiniz kişinin adını ve e-postasını yazın. Kişilerinizde o kişi varsa, onu öneriden seçebilirsiniz veya e-posta adresini girip paylaşım listesine eklemeniz gerekir.

Listeye istediğiniz kadar kişi ekleyin. Ardından, paylaşılan takvime erişimi yönetmek için ‘İzin’ açılır menüsünü tıklayın.

Paylaşılan Takvime Erişimi Yönetin (Paylaşma seçenekleri)

Kişileri paylaşılan takvime ekledikten sonra, etkinlikleriniz hakkında ne kadar bilgi görebileceklerini, etkinliklerde değişiklik yapıp yapamayacaklarını (programla, yeniden planla ve sil) kontrol edebilir ve paylaşım seçeneklerini yönetebilirsin.

Google, Takvim paylaşımı için dört tür izin sunar; bunlar şunları içerir:

Hazır olduğunuzda, davetleri göndermek için ‘Gönder’ düğmesine tıklayın.

‘Gönder’i tıkladığınızda Google, takvim davetlerini seçilen kişilerin e-posta adresine gönderir. Ancak, davetinizi kabul edene kadar takvim bu kişilerle paylaşılmayacaktır.

Paylaşılan Takvim için İzni Değiştirme

Takvimi paylaştıktan sonra, istediğiniz zaman bireysel kullanıcılar için izni değiştirebilirsiniz. Paylaşılan takvimin ayarlarına geri dönün ve ‘Belirli kişilerle paylaş’ bölümünün altındaki belirli bir kullanıcının yanındaki açılır menüyü tıklayın.

Ardından, menüden farklı bir izin seçin.

Herhangi bir kullanıcı için izni istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Bir Takvimi Halkla Paylaşma

Boş olduğunuzda randevu alabilmeleri için hastalarınızın randevularınızı ve programlarınızı görmelerini isteyen bir doktor musunuz? Motive edici bir konuşmacı mısınız yoksa yaklaşan etkinliklerinizi herkesin görmesini isteyen bir iş adamı mısınız? Ardından, Google Takviminizi kolayca herkese açık hale getirebilirsiniz.

Google Takviminizi açın ve sol kenar çubuğundaki ‘Takvimlerim’ bölümüne gidin. Ardından, herkese açık hale getirmek istediğiniz takvimin üzerine gelin ve üç nokta simgesine tıklayın. Ardından, menüden ‘Ayarlar ve Paylaşım’ı seçin.

Takvim ayarlarında ‘Etkinlikler için erişim izinleri’ bölümüne gidin ve ‘Herkesin kullanımına aç’ seçeneğini işaretleyin.

Takviminizi herkese açık hale getirmenin tüm etkinliklerinizi herkes tarafından görülebileceği konusunda uyarılacaksınız. Bu, bağlantıyı tek tek paylaşmasanız bile takviminizin bağlantısına sahip olan herkesin etkinliklerinizi görebileceği anlamına gelir. Devam etmek için ‘Tamam’ı tıklayın.

Bu, takviminizi tanıtacaktır. Bu özelliği etkinleştirdikten sonra yanında bulunan açılır menü ile paylaşım seçeneklerini yönetebilirsiniz. Takviminizi herkese açık olarak paylaşma izinleri ‘Yalnızca uygun/meşgul gör (ayrıntıları gizle)’ veya ‘Tüm etkinlik ayrıntılarını gör’ ile sınırlıdır. 

Ayrıca ‘Paylaşılabilir bağlantı al’ düğmesini tıklayıp ‘Bağlantıyı kopyala’ seçeneğini belirleyerek takvim bağlantısını kopyalayabilir ve istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. 

Takviminizi iş yeriniz, okulunuz veya başka bir kuruluşla paylaşmak istiyorsanız, iş Google hesabında oturum açmış olmanız gerekir. Ardından, Erişim izinleri bölümünün altındaki ‘Kuruluşunuz için kullanılabilir hale getirin’ kutusunu işaretleyin.

Davetiyeyi Kabul Edin ve Paylaşılan Bir Takvimi Görüntüleyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, belirli kişilerle bir takvim paylaştığımızda, kişiler davetinizi kabul edene kadar takviminiz paylaşılmayacaktır. Birisi sizinle bir takvim paylaşırsa da bir e-posta alırsınız. Bir daveti kabul etmek ve paylaşılan bir takvimi görüntülemek için şu adımları izleyin:

E-postanıza gidin ve davetiyeyi içeren postayı açın. Ardından, postadaki ‘Bu takvimi ekle’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

Google takvim sayfanıza yönlendirileceksiniz ve bu takvimi eklemeniz istenecek. Takviminize eklemek için Takvim ekle isteminde ‘Ekle’ düğmesini tıklayın.

Paylaşılan bir takvim eklendiğinde, kenar çubuğunda, ‘Takvimlerim’ bölümünün altında görünür. Ayrıca, açıp kapatmak için kenar çubuğunda bir takvim adına tıklayabilirsiniz.

Google Takviminizin Paylaşımını Kaldırın veya Paylaşmayı Durdurun

Artık birinin veya hiç kimsenin paylaşılan takviminize erişmesini istemiyorsanız, Google takviminizi paylaşmayı durdurabilirsiniz.

Öncelikle, Calendar.google.com’u kullanarak Google Takviminizi açın. Ardından, paylaşımını kaldırmak istediğiniz takvimin üzerine gelin ve sağdaki üç dikey noktayı tıklayın.

Şimdi, alt menüden ‘Ayarlar ve paylaşım’ı seçin.

Ardından, sağ taraftaki sayfada ‘Belirli kişilerle paylaş’ bölümüne gidin. Çıkarmak istediğiniz kişiyi bulun ve adının yanındaki ‘X’ düğmesine tıklayın.

Genel olarak paylaşılan bir takvimi durdurmak için “Etkinlikler için erişim izinleri” bölümüne gidin ve “Herkesin kullanımına aç” onay kutusunun işaretini kaldırın.

Paylaşılan Takvime Etkinlik Ekleme

Bir takvim paylaşıldığında, takvimi düzenleme erişimi olan herkes takvime etkinlik ekleyebilir veya takvimden etkinlik kaldırabilir.

Paylaşılan takvime bir etkinlik eklemek için Google Takviminizi açın, sol üst köşedeki ‘+ Oluştur’ düğmesini tıklayın ve ardından ‘Etkinlik’i seçin veya yalnızca belirli bir tarihi tıklayın.

Bu, etkinliğinizin başlığını ve ayrıntılarını ekleyebileceğiniz takvim üzerinde küçük bir pencere açacaktır. Düzenlemek için mevcut bir olaya veya göreve de tıklayabilirsiniz.

Ardından etkinliğe bir başlık ekleyin ve aşağıdaki seçeneklerle etkinliğin saatini ve tarihini seçin.

Bundan sonra misafir ekleyin ve aşağı ok düğmesine tıklayarak izinleri belirtin.

Ayrıca, “Google Meet video konferansı ekle” düğmesini kullanarak etkinliğe Video konferansı da ekleyebilirsiniz. Ardından, takvim simgesinin yanında paylaşılan takvimi seçtiğinizden emin olun. Seçili olan takvimi ve ardından etkinliğinizi eklemek istediğiniz paylaşılan takvimi gösteren açılır menüye tıklayın.

Etkinliğin konum, açıklama ve bildirimler gibi diğer ayrıntılarını ekleyin ve etkinliğin görünürlük ve gizlilik ayarlarını değiştirin. Etkinlik, varsayılan olarak seçilen takvimin paylaşım ayarlarını kullanır. 

Görünürlüğü değiştirmek için, “Varsayılan görünürlük”ü tıklayın ve “Genel” veya “Gizli”yi seçin. “Herkese Açık”ı seçtiğinizde, eklerin açıklaması ve adları da dahil olmak üzere bu etkinliğin ayrıntılarını herkes görebilir. Ancak ‘Gizli’yi seçerseniz, bu takvim için en azından ‘Etkinliklerde değişiklik yapma’ iznine sahip olmadıkça etkinliğin ayrıntıları başkaları tarafından görülemez.

Gerekli tüm ayrıntıları ekledikten sonra ‘Kaydet’i tıklayın. 

Etkinliğe konuk eklediyseniz, konuklara davetiye göndermeniz istenecektir. Davetler için ‘Gönder’e tıklayın ve etkinliği kaydedin veya davetleri göndermeden kaydetmek için ‘Gönderme’ye tıklayın.

Artık siz ve takvime erişimi olan diğer herkes, etkinliği paylaşılan takviminizde göreceksiniz.

Paylaşılan Google Takvimini Kaldırma

Paylaşılan bir takvimi kaldırmanın iki yolu vardır: Takvim aboneliğini iptal edebilir veya takvimi silebilirsiniz. Paylaşılan bir takvimden aboneliğinizi iptal ederek, artık ona erişemeyeceksiniz, ancak diğer paylaşılan kullanıcılar tarafından kullanılabilir olmaya devam edecek. Paylaşılan bir takvimi silerseniz, artık onu kimse kullanamaz.

Paylaşılan bir takvim aboneliğinden çıkmak için ilgili takvim ayarlarına gidin, sayfanın en altına gidin (Takvimi kaldır bölümü) ve ‘Aboneliği iptal et’ düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, Takvimlerim altında takvim adının yanındaki ‘X’ simgesini de tıklayabilirsiniz.

Paylaşılan bir takvimi kalıcı olarak silmek için ‘Sil’ düğmesini tıklayın.

Bu kadar. Artık paylaşılan bir Google takvimini nasıl oluşturacağınızı ve yöneteceğinizi bildiğinize göre, onu üretkenliğinizi artırmak için kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

How to Use Midjourney v6

Midjourney v6 Nasıl Kullanılır

Her zamankinden çok daha gerçekçi görüntüler oluşturmak için Midjourney'in en yeni modelini kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir