Google Bard Uzantıları Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır

Mart ayındaki zorlu başlangıcından bu yana Bard AI, ChatGPT ve Jasper gibi rakipleri yakalamak için çok çalışıyor. Görünüşe göre Bard Extensions’ın kullanıma sunulmasıyla birlikte nihayet önemli ilerlemeler kaydediyor.

Diğer üretken yapay zekanın aksine, web’deki verileri kullanarak kişiye özel yanıtlar sağlama yeteneğine sahip, bu da onu daha güncel ve doğru kılıyor.

Artık Google Uçuşlar, Google Haritalar, Google Oteller, Google Drive, Google Dokümanlar, Gmail, YouTube gibi birinci taraf Google uygulamalarının ve diğer üçüncü taraf hizmetlerinin uzantı olarak entegrasyonuyla Bard, pazarda ilerlemek için muazzam bir potansiyele sahip. devam eden yapay zeka yarışı.

Entegrasyon Uzantıları sayesinde Bard artık tüm bu hizmetlerden veri alabilecek (Bard’a izin verirseniz) ve daha becerikli yanıtlar sunabilecek. Birkaç komutla bu Bard uzantılarının nasıl kullanılacağını görelim.

Google Bard’da Uzantılar Nasıl Etkinleştirilir?

Bing Chat eklentilerine benzer şekilde Bard artık uzantılar için destek sunuyor. Google Hesabı olan herkes artık Bard’ı yeni uzantılarıyla birlikte kullanabilir.

  1. Favori tarayıcınızı açın ve Bard’ın resmi web sitesi olan bard.google.com’a gidin. Ardından, Google hesabınızda oturum açmadıysanız ‘Oturum aç’ı tıklayın.
  1. Şimdi sol üst köşedeki yeni ‘Uzantılar’ düğmesini tıklayın.
  1. Uzantılar hakkında size daha fazla bilgi göstermek için açılır kutuda ‘Bana daha fazlasını göster’i tıklayın.
  2. Bir sonraki istemde Bard’ın Gmail’inize, Google Drive’ınıza ve Dokümanlar’ınıza erişmesine izin vermek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Buna devam etmek için ‘Devam’ı tıklayın.

Bard’ın yalnızca, Bard’ın Google Workspace uygulamalarınızı kullanmasına olanak tanıyan Workspace uzantısını etkinleştirmek için izne ihtiyacı vardır. Diğer uzantılar izninizi gerektirmez. Bard’ı Google Workspace uygulamalarınıza bağlamak istemiyorsanız “Hayır, teşekkürler”i tıklayın.

  1. Ardından Bard’ın Google Workspace uygulamalarınıza erişmesine izin vermek için “Bağlan”ı tıklayın.
  1. Son olarak ‘Hadi gidelim!’ seçeneğini tıklayın. Bard Uzantılarını kullanmaya başlamak için.

Ayrıca uzantıları istediğiniz zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca Google, kişisel içeriğinizin Bard modelini eğitmek için kullanılmayacağını, insanlar tarafından erişilmeyeceğini ve hedefli reklamcılık için kullanılmayacağını garanti eder.

Bard Uzantıları Nasıl Kullanılır?

Artık Bard Uzantıları etkinleştirildiğine göre, çeşitli Google uygulamaları ve hizmetleriyle entegrasyonundan yararlanmak için Bard ile etkileşimde bulunabilirsiniz.

Gezi Planlama

Örneğin, Atina, Yunanistan’a bir tatil yapmayı planlıyorsunuz ve seyahatinizi planlamanıza yardımcı olması için Bard Extensions’ı kullanmak istiyorsunuz. Bunu şu istemi vererek yapabilirsiniz:Bard, help me plan a trip to Athens, Greece and create me an itinerary and packing list.

Bard sizin için ek istemlerle değiştirebileceğiniz örnek bir gezi planı ve seyahat planı sağlayacaktır.

Daha sonra size çeşitli şekillerde yardımcı olması için Bard Uzantılarını kullanabilirsiniz:

  • Uçuş bilgilerini Gmail’den alın.
  • Google Haritalar’ı kullanarak yakındaki otelleri ve fiyatlarını bulun.
  • Havaalanından otele yol tarifi verin ve daha fazlasını yapın.

Bard’ı kullanarak Gmail’inizden Bilgi toplayın

Bir arkadaşınızla bu geziyi planlarken onun ne zaman müsait olacağını ve size bu konuda bir e-posta gönderip göndermediğini merak ediyorsunuz. Göndermiş olabileceği herhangi bir bilgiyi e-postalarınızda kolayca aramak için Bard’ı kullanabilirsiniz. Bunun için şu komutu verelim:

What dates did Karthika say she's available for the trip to Athens in email?

Bard, Gmail’inizden bilgi toplamak ve yanıtlarınızı sağlamak için uzantıları kullanacaktır.

Gerçek zamanlı Uçuş ve Otel ayrıntılarını bulun

Şimdi Bard’dan bu tarihlerdeki mevcut uçuşların arkadaşınızın müsaitlik durumuna uygun olup olmadığını kontrol etmesini isteyelim:

Show me flights from Kochi to Athens next month around the dates that works for Karthika

Bard’ın sizin için uçuş bilgilerini getirmesine izin verin.

Bard’a sizin için uygun olan belirli tarihleri ​​verebilirsiniz, o da cevabı sizin için daha da uygun hale getirecektir. Alternatif olarak, sonuçlardan belirli bir uçuşa tıklayabilirsiniz; bu sizi doğrudan uçuş rezervasyon sitesine yönlendirecektir.

Ayrıca Bard’dan konaklamanız için Otel seçeneklerini bulmasını isteyebilirsiniz:

Find me hotels near the places you suggested in the itinerary

Belirli bir otelde oda rezerve etmek istiyorsanız sonuçta o otele tıkladığınızda otelin sitesine yönlendirilirsiniz.

Bard’ı kullanarak Yol Tarifi Alma

Seyahatiniz sırasında ziyaret etmek istediğiniz yerlerin yol tarifini almak için Bard’ın Google Haritalar uzantısını kullanabilirsiniz:

Show me distance and route from Hotel Grande Bretagne to Acropolis of Athens

Sonuç size Google Haritalar’da yol tarifleri gösterecektir.

YouTube Videolarını İzleyin

Seyahatinizde yapılacak şeylerle ilgili YouTube videolarını bile izleyebilirsiniz:

Show me videos of things to do on Athens

Ayrıca Bard’dan Gmail’inizden herkese uygun tarihleri ​​almasını isteyebilir, güncel uçuş ve otel ayrıntılarını gerçek zamanlı olarak kontrol edebilir, yol tariflerini gösterebilir ve hatta varış noktanızda yapılacak şeylerle ilgili YouTube videolarını izleyebilirsiniz. – hepsi tek bir istemde:

Bard, help me plan a trip to Athens, Greece, create an itinerary and packing list, find the dates that work for Karthika from your Gmail, show me flights from Kochin, find hotels near the airport, show directions to the hotels, and show me some videos about things to do in my trip.

Yanıtlarınızı Google Workspace İçeriğini Kullanarak Alın

Google Workspace uzantısını etkinleştirerek Bard’ın Google Drive, Dokümanlar ve Gmail’deki kendi içeriğinizi özetlemesini, bulmasını ve içeriğinizden hızlı yanıtlar almasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin, Bard’dan şu istemle Google Drive’ınızda büyük bir belgeyi bulmasını ve özetlemesini isteyelim:

Find a document named 'Ingestion Workflow Guide' in my Google Drive and summarize it for me

Şu an itibariyle Bard yalnızca birkaç birinci taraf uzantıyı destekliyor ancak Adobe Firefly, Instacart, Kayak, OpenTable, Zillow ve diğerleri dahil olmak üzere daha fazla Google ürünü ve üçüncü taraf uzantıları eklemeyi planlıyor.

Çözüm

Google’ın artık Uzantılara sahip Bard AI’si, çeşitli Google uygulamaları ve üçüncü taraf hizmetleriyle entegre oluyor. Özel yanıtlar sağlamak için bu hizmetlerden veri çekebilir. Kullanıcılar bu Uzantıları etkinleştirebilir ve ardından seyahat planlama, e-posta bilgilerini alma, uçuş ve otel ayrıntılarını kontrol etme ve hatta Google Drive’daki belgeleri özetleme gibi görevler için Bard ile etkileşime girebilir. Bard Uzantıları, görevleri kolaylaştırmayı ve bilgileri konuşmaya dayalı, kesintisiz bir şekilde sağlamayı vaat ediyor.

İlginizi Çekebilir!

İOS için Hangouts sürüm 23 güncellemesi, Yeni Konum Seçici ve Hata düzeltmeleri getiriyor

Google, iOS cihazlar için Hangouts uygulamasını 23.0 sürümüne güncelledi. Yeni güncelleme, hata düzeltmeleri, kararlılık iyileştirmeleri …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir