iOS 17’de iPhone’da Hassas İçerik Uyarısı

Apple, iOS 17 ile dijital emniyet ve güvenlik oyununu hızlandırıyor. iOS 16’da sunulan İletişim Güvenliği özelliğini temel alan Apple, şimdi bu koruma özelliğini tüm sistem genelinde genişletti.

‘Hassas İçerik Uyarısı’, kullanıcıların istenmeyen çıplaklığı görüntülemesini önlemeye yardımcı olacaktır. İletişim güvenliği özelliği yalnızca reşit olmayan üyeleri korurken ve ‘Mesajlar’ uygulamasında çıplaklık tespit ederken, ‘Hassas İçerik Uyarısı’ herkes için Kişi Posterleri, AirDrop, FaceTime ve üçüncü taraf uygulamalarına genişletilecek.

Ayrıca, tüm veri işlemleri cihazda gerçekleşir, bu da verinin telefonunuzdan asla çıkmadığı anlamına gelir. Bu, Apple’ın gizlilik odaklı yaklaşımıyla uyumludur.

‘Hassas İçerik Uyarısı’ nedir?

‘Hassas İçerik Uyarısı’, iPhone’unuzda istenmeyen hassas içeriğin görüntülenmesini engellemeye yardımcı olan İletişim Güvenliği özelliğinin bir uzantısıdır.

İletişim güvenliği özelliği, çocuklara güvenli dijital ortam paylaşımı konusunda yardımcı olmak ve iMessage’da istenmeyen görüntülerin görüntülenmesini veya gönderilmesini engellemek için tanıtıldı. Bu yıl erişimi AirDrop, FaceTime, Mesajlar, Fotoğraf Seçici ve hatta İletişim Posterlerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Ayrıca, sadece çocuklar için değil, herkes için geçerli olan bir Hassas İçerik Uyarısı getirildi. Hassas İçerik Uyarısı da AirDrop, FaceTime, Mesajlar, Fotoğraf Seçici ve hatta Kişi Posterlerinde çalışır.

Bu makaleyi yazarken, Apple yalnızca güvenlik özelliğinin çıplaklığı bulanıklaştıracağından bahsetmişti. Şu an itibariyle kan içeriğinden söz edilmiyor. Ancak, işletim sistemi bu yılın sonbaharında halka sunulduğunda bu da sansürlenecek.

Sistem, desteklenen uygulamalarda hassas içerik algıladığında içeriği bulanıklaştıracak ve önleyici adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Size üç seçenek sunulur. Size kolaylık sağlamak için aşağıda onlar için bir özet verilmiştir:

  • Şimdi Değil: Bu, bindirme penceresini kapatır ve görüntülemek için üzerine bir sonraki dokunuşunuza kadar içeriği bulanık tutar.
  • Yardım Alma Yolları: Bu, yardım almak için bağlantılar önerir veya iPhone küçük bir hesaba bağlıysa, doğrudan buradan bir yetişkine mesaj gönderebilirler.
  • Eminim: Bu, resmi görüntülemek için onay vermenizi sağlar.

Apple ayrıca, diğer üçüncü taraf uygulamaların ona erişmesine ve özelliği dahil etmesine izin vermek için kiti sağlamıştır. Bu, kullanıcıların yalnızca Mesajlarda değil, sohbet ettikleri her uygulamada/platformda kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

Ayarlar Uygulamasından Hassas İçerik Uyarısını Değiştirin

İlk olarak, Ana Ekrandan veya Uygulama Kitaplığından Ayarlar uygulamasına gidin.

Ardından, devam etmek için ‘Gizlilik ve Güvenlik’ kutucuğuna dokunun.

Bundan sonra aşağı kaydırın ve devam etmek için ‘Hassas Kontrol Uyarısı’ kutucuğuna dokunun.

Son olarak, etkinleştirmek için ‘Hassas İçerik Uyarısı’ düğmesine dokunun.

Özelliği etkinleştirdikten sonra, o anda özelliği destekleyen uygulamalar ekranda listelenecektir. Bunları istediğiniz gibi ‘Açık’ veya ‘Kapalı’ olarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca, “Hassas İçerik Uyarısını İyileştir” düğmesini tıklayarak özelliği iyileştirmelerine yardımcı olmak için isteğe bağlı verileri ve analizleri Apple’a anonim olarak gönderebilirsiniz.

‘Hassas İçerik Uyarısı’nı etkinleştirdikten sonra, size gönderilen tüm müstehcen resimler/videolar bulanıklaştırılacaktır. Üstelik özellik tamamen cihazdaki her şeyi işlediğinden, gönderenin iOS 17’de olmasına gerek yok.

Aşağıda, hassas/uygunsuz resimler içeren bir mesajın mesajlaşma uygulamasında nasıl görüneceğine dair bir örnek verilmiştir. Görüntünün bulanık olduğuna dikkat edin.

Kişiyi engellemek veya yardım almak istiyorsanız, ‘Ünlem’ simgesine ve ardından yapmak istediğiniz eyleme dokunun. Kişiyi engellerseniz, size hiçbir şekilde mesaj gönderemez/arayamazlar.

Bu tür bir resim bekliyorsanız, sisteme onay vermenizi sağlayacak ‘Göster’ simgesine dokunun ve görüntünün bulanıklığını giderin.

Telefonlar artık içerik paylaşmak için birincil cihaz haline geldi. Ve istenmeyen müstehcen resimler birçok insan için bir baş belası olmuştur. Son olarak, kendinizi istemediğiniz bir şeye maruz bırakmak zorunda değilsiniz ve ayrıca uygun önlemleri alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir