Opel Cihazsız Arıza Öğrenme Nasıl Yapılır?

Ülkemiz de en çok kullanılan araçlardan bir tanesi olan opel araçlar için arıza kodları oldukça fazla önem arz etmektedir. Yolda gidiyorsunuz örneğin ve bir anda baktınız arıza ışığı yanıyor ama arızanın ne olduğunu anlayamadınız bu durumda ne yapabilirsiniz bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Opel aracınız da arıza mı var arıza ışığı mı yanıyor bu durumda ne yapabilirsiniz anlık olarak peki? İlk olarak bizim tavsiyemiz arıza ışığının anlamını anlamak için eğer ki motor arızası değilse hemen aracınızın orjinal kitapçığını açarak yanan arıza lambasının anlamına bakınız. Eğer ki kitapçık sizin işinizi görmedi ve bir şey anlamadıysanız tamirci çağırmadan önce arızanın ne olduğunu hangi arıza kodu olduğunu sizlere aşağıda nasıl görebileceğinizi anlatacağız. Servise gitmeden opel araçlarınız için hangi arızalar mevcut merak ettiğinizi duyar gibiyiz bunun için yazımızın devamını okumaya başlayın.

Opel Arıza Kodu Görme
Aracınızla seyir halinde giderken bir anda aracın motor arıza ışığı yandıysa sizlere tavsiyemiz hemen aracınızı sağa çekerek durun ve stop edin. Çünkü arızanın boyutunun ne olduğunu bilemediğiniz için araca zarar vermeden bu durumdan kurtulmanız için aşağıda ki dediğimiz sıralamayı dediğimiz şekilde uygulayarak arızanızın ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Arızayı öğrendikten sonra da eğer ki arıza önemsiz bir şeyse yolunuza devam edebilirsiniz eğer ki arıza önemli ve yola devam etmenize engelse hemen bir tamirci çağırmak sizin faydanıza olacaktır.

Aracınızı stop ettikten sonra sırasıyla:
– İlk olarak anahtarı çıkartın sonrasında tekrar takın.

– Ayağınızla aynı anda hem gaz ve hemde fren pedalının ikisine birden sonuna kadar basın.

– Ayağınız gaz ve fren pedalına sonuna kadar basılı iken ayağınızı çekmeden aynı anda kontak anahtarını 2 kademe çevirin yani çalıştırmadan önceki konuma kadar ışıklar yanana kadar.

– Bu durumda yaklaşık olarak 5-10 saniye arasında bekleyin. Bu süreçte km sayacının olduğu alana dikkatli şekilde bakın ve ECN ile başlayan kodlar çıkmaya başlayacaktır. Bu kodlar aracınızda bulunan arızalara ait kodlardır. Bu kodları kesinlikle hemen bir yere kaydedin. Aracınız da kaç tane arıza varsa bu ekranda sırasıyla geçecektir. En sonunda ise hata kodları bitecektir ve ECN 0000 yazacak ve ekran kapanacaktır.

Eğer ki aracınızın ekranında herhangi bir arıza kodu yoksa yani ECN 0000 yazıyorsa aracınızda herhangi bir arıza söz konusu değildir.

Arıza kodunuzu buldunuz peki bu arıza ne demektir? Bu kodların anlamını öğrenmek için ECN yazısı ve ilk 4 rakamı internette aratarak sorun neymiş öğrenebilirsiniz. İlerleyen yazılarımız da opel de meydana gelen arıza kodlarına tek tek değineceğiz.

3 Yorum

  1. Tam aradığım bilgiyi buldum ve aracımdaki arıza kodunu tespit ettim.

  2. Kontak anahtarı yok start stop var nasıl yapılır

  3. ahmet yıldız

    aradığımı buldum teşekkürler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir