Microsoft Teams’de Uygulamaları ve Dosyaları Sekmelere Dönüştürme

Microsoft Teams, temiz arayüzü ve bir dizi özelliği nedeniyle birçok kuruluş için tercih edilen işbirliği aracıdır. Sekmeler, Teams’i son derece popüler yapan böyle bir özelliktir. Sekmeler, tüm ekiplerde kanalların üst kısmında bulunan hızlı kısayollardır. Bu, Microsoft Teams’in sunduğu çeşitli tümleşik uygulamaları ekleyebileceğiniz ve hatta hızlı erişim için kanallarda paylaşılan dosyaları ekleyebileceğiniz özelleştirilebilir bir alandır. Bir […]

Microsoft Teams, temiz arayüzü ve bir dizi özelliği nedeniyle birçok kuruluş için tercih edilen işbirliği aracıdır. Sekmeler, Teams’i son derece popüler yapan böyle bir özelliktir.

Sekmeler, tüm ekiplerde kanalların üst kısmında bulunan hızlı kısayollardır. Bu, Microsoft Teams’in sunduğu çeşitli tümleşik uygulamaları ekleyebileceğiniz ve hatta hızlı erişim için kanallarda paylaşılan dosyaları ekleyebileceğiniz özelleştirilebilir bir alandır.

Bir Dosyayı Sekme Olarak Ekleme

Dosyalar sekmesi, her kanalda Microsoft Teams’de varsayılan olarak bulunur. Hızlı erişim için tek bir yerde düzenli bir şekilde saklanan tüm kullanıcılar tarafından bir kanalda paylaşılan tüm dosyalara sahiptir. Ancak buna ek olarak, kullanıcılar hızlı erişim için tek tek dosyaları sekmelere dönüştürebilir.

Ekibin şu anda üzerinde ortak çalıştığı herhangi bir dosya oldukça sık açılıyor ve bu dosyayı kanalda bir sekme olarak kullanmak, katılan herkes için potansiyel olarak büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor. Dosyalar, doğrudan kanaldaki paylaşılan gönderiden veya ‘Dosyalar’ sekmesindeki dosya listesinden sekmelere dönüştürülebilir.

Yakın zamanda paylaşılan bir dosyayı bir sekmeye dönüştürmek için dosyanın paylaşıldığı kanaldaki sohbete gidin ve Dosya adının yanındaki ‘Diğer seçenekler’ simgesini (üç noktalı menü) tıklayın. Ekranda bir açılır menü belirecektir. Dosyayı sekmeye dönüştürmek için menüden ‘Bunu bir sekme yap’ seçeneğini seçin.

Yukarıdaki yöntem, yakın zamanda paylaşılan bir dosya için iyi çalışıyor. Ancak bir süre önce bir dosya paylaşılmışsa, dosyayı bulana kadar kanalda yukarı kaydırmanın bir anlamı olmayacaktır. Alternatifi almak en iyisidir.

Dosyayı içeren kanalda ‘Dosyalar’ sekmesine gidin ve sekmeye dönüştürmek istediğiniz dosyayı bulun. Ardından, farenizi dosyanın üzerine getirin. Fareyle üzerine gelindiğinde dosya adının yanında bir ‘Diğer seçenekler’ simgesi (üç noktalı menü) görünür. Üstüne tıkla.

Ekranınızda bir açılır menü görünecektir. Menüden ‘Bunu bir Sekme yap’ seçeneğini seçin ve dosyayı bir sekmeye dönüştürecektir.

Bir Uygulamayı Sekme Olarak Ekleme

Microsoft Teams masaüstü veya web uygulamasında, uygulamayı sekme olarak eklemek istediğiniz kanala gidin. Kanala gitmek için sol gezinme çubuğundaki Ekipler’e tıklayın ve kanalın parçası olduğu ekibi seçin ve ardından açmak için kanala tıklayın.

Kanalda, sekmelerin olduğu alana gidin ve sekmelerin yanındaki ‘+’ düğmesine tıklayın.

Emrinizdeki tüm entegre uygulamalarla birlikte ‘Sekme Ekle’ ekranı açılacaktır.

Eklemek istediğiniz uygulamayı seçin. Bir web sitesi, Word, Excel ekleyebilir veya sayısız başka uygulama arasından seçim yapabilirsiniz.

Bir sonraki adım, eklediğiniz belirli uygulamaya bağlı olacaktır. Bazı uygulamalar, uygulamayı eklemek için sadece ‘Ekle’ düğmesine tıklamanızı gerektirir.

Microsoft Word gibi diğer durumlarda, uygulamayı sekme olarak eklemek için belirli bir dosya seçmeniz gerekecektir.

Eklediğiniz uygulamaya bağlı olarak adımları tamamlayın ve uygulamayı kanala bir sekme olarak ekleyecektir.

Sonuç

Verimli çalışabilmek, her türlü işbirliği platformunu seçerken en önemli faktörlerden biridir. Microsoft Teams, “Sekmeler” özelliğiyle bunu doğru şekilde yürütür. En çok kullandığınız uygulamalarınızı ve dosyalarınızı kanallarda Sekmeler olarak ekleyin ve bu önemli araçlara erişim söz konusu olduğunda zaman kaybetmenin ne anlama geldiğini unutun. Her zaman parmaklarınızın ucunda olacaklar. İstediğiniz kadar Sekme ekleyebilir ve artık gerekmediğinde bunları kolayca kaldırabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top