İPhone'da Notlar Nasıl Kilitlenir

Notlarınızı meraklı gözlerden parola ile koruyun

İPhone ile ilgili notlar, hızlı bir şekilde bir şeyler yazmanız gerektiğinde çok kolay bir şekilde gelir. Alışveriş listelerinden, hediye fikirlerine, günlük girişlerinden hassas finansal bilgilere kadar hepimiz Notes’u bir dizi şey için kullanırız.

Ancak Notes’ta ödün veren bilgileri depolamak, çoğumuz için korkutucu bir düşüncedir. Telefonlarımıza erişimi olan hiç kimsenin (hatta arkadaşlarımız ve aileniz) en kişisel düşüncelerimizi okumasını istemiyoruz ve kesinlikle hiç kimsenin şifrelerimize ve orada sakladığımız diğer finansal bilgilere erişmesini istemiyoruz. Peki, o zaman Apple’ın iPhone’da Notları Kilitleme özelliğini tanıtması iyi bir şey.

Notları Notlar uygulamasında bir parola ile veya desteklenen iPhone modellerinde Face ID ve Touch ID ile kilitleyebilirsiniz.

Notes Parolasını Ayarlama

Öncelikle, Notlarınız için bir şifre oluşturmanız gerekecektir. Notes uygulaması, tüm notlarınız için ve tüm cihazlarınızda tek bir parola kullanır. İPhone’unuzun ‘Ayarlar’ını açın ve biraz aşağı kaydırın. Ardından, ‘Notlar’a gidin.

Notes’ta ‘Parola’yı seçin.

Son olarak, notlarınızı kilitlemek için kullanmak istediğiniz bir şifre belirleyin. Unutmanız durumunda parolayı hatırlamanıza yardımcı olacak bir ipucu da girebilirsiniz.

Ayrıca, notların kilidini açmayı kolaylaştırmak için, ‘Parola Ayarla’ ekranında bir parola ayarlarken ‘Yüz Kimliği’ veya ‘Dokunma Kimliği’ni de etkinleştirebilirsiniz. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi ayrıca eski parolanızı unutup sıfırlasanız bile notlarınıza erişebilmenizi sağlar.

Notes için bir şifre oluşturun. Tüm cihazlarda tüm notlarınız için tek bir şifre kullanılacaktır. Ayrıca, notların kilidini hızlıca açmak için FACE ID’yi etkinleştirin.

💡 Şifrenizi hatırlamanız için faydalı bir ipucu oluşturmanızı tavsiye ederiz. Parolanızı unutursanız, sıfırlayabilirsiniz ancak eski parolayla kilitlenen tüm önceki notlara erişilemez (özellikle Touch ID veya Face ID etkin değilse). Yeni parola yalnızca yeni parola kullanılarak kilitlenen notlar için geçerli olacaktır ve Apple bile eski parolayla korunan notlara erişmenize yardımcı olamaz.

Not Nasıl Kilitlenir

İCloud Notlar listesinde, kilitlemek istediğiniz notun üzerinde sola kaydırın ve ardından Kilit simgesine dokunun.

Notlar listesinden hassas bilgiler içeren Notları kolayca kilitleyin.

Açık bir notun içinden de bir notu kilitleyebilirsiniz. Açık bir notta, sağ üst köşedeki ‘Paylaş’ düğmesine dokunun.

Bir açılır menü görünecektir. Biraz aşağı kaydırın ve ‘Notu Kilitle’ seçeneğini bulacaksınız. Notu kilitlemek için üzerine dokunun.

Ayrıca, Paylaş sayfasından düzenlerken açık bir notu kilitleyebilirsiniz.

Tüm kilitli notların, notlar listesinde yanlarında bir kilit simgesi olacaktır ve yalnızca başlık görünür olacaktır.

Kilitli bir notu görüntülemek için, Notlar listesinden ona dokunun. ‘Bu not kilitli’ mesajı gösterecektir. Hemen altındaki ‘Notu Görüntüle’ye dokunun.

Kilitli bir notu görüntülemek için Parolayı girin veya Yüz / Dokunma Kimliğini kullanın.

Face ID veya Touch ID’yi etkinleştirdiyseniz, bu yöntemleri kullanarak notun kilidini açmanız istenir. Değilse, iPhone ayarlarında notlar için belirlediğiniz parolayı girin.

💡 Bir notun kilidini açtığınızda, iPhone’unuzdaki tüm kilitli notların kilidi birkaç dakika açık kalır, böylece aralarında kolayca ileri ve geri gidebilirsiniz.

Hangi tür Notlar kilitlenebilir?

İCloud hesabındaki notları yalnızca Notlar uygulamasında kilitleyebilirsiniz. Yani Notes’ta birden fazla hesap kullanıyorsanız, örneğin iCloud ve Google hesabınız varsa, Google hesabında oluşturulan notları kilitleyemezsiniz.

Ayrıca PDF, ses, video, Keynote, Pages, Numbers belgeleri eklenmiş veya ortak çalışanların bulunduğu notlar iCloud hesabında bile kilitlenemez.

Sonuç

Kişisel bilgilerinizi Notes’ta saklamak Apple’da hiç olmadığı kadar güvenli olmamıştı. Kilitli notlarla, verilerinizin meraklı gözlere karşı savunmasız olmasından asla korkmanıza gerek yok. Notlar uygulamasında kilitli notları kilitlemek ve görüntülemek de çok kolay ve kullanıcı dostudur, bu nedenle notlarınızı kilitlemeye başlayın ve bir daha asla gizlilik ihlali konusunda endişelenmeyin!

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir