iPhone 14 Kamerada Eylem Modu nedir?

Hareket halindeyken şimdiye kadarki en yumuşak çekimlerinizi yapın!

Apple kısa süre önce iPhone 14 serisini piyasaya sürdü. iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max’ten oluşan ürün serisi, kullanıcıların heyecanlanması için birçok özelliğe sahip. Cihazı öncekilerden farklı kılan birçok küçük ekleme var.

Önemli bir etkisi olacak böyle küçük bir ekleme, Kameradaki Eylem Modudur. Bazı özelliklerin aksine, eylem modu tüm dizinin bir parçasıdır. iPhone’un kamerası her zaman birinci sınıf olmuştur. Ve aksiyon modunun dahil edilmesiyle, Apple işleri daha da sarsıyor. Gelin bu yeni modun ne olduğunu ve nasıl kullanabileceğinizi görelim.

Eylem Modu nedir?

iPhone 14 ve 14 Pro modellerindeki Kamera uygulamasında yerleşik bir özellik olan Eylem Modu, videolarınızı dengelemeye çalışır. Amacı, video çekerken önemli sarsıntıları, titreşimleri ve istenmeyen hareketleri düzeltmektir.

Videoları hareketin ortasında bile sabit hale getirmek için gelişmiş yuvarlanma düzeltmesi ve daha fazla aşırı tarama ile tam sensörden yararlanır. Hareket halindeki bir arabadan çekim yaparken veya nesnenizin yanında koşarken inanılmaz derecede dengeli videolar çekmek için modu kullanabilirsiniz. Bir gimble gibi herhangi bir ekstra donanıma ihtiyacınız yok; Aksiyon modu ile elde tutulan videolarınız bile stabildir.

Videolar, çerçeveyi biraz kırpsa da, eylem moduyla oldukça akıcı hale geliyor. Ayrıca ultra geniş lens için varsayılandır ancak bu ayarları değiştirebilirsiniz.

Eylem modu, videoları 60 fps’ye kadar 1080p veya 2,8k çözünürlükte kaydetmeyi destekler. Modun yakaladığı varsayılan HD çözünürlükten iki çözünürlük arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca iPhone 14 modellerinde Dolby Vision HDR’yi destekler. 14 Pro modeli de Apple ProRes video formatları için destek alıyor.

Eylem Modunu Kullanma

iPhone 14 ve 14 Pro modellerinde Eylem Modu’nu kullanmak son derece kolaydır. iPhone’unuzda yerel Kamera uygulamasını açarak başlayın.

Ardından alttaki seçeneklerden ‘Video’ moduna geçin.

Standart video modunuzda, sol üst köşede koşan bir kişinin simgesini göreceksiniz. Eylem Modunu etkinleştirmek için buna dokunun.

Eylem Modunun etkinleştirildiğini belirtmek için simge sarıya dönecektir.

Aksiyon modu etkinleştirilir etkinleştirilmez, aksiyon Modu varsayılan olarak ultra geniş lens olarak ayarlandığından, kamera deklanşörünün üzerinde 0,5x simgesinin vurgulandığını göreceksiniz. Geçiş yapmak için diğer yakınlaştırma seçeneklerine dokunun.

Düşük Işık için Eylem Modunu Optimize Etme

Eylem Modu, bol aydınlatma ile en iyi dış mekanda çalışır. İçeride, düşük ışık koşullarında “Daha Fazla Işık Gerekiyor” yazan bir uyarı görürsünüz . Çok fazla ışık olsa bile, içerideyken muhtemelen uyarıyı göreceksiniz. Uyarı ile eylem modunu kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak video grenli görünecektir.

Grenliliği önlemek için eylem modunu düşük ışık için optimize edebilirsiniz. Şimdi, düşük ışık optimizasyonu herhangi bir mucize yaratmayacak, bu nedenle bu beklentileri ışık gibi biraz düşük tutun. Ancak mütevazı bir şekilde aydınlatılmış odalarda video çok daha iyi olacaktır. Bildirim bile almazsınız. Ancak oda çok loş bir şekilde aydınlatılmışsa, eylem modu yine de daha fazla ışık bulmanızı isteyecektir.

Şimdi, bu önemli bir takas ile gelecek. Düşük ışık için optimize etmek için eylem modunun stabilizasyonu azaltılacaktır. Ama merak etmeyin, tamamen sıfıra gitmeyecek.

Düşük ışık optimizasyonunu etkinleştirmek için “Ayarlar” uygulamasını açın. Ardından aşağı kaydırın ve ‘Kamera’ seçeneğine dokunun.

Kamera ayarlarında, ‘Video Kaydet’e gidin.

Ardından, aşağı kaydırın ve ‘Eylem Modu Alt Işık’ geçişini etkinleştirin.

iPhone 14 ve 14 Pro kameralarda keşfedilecek çok şey var, ancak muhtemelen insanların en çok bahsettiği şey Eylem Modu. Şimdi, kendiniz deneyebilir ve nedenini öğrenebilirsiniz!

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir