iOS 16 ile iPhone’da Bir Fotoğraftan Arka Plan Nasıl Kaldırılır

Tüm fotoğraflarınızdan arka planları kaldırın ve iOS 16 çalıştıran iPhone’unuzu kullanarak hemen kaydedin veya paylaşın.

iOS 16 harika yeni özelliklerle dolu. Bu özelliklerin çoğu, iOS 15’te zaten mevcut olan özelliklerin üzerine inşa edilmiştir. iOS 16 ile erişebildiğiniz, iOS 15 özelliğinin geliştirilmiş hali olan çok tuhaf bir özellik vardır. Nesneleri arka plandan kaldırma yeteneğinden bahsediyoruz.

Bu özellikle, içinde net bir konu olan herhangi bir fotoğrafın arka planını kaldırabilirsiniz. Apple, işlevselliğin yeni yükseltilmiş Görsel Arama özelliğinin bir parçası olduğunu söylüyor. Daha önce Görsel Arama, yalnızca fotoğraflarınızdaki popüler yerler, evcil hayvanlar, bitkiler, çiçekler, sanat vb. nesneleri tespit edebiliyor ve size bunlar hakkında bilgi sunabiliyordu. Ancak bu yeni revizyonla, iPhone’unuz artık yalnızca fotoğraftaki nesneleri algılamakla kalmıyor, aynı zamanda bunları tek tek nesneler olarak kaldırabiliyor.

Bu özelliği, Kilit Ekranları için yeni çok katmanlı efektte özneleri arka planlardan ayırma özelliğini de görebilirsiniz. Artık fotoğrafın konusunu zamanın ve widget’ların önüne koyan bir kilit ekranına sahip olabilirsiniz. Aynı gelişmiş makine öğrenimi modeli nedeniyle Portre bile olmayan fotoğraflarla çalışır.

Fotoğraflardan nesneleri kaldırma ve arka planlarını kaldırma özelliği, iOS 16 kullanan yalnızca iPhone XR, XS ve üzeri modellerde (A12 biyonik çipli veya sonraki telefonlar) çalışır.

Not: iOS 16 hala beta sürümündedir ve bu yılın sonbaharına kadar herkese açık olarak sunulmayacaktır.

Arka Planı Kaldırma

Bu özellik Fotoğraflar, Ekran Görüntüleri, Safari, Hızlı Bakış ve daha fazlasında çalışır. Ardından, izole edilen konuyu Mesajlar, Whatsapp vb. uygulamalarda paylaşabilir, notlara kopyalayabilir veya film rulonuza kaydedebilirsiniz. Bu özellik, içinde birden fazla konu bulunan grup fotoğraflarında bile çalışır. Tüm gruba tek bir varlık gibi davranır ve arka planlarını kaldırır.

Film rulonuzdaki bir fotoğrafın arka planını nasıl kaldırabileceğinizi ve kaydedebileceğinizi görelim. Fotoğraflar uygulamasını açın ve arka planını kaldırmak istediğiniz fotoğrafa gidin.

Ardından, dokunsal geri bildirim alana kadar konuya dokunun ve kısa tutun. Fotoğraftaki konu vurgulanacak ve üzerinde Kopyala ve Paylaş olmak üzere iki seçenek belirecektir. Olmazlarsa, yukarıdaki adımı tekrarlayın. Ardından, ‘Paylaş’ seçeneğine dokunun.

İzole edilmiş nesneyi film rulonuza kaydetmek için paylaşım sayfasından ‘Görüntüyü Kaydet’e dokunun. Ve işte! Bir görüntünün arka planını bir saniyeden kısa sürede başarıyla kaldırdınız. iPhone ayrıca, onu paylaşım sayfasından başka herhangi bir uygulamayla doğrudan paylaşmanıza da olanak tanır.

Ayrıca, hedefiniz yalnızca bir kez paylaşmaksa, vurgulanan konuyu doğrudan sürükleyip diğer uygulamalara bırakabilirsiniz. İzole edilmiş özneyi sürükleyip bırakmak için, vurgulandığında özneyi basılı tutun ve sürükleyin. Ardından, bir elinizle konuyu tutarken Fotoğraflar uygulamasını diğer elinizle kapatın.

İzole edilen nesneyi başka bir uygulamaya bırakmak için fotoğraftan sürüklemek.

İzole edilmiş fotoğrafı tutarken diğer uygulamayı açın. Mesajlarda göndermek istediğinizi söyleyin. Ardından sohbeti açın veya yeni bir mesaj başlatın ve ardından izole edilen konuyu mesaj kutusuna bırakın. Artık bunu bir iMessage’da normal bir fotoğraf olarak gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Safari’de bir web sayfasında açıksa, o zaman bile yalnızca konuyu kopyalayabilirsiniz. Bir bağlam menüsü görünene kadar fotoğrafa dokunun ve basılı tutun. Ardından, menüden ‘Konuyu Kopyala’ seçeneğine dokunun.

Ardından, Notlar veya Mesajlar gibi başka bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

iOS 16, herhangi bir fotoğrafın arka planını sorunsuz bir şekilde kaldırma özelliğini düzgün bir şekilde uygulamıştır. iOS 16 çalıştıran iPhone’unuzla herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına ihtiyaç duymadan istediğiniz kadar fotoğrafın arka planını bir saniyeden kısa sürede kaldırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir