Google Meet’te Arka Plan Nasıl Değiştirilir?

Google Meet nihayet video konferans ekosistemindeki rakiplerini yakaladı ve platforma çok ihtiyaç duyulan bazı yükseltmeleri getirdi. Artık kullanıcıların uzun süredir görmek istediği en çok aranan özelliklerden birine sahip – Arka Plan Değiştirme ve Bulanıklaştırma. Kullanıcıların bunu uzun süredir beklediğini söylemek güvenlidir. Bu özelliğin gelişiyle ilgili toplulukta çok uzun süredir fısıldıyorlar. Aylar önce, özelliğin Google Meet’e […]

Google Meet nihayet video konferans ekosistemindeki rakiplerini yakaladı ve platforma çok ihtiyaç duyulan bazı yükseltmeleri getirdi. Artık kullanıcıların uzun süredir görmek istediği en çok aranan özelliklerden birine sahip – Arka Plan Değiştirme ve Bulanıklaştırma.

Kullanıcıların bunu uzun süredir beklediğini söylemek güvenlidir. Bu özelliğin gelişiyle ilgili toplulukta çok uzun süredir fısıldıyorlar. Aylar önce, özelliğin Google Meet’e Google’ın yakında çıkacak olan yayın belgelerinin incelenmesinden geldiğini ortaya çıkardık. Ancak resmi bir duyuru olmadığı için ve bu, zaman çizelgesini ve hatta yayının kesinliğini tahmin etmeyi zorlaştırdı.

Ardından Google’dan konuyla ilgili resmi bir duyuru geldi. Henüz somut bir yayın tarihi olmamasına rağmen, G Suite Enterprise ve Education kullanıcılarının yakında Google Meet’te arka planlarını değiştirip bulanıklaştırabilecekleri kesinleşti. Ancak Google Meet Free kullanıcılarının kaderi hala belirsizdi.

Ama nihayet belirsizlik bitti. Arka planı değiştir özelliği artık tüm masaüstü kullanıcılarının ekranlarını süslüyor ve yakında mobil uygulamaya da geçecek. Ve sadece Google Workspace (eski adıyla G Suite) kullanıcıları için değil. Ücretsiz Google Meet kullanıcıları da toplantılarda arka planlarını değiştirebilir ve bulanıklaştırabilir.

Arka Planınızı Bulanıklaştırma veya Değiştirme

Arka planınızı hem toplantıya katılmadan önce hem de toplantı sırasında değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak efekt kapalıdır.

Toplantıya katılmadan önce arka planınızı bulanıklaştırmak veya değiştirmek için Önizleme penceresinin sağ köşesindeki ‘Arka Planı Değiştir’ düğmesini tıklayın.

Arka planınızı değiştirme seçenekleri ekranın alt kısmında görünecektir.

Arka planınızı bulanıklaştırmak için iki seçeneğiniz vardır. Birincisi, bulanıklaştırma efektinin çok belirgin olmadığı, ancak çevrenizi çözülemez hale getirdiği ‘Arka planı biraz bulanıklaştır’.

Diğeri, arka planınızı tamamen bulanıklaştıran “arka planınızı bulanıklaştırın”.

Arka planınızı değiştirmek için, Google’dan birçok seçenek içeren önceden ayarlanmış resimlerden birini seçebilir veya bilgisayarınızdan bir tane yükleyebilirsiniz. Seçmek için efekt küçük resmine tıklayın.

Efektlerin önizlemesini ekranda görebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, seçili arka plan ile toplantıya girmek için ‘Şimdi katıl’ düğmesini tıklayın.

Toplantı sırasında arka planınızı değiştirmek için, arama araç çubuğunun sağındaki ‘Diğer seçenekler’ simgesini (üç noktalı menü) tıklayın. Ardından, menüden ‘Arka Planı Değiştir’i seçin.

Arka planı değiştirme penceresi sağda görünecektir. Arka plan efektini görebileceğiniz pencerede bir önizleme küçük resmi olacaktır. Seçmek için efekt küçük resmine tıklayın.

Not: Bir toplantıda arka planınızı değiştirdiğinizde, ‘Uygula’ düğmesi veya bunlardan başka herhangi bir şey yoktur. Bir arka plan seçer seçmez, toplantıdaki diğer kişiler de onu görebilir.

Google Meet aynı zamanda arka plan seçiminizi de hatırlayacaktır, yani, bir toplantıdan ayrıldığınızda bir arka plan seçtiyseniz, bir sonraki görüşmede sizin için aynı arka planı uygulayacaktır.

Google’ın, kullanıcıların ekranını Google Meet’teki Arka Plan Değişikliği özelliğiyle süslemeye karar vermesinin zamanı geldi, çünkü bu özellik sadece eğlenceli değil, çevremizin bizi utandırmasını istemediğimiz birçok durumda süper yardımcı oluyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top