Windows 10'da Windows Sandbox Nasıl Kullanılır

Uzun zamandır beklenen Windows Sandbox özelliği nihayet Windows 10 Mayıs 2019 güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte geldi. Sandbox, PC’nizde güvenilmeyen programları, sisteminiz üzerinde yapabileceği etki hakkında endişelenmeden deneyebileceğiniz yeni bir yerdir çünkü her şey geçicidir ve yalnızca sandbox ile sınırlıdır. Hiçbir şeyin depolanmadığı yerleşik bir Windows 10 sanal makinedir. Bilgisayarınızda çalıştırabilir, bir şeyler yapabilir ve sonra kapattığınızda; […]

Uzun zamandır beklenen Windows Sandbox özelliği nihayet Windows 10 Mayıs 2019 güncellemesinin yayınlanmasıyla birlikte geldi. Sandbox, PC’nizde güvenilmeyen programları, sisteminiz üzerinde yapabileceği etki hakkında endişelenmeden deneyebileceğiniz yeni bir yerdir çünkü her şey geçicidir ve yalnızca sandbox ile sınırlıdır.

Hiçbir şeyin depolanmadığı yerleşik bir Windows 10 sanal makinedir. Bilgisayarınızda çalıştırabilir, bir şeyler yapabilir ve sonra kapattığınızda; her şey silindi. Sandbox’a kaydettiğiniz herhangi bir dosya kapattığınızda silinir. Bu özellik, geliştiricilerin ve test uzmanlarının bilgisayarlarında ham ve bitmemiş yazılımları denemeleri için çok faydalıdır.

sistem gereksinimleri

Windows Sandbox Nasıl Etkinleştirilir

Windows Sandbox, Windows 10’da varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır. Denetim masasındaki Windows Özellikleri menüsünden etkinleştirebilirsiniz.

  1. Başlat menüsünü açın »Windows Özellikleri’ni arayın ve sonuçlardan Windows Özelliklerini Aç veya Kapat’ı seçin.
  2. Windows Özellikleri penceresinde, listenin en altına gidin ve Windows Sandbox’ı arayın.
  3. Windows SandBox için Onay Kutusunu işaretleyin ve ardından Tamam düğmesine basın.
  4. Sistemin, Windows Sandbox’ı etkinleştirmek için gerekli değişiklikleri uygulamasını bekleyin ve ardından istendiğinde Şimdi yeniden başlat düğmesine basın.

Bilgisayarınız yeniden başladığında, PC’nizde Windows Sandbox’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Windows Sandbox Nasıl Açılır

Windows Sandbox, bilgisayarınızdaki herhangi bir program gibi yüklenir. Açmak için Başlat menüsünden Windows Sandbox’ı aratın ve ardından Aç’a tıklayın.

Korumalı alanı başlatmak için yönetici izni istendiğinde, Evet’i tıkladığınızdan emin olun.

Windows Sandbox’ta Bir Klasör veya Sürücü Nasıl Eklenir

Windows Sandbox varsayılan olarak yalıtılmış bir ortamda çalışır. Bilgisayarınızda depolanan dosyalara erişmenize izin vermez, ancak bir klasörü ana bilgisayar sisteminizden Sandbox’a hem okuma hem de yazma izinleriyle paylaşmak için bir Windows Sandbox yapılandırma dosyası oluşturabilirsiniz.

Microsoft, kullanıcıların Sandbox içinde çalışmasını kolaylaştırmak için kısa süre önce Windows Sandbox’a basit yapılandırma dosyaları (.wsb dosya uzantısı) desteği ekledi.

Aşağıda, Ana Bilgisayar İndirmeleri klasörünü Sandbox’a bağlamak için örnek bir Windows Sandbox yapılandırma dosyası verilmiştir.

<Configuration> <VGpu>Default</VGpu> <Networking>Default</Networking> <MappedFolders> <MappedFolder> <HostFolder>C:UsersPublicDownloads</HostFolder> <ReadOnly>true</ReadOnly> </MappedFolder> </MappedFolders> <LogonCommand> <Command>explorer.exe C:usersWDAGUtilityAccountDesktopDownloads</Command> </LogonCommand> </Configuration>

Kod kılavuzu:

Windows Sandbox Yapılandırma Dosyası Nasıl Oluşturulur

Windows Sandbox için bir .wsb yapılandırma dosyası oluşturmak için , Başlat menüsünden Not Defteri’ni açın ve Windows Sandbox yapılandırma kodunuzu buna yapıştırın.

Bu örnek için, Sandbox’a bir klasör / sürücü eklemek için yukarıda paylaştığımız kodu kullanacağız.

Kodu ekledikten sonra, yapılandırma dosyasını kaydetmek için Ctrl + Shift + S tuşlarına basın. Dosyayı kaydederken dosya uzantısı olarak .wsb kullandığınızdan emin olun.

Windows Sandbox’ı bir yapılandırma dosyasıyla başlatmak için, .wsb dosyasına çift tıklayın ve Sandbox’ı özel yapılandırmanızla başlatacaktır.

PC’nizde Windows Sandbox’ı kullanarak eğlenin. Bu sayfayı yararlı bulduysanız, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top