Gürültülü Bir Bulaşık Makinesi Nasıl Onarılır

Pompa

Arızalı bir pompa, bulaşık makinenizin yüksek ses yapmasının nedeni olabilir. Pompanın işlevi püskürtme kollarına basınç vermektir ve çoğu modelde suyu boşaltmak için de kullanılır. Pompa, bulaşık makinesinin alt kısmında bulunur ve tipik olarak iki ayrı bölmeden oluşur; biri yıkama veya sirkülasyon için, diğeri boşaltma için. Pompanın sirkülasyon kısmı tipik olarak yıkama çarkı ve filtre bileşenlerinden oluşacakken, tahliye kısmı bir tahliye çarkı ve bir kıyıcı bıçaktan veya bazı durumlarda solenoidle çalışan bir yön değiştiriciden oluşacaktır. Çarklar, pompanın altına veya yanına bağlı bir elektrik motoru tarafından tahrik edilir.

Bir multimetre ile bulaşık makinesi pompası nasıl test edilir:

 1. Bu teste başlamadan önce bulaşık makinenizin fişini çekin; elektrik bileşenleri ile ilgileneceksiniz.
 2. Test etmek için pompayı çıkarın. Pompa genellikle alt erişim panelinin arkasında bulunur.
 3. Rx1’de bir multimetre kullanarak, sürekliliği test etmek için probları terminallere yerleştirin. Sıfır veya sıfıra yakın bir okuma almalısınız. Toprak bağlantısını test etmek için, bir prob hala bir terminaldeyken, diğer probu pompanın çıplak metal muhafazasına dokundurun. Bu testten herhangi bir okuma almamalısınız.
 4. Test sonuçlarınız yukarıdakilerle uyuşmuyorsa, yedek pompaya ihtiyacınız olacaktır .

Yıkama Kolu Rulman Halkası ve Püskürtme Kolu Contası

Bulaşık makineniz gürültülü çalışıyorsa bunun nedeni yıkama kolu contası veya yatak halkası olabilir. Bu parçalar, yıkama kolunu veya püskürtme kolunu destekleyen ve kolun döndüğü plastik halkalardır. Bu parçalardan herhangi biri gevşemiş veya aşınmış olabilir ve bu da püskürtme kolunun düzgün çalışmamasına neden olabilir.

Yıkama kolu yatak halkası ve püskürtme kolu contası nasıl kontrol edilir:

 1. Cihazınızı sökmeyecek olsanız da, başlamadan önce cihazınızın fişini çekmenizi öneririz.
 2. Yıkama kolu yatak bileziğini ve püskürtme kolu contasını bulun. Püskürtme/yıkama kollarına bağlı olarak bulunurlar.
 3. Bunları aşınma, çatlama veya hasar belirtileri açısından görsel olarak inceleyin. Modelinize bağlı olarak, tamamen incelemek için püskürtme/yıkama kollarını çıkarmanız gerekebilir.
 4. Yukarıdaki belirtilerin belirtilerini bulursanız, yedek yıkama kolu yatak halkalarına ve/veya püskürtme kolu contalarına ihtiyacınız olacaktır.

Sprey Kolları

Su, bulaşık makinesinin etrafına su ve deterjan püskürtmek için bulaşık makinesi püskürtme kollarından zorlanır. Tüm bulaşık makinelerinde, bulaşık makinesinin altında bulunan bir alt püskürtme kolu bulunur ve bazı bulaşık makinelerinde ayrıca üst bulaşıklık altında veya bulaşık makinesi teknesinin üstünde bulunan orta veya üst püskürtme kolları bulunur.

Bulaşık makinesi püskürtme kolları nasıl kontrol edilir:

 1. Güvenlik için, başlamadan önce cihazınızın gücünü kesin.
 2. Raflara çarpmadıklarından ve serbestçe döndüklerinden emin olmak için püskürtme kollarınızı manuel olarak döndürün. Püskürtme kolları sallanmamalıdır.
 3. Püskürtme kollarınızda herhangi bir aşınma, çatlama veya hasar olup olmadığını gözle kontrol edin.
 4. Yukarıdaki kontrolleri yaparken herhangi bir sorun bulursanız, yedek püskürtme kollarına ihtiyacınız olacaktır .

İlginizi Çekebilir!

Bulaşık Makinesi Elektrik Sorunları ve Çözümleri

Giriş: Günümüzde bulaşık makinesi, mutfakta zaman ve enerji tasarrufu sağlamak adına vazgeçilmez bir ev aleti …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir