Google Meet’te Nasıl Toplantı Planlanır?

Daha önce Google Hangout Meet olarak bilinen Google Meet, Google tarafından G-Suite’te sunulan video konferans hizmetidir. Özellikle bu zor zamanlarda birçok kuruluş ve eğitim kurumu için tercih edilen uygulama haline geldi.

Google Meet’i kullanarak istediğiniz zaman anlık toplantılar yapabilirsiniz. Ancak herkes önceden haber vermeksizin toplantılara göz açıp kapayıncaya kadar katılamaz. Daha iyi bir seçenek, toplantıları önceden planlamaktır, böylece herkes bir uyarıda bulunabilir ve programını buna göre düzenleyebilir.

Bir Google Meet’i Önceden Planlama

Önceden bir toplantı planlamak için önce meet.google.com’u açın ve Google hesabınızla giriş yapın. Ardından, Google Meet ana sayfasında, ‘Google Takvim’den bir görüntülü toplantı planla’ seçeneğini tıklayın.

Tarayıcınızda yeni bir sekmede / pencerede bir Google Takvim etkinlik sayfası açılacaktır. Burada, Google Meet’inize bir başlık verin ve ardından ‘Davetli ekle’ alan kutusunu tıklayın ve toplantıya davet etmek istediğiniz kişilerin e-posta kimliklerini yazın.

Davet etmek istediğiniz misafirlerin takvimi sizin için uygunsa, ‘Misafir uygunluğunu gör’ seçeneğine tıklayarak uygunluklarını görebilir ve ardından isterseniz toplantı programını buna göre değiştirebilirsiniz.

Toplantının tüm ayrıntılarını girdikten sonra, ‘Kaydet’ düğmesine tıklayın.

Google Takvim davetlilerine davetiye e-postaları göndermek isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu görünecektir. “Gönder” i tıklayın.

Kuruluşunuz tarafından sağlanan bir G-Suite hesabını kullanıyorsanız ve kuruluşun dışından birinin e-posta adresini eklediyseniz, size ‘Aşağıdaki misafirler kuruluşunuzun dışından olduğunu’ bildiren ek bir iletişim kutusu görünecektir. Daveti onaylamak için “Harici misafir davet et” i tıklayın. Yanlışlıkla eklediyseniz, daveti düzenlemek ve e-postalarını kaldırmak için ‘Düzenlemeye devam et’i tıklayın.

Toplantı Google Meet’te planlanacak ve davetliler bir davetiye e-posta kimliği alacak. Etkinliğe LCV yanıtı verebilir ve takvimlerine ekleyebilirler. Google kullanıcıları için, evet yanıtı vermeleri durumunda toplantı Google Meet hesaplarında da görünecektir.

Doğrudan Google Takvim’den Google Meet Nasıl Planlanır?

Doğrudan Google Takvim’den de bir Google Meet planlayabilirsiniz. Başlamak için tarayıcınızda calendar.google.com’u açın ve Google hesabınızla giriş yapın. Ardından, ekranın sol üst köşesindeki ‘Oluştur’ düğmesine tıklayın.

Bir ‘Etkinlik oluştur’ iletişim kutusu açılacaktır. Başlık, Toplantı günü ve Saati gibi toplantıyla ilgili ayrıntıları ekleyin. Ve bundan sonra, ‘Google Meet görüntülü konferans ekle’ düğmesini tıklayın.

Bir Google Meet bağlantısı oluşturacaktır. Ardından, ‘Davetli ekle’ye gidebilir ve toplantıya davet etmek istediğiniz kişilerin e-posta kimliklerini yazabilirsiniz.

Sürecin geri kalanı yukarıda açıklandığı gibi aynı kalır. Yapılandırmayı bitirdiğinizde, ‘Etkinlik ekle’ iletişim kutusunun sağ alt köşesindeki ‘Kaydet’ düğmesine tıklayın.

Google Meet ile bir toplantı planlamak gerçekten çok kolay. Planlamak için Google Takviminize eklemeniz yeterlidir. Ayrıca etkinliği planlarken konukları doğrudan toplantıya davet edebilirsiniz ve misafirler etkinliği takvimlerine ekleyebilir ve ayrıca buna LCV de ekleyebilir, böylece toplantıya kimin katılacağını bilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir