İOS 14'ün yeni 'Uygulama Gizliliği' özellikleriyle Uygulamaların iPhone'da Sizi Takip Etmesini Tamamen Devre Dışı Bırakma

Gittiğiniz her yerde sizi takip eden özel olarak seçilmiş reklamlarla artık korkmanıza gerek yok!

Apple, her zaman piyasadaki emsallerinden daha çok kullanıcıların gizliliğiyle ilgilenmiştir. Bu yıl oyunlarını geliştirmeye karar verdiler. Bu sonbaharda piyasaya sürülmesi planlanan yeni iOS 14 tam olarak bunu yapıyor.

Bir uygulamanın kamerayı veya mikrofonu bilginiz olmadan kullanıp kullanmadığını bilmenizi sağlayan bir kayıt göstergesi, gelişmiş gizlilik merkezli Safari, konum tahmini ve çevrilmiş gizlilik gibi iOS 14’te gizlilik cephesine pek çok değişiklik geliyor. Uygulamalar.

Pek çok uygulamanın ve web sitesinin hedeflenmiş reklamlar için bizi uygulamalar arasında izlemesi hiçbirimiz için şaşırtıcı değil. Demek istediğim, bir şeyi Google’da aradıktan veya Amazon’da bir şey aradıktan sonra hepimizin Instagram’da veya Facebook’ta reklamları gördük. Şimdiye kadar buna alıştık. Apple’ın iOS 13’te de reklam takibini sınırlama seçeneği var, ancak sorun şu ki, çoğumuz ayarlarda şimdiye kadar gömülü olduğu için hiçbir zaman buna aldırış etmedik.

İOS 14 ile bu tamamen değişiyor ve Apple, reklam takibini merkez sahneye getiriyor. Uygulama geliştiricilerinin, veriler için uygulamalar arasında sizi takip etmek için artık izninizi istemesi gerekecek. Böylece, belirli uygulamalara sizi izleme izni verebilir ve bazılarını bundan alıkoyabilir veya reklam izlemeden tamamen vazgeçebilirsiniz. Şimdi tamamen sizin takdirinize bağlı olacak.

Esasen, sizi izlemek isteyen tüm uygulamaların sizden “sizi diğer şirketlerin sahip olduğu uygulamalar ve web sitelerinde izlemek için izin isterler. Verileriniz size kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için kullanılacaktır ”veya bu şekilde bir şey. Ayrıca “İzlemeye İzin Ver” veya “Uygulamanın İzlenmemesini İste” seçeneğini de belirleyebilirsiniz. Tıpkı uygulamalara kameramıza, mikrofonumuza veya konumumuza erişme izni verdiğimiz gibi.

Verilerinizin kullanımını merak etmek yerine, hangi uygulamaların sizi izlemesine izin verdiğinizi kolayca Ayarlar’da inceleyebilir ve hatta herhangi bir noktada bu erişimi iptal edebilirsiniz.

İzlemeyi tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız ve bunu her uygulamayla açıkça yapmak zorunda kalmayı bile istemiyorsanız, uygulamaların izninizi isteme hakkını bile tamamen reddedebilirsiniz. Hiçbir reklam izlemenin ziyaret ettiğiniz uygulamalarda veya web sitelerinde reklam olmayacağı anlamına gelmediğini bilin, bu yalnızca verilerinize dayalı olarak sizinle alakalı uygulamalar olmayacakları anlamına gelir.

İPhone ayarlarınıza gidin, ‘Gizlilik’ seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın ve açın.

Gizlilik ayarlarında, yepyeni bir ‘İzleme’ seçeneği göreceksiniz. Aç onu.

Şimdi uygulama takibini tamamen reddetmek için, ‘Uygulamaların Takip Etmesine İzin Ver’ geçişini kapatın.

Gelecekte, uygulama geliştiricilerinin de gizlilik uygulamalarını App Store’da ifşa etmeleri gerekecek. Böylece, bir uygulamayı indirmeden önce bile, bir uygulamanın gizlilik politikalarını ve bunların sizi izlemek için ne tür verileri toplayıp kullanacağını gözden geçirebilirsiniz.

Uygulama Gizliliği, şirketlerin verilerimizi kullanma biçiminde büyük bir değişiklik getirecek. Kullanıcı verilerinden para kazanan şirketler için heyecan verici bir haber olmayabilir. Ancak kullanıcılar için, özellikle gizlilik odaklı insanlar için en iyi haber olabilir.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir