İPhone'unuzun Kamerası ve Mikrofonuyla Bir Uygulamanın Sizi Gözetlediğini Kontrol Etme

Sadece küçük bir nokta aramanız gerekiyor Gizlilik, teknoloji söz konusu olduğunda bu günlerde en büyük endişelerden biridir. Teknolojide ne kadar çok gelişme olursa, mahremiyetimiz ve verilerimiz üzerindeki kontrolü o kadar çok kaybediyoruz. Hiç birinin verilerinizi çalması veya sizi gizlice kaydetmesi konusunda endişelendiniz mi? Ama bu günlerde her zaman oluyor. “Veri yeni petroldür” ve büyük olasılıkla, […]

Sadece küçük bir nokta aramanız gerekiyor

Gizlilik, teknoloji söz konusu olduğunda bu günlerde en büyük endişelerden biridir. Teknolojide ne kadar çok gelişme olursa, mahremiyetimiz ve verilerimiz üzerindeki kontrolü o kadar çok kaybediyoruz. Hiç birinin verilerinizi çalması veya sizi gizlice kaydetmesi konusunda endişelendiniz mi?

Ama bu günlerde her zaman oluyor. “Veri yeni petroldür” ve büyük olasılıkla, aynı zamanda yeni altın. Bu nedenle verilerimiz savunmasızdır ve bu yeni dünya düzeninde gizliliğimiz her zaman ihlal edilir. Ve üzücü olan şey, çoğu zaman bunun farkına bile varmıyoruz.

iOS 14, Gizliliğinizi korumanıza yardımcı olabilir

Ancak, artık iOS 14 ile gizliliğiniz üzerinde bir miktar kontrole sahip olabilirsiniz. İOS 14’teki bu özellik, bir uygulamanın kameranızı veya mikrofonunuzu izniniz olmadan ne zaman kullandığını bilmenizi sağlar.

İnsanlar, kameraya erişim isteği yapılmadığında Instagram’ın kameralarına eriştiğini bu şekilde fark ettiler. Siz yayınınızda gelişigüzel dolaşırken bir uygulamanın sizi kaydettiğini veya sizi gözetlediğini düşünmek gerçekten korkutucu olabilir.

O zamandan beri Instagram, bunun sadece bir hata olduğunu ve insanları gözetlemediklerini veya kaydetmediklerini açıkladı. Ama mesele şu ki, iOS 14’ten önce, onlar da olabilirdi ve biz hiçbiri daha akıllı olmazdık. Apple’ın her şeyin daha şeffaf olması gerektiğine karar vermesi ve gizliliğimiz üzerinde bize daha fazla kontrol sağlaması bizim için gerçekten bir hediye.

iOS 14, bir uygulama mikrofonunuzu veya kameranızı her kullandığında sönen sarımsı ve yeşil bir gösterge ışığına sahiptir.

Dahası, hangi uygulamanın onu en son kullandığını Kontrol Merkezi’nden bile öğrenebilirsiniz. Böylece hiçbir uygulama sizi gözetleyemez ve iOS 14 kullanıyorsanız siz farkına varmadan kameranıza veya mikrofonunuza gizlice erişemez.

iOS 14 henüz genel bir sürüm olarak mevcut değil; bu yıl sonbaharda kamuya açıklanacak. Ancak denemeye hevesliyseniz beta sürümünü edinebilirsiniz.

Sevilen bir uygulamanın sizi gözetlediğini öğrenmek gerçekten anlayışlı olabilir, ancak karanlıkta kalmaktansa bilmek daha iyi değil mi? Bu yüzden küçük ışığa dikkat edin ve bir daha asla karanlıkta kalmayacaksınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top