Microsoft Teams Toplantısında Ekran Nasıl Paylaşılır

Bir toplantıda bilgisayar ekranınızı ekibinizle paylaşmak istemenizin birkaç nedeni olabilir. Ürün gösterileri, eğitim, işbirliği, katılım ve diğer birçok üretken amaç için olabilir. Neyse ki, çevrimiçi toplantılar ayarlamak için Microsoft Teams kullanıyorsanız, ekranınızı toplantıdaki herkesle paylaşmak tek tıklamalı bir işlemdir. Microsoft Teams’de bir toplantı ayarlama Başlamak için bilgisayarınızda Microsoft Teams uygulamasını açın veya bir web tarayıcısında […]

Bir toplantıda bilgisayar ekranınızı ekibinizle paylaşmak istemenizin birkaç nedeni olabilir. Ürün gösterileri, eğitim, işbirliği, katılım ve diğer birçok üretken amaç için olabilir. Neyse ki, çevrimiçi toplantılar ayarlamak için Microsoft Teams kullanıyorsanız, ekranınızı toplantıdaki herkesle paylaşmak tek tıklamalı bir işlemdir.

Microsoft Teams’de bir toplantı ayarlama

Başlamak için bilgisayarınızda Microsoft Teams uygulamasını açın veya bir web tarayıcısında Teams.microsoft.com’u başlatın ve hesabınızla oturum açın.

Soldaki gezinme panelinde ‘Takımlar’ı tıklayın.

Ardından ‘Takımlarınız’ bölümünden bir takım seçin. Yalnızca bir zamanınız varsa, ‘Takımlar’ menüsünü açtığınızda otomatik olarak seçilecektir.

Şimdi ekranın sağ bölmesindeki ‘Şimdi buluş’ düğmesine tıklayarak seçilen ekiple bir toplantı başlatın. En alttaki ‘Yeni bir konuşma başlat …’ kutusunun altındaki medya düğmelerinin yanında küçük bir düğme.

Toplantı için konu ekleyin ve bir toplantı odası oluşturmaya başlamak için “Şimdi buluş” düğmesine basın.

Ekranın sağ tarafındaki panelden toplantıya eklemek istediğiniz kişileri davet edin.

Herkes katıldığında ve siz onlara toplantının amacı hakkında bilgi verdiniz. Ekibinizle işbirliği yapabilmeniz veya bir eğitim oturumu yürütebilmeniz için ekranı paylaşacağız.

Microsoft Teams Toplantısında ekran paylaşımı

Bir Microsoft Teams toplantısında ekranınızı paylaşmak basittir. Toplantı ekranında, araç çubuğundaki ‘Paylaş’ düğmesine tıklayın.

Araç çubuğunun hemen altında bir paylaşım menüsü açılacaktır. Paylaşım menüsünde ‘Masaüstü’, ‘Windows’, ‘Powerpoint’, ‘Beyaz Tahta’ ve diğer birkaç seçeneği göreceksiniz.

‘Masaüstü’ seçeneğinin seçilmesi tüm bilgisayarınızın ekranını toplantıdaki herkesle paylaşacaktır. Bilgisayarınıza bağlı birden fazla ekranınız varsa, bunlar “Ekran # 1”, “Ekran # 2” vb. Olarak etiketlenir. Paylaşmak istediğiniz Masaüstü ekranını seçebilirsiniz.

Toplantıda tam Masaüstü ekranını paylaşın

Yalnızca belirli bir program penceresinin veya bir tarayıcı sekmesinin ekranını paylaşmak istiyorsanız, o zaman ‘Pencere’ bölümünün altındaki seçenekler bakmanız gereken yerdir.

Bilgisayarınızdaki ‘Pencere’ bölümünde açık pencerelerin listesini kaydırın ve toplantıda paylaşmak istediğinizi seçin. Tarayıcılar için, tarayıcıda o anda açık olan sekme ‘Pencere’ bölümünde gösterilecektir.

Microsoft Teams toplantısında belirli bir pencereyi paylaşma

Not: Tarayıcıda açılmış farklı bir tarayıcı sekmeniz varsa, tarayıcıda doğru sekmeye geçin ve Pencere seçeneklerini yenilemek için paylaşım menüsünü yeniden açın. Aynı şey aktif Windows için de geçerli. Teams toplantısında ‘Paylaş’ menüsünü açtıktan sonra bir pencere açtıysanız, sisteminizde açılan Windows’u yenilemek için Paylaş menüsünü kapatıp yeniden açmanız gerekir.

Bir pencere seçildiğinde hemen açılır ve kalın kırmızı bir kenarlıkla vurgulanır, böylece paylaşıldığını bilirsiniz.

Ayrıca, paylaşılan ekranınız, bilgisayarınızın toplantıdaki diğer üyelere sunduğu kamera akışı yerine video yayınınızda görünecektir.

Herhangi bir noktada, ekranınızın kontrolünü toplantıdaki başka bir kişiye vermek isterseniz, fare imlecinizi bilgisayar ekranınızın üst kısmına getirin. Başka birine ‘Kontrolü ver’ veya ekranı ‘göstermeyi bırak’ seçenekleriyle birlikte yapışkan bir araç çubuğu gösterilecektir.

Araç çubuğu yalnızca bilgisayarınızda Microsoft Teams uygulamasını kullandığınızda görünür. Teams’i bir web tarayıcısından kullanıyorsanız, görmezsiniz.

Son olarak, işiniz bittiğinde ve paylaşım ekranını durdurmak istediğinizde, Teams Toplantısı penceresine dönün ve araç çubuğundaki ‘Paylaşımı Durdur’ simgesine tıklayın.

Sonuç

Microsoft Teams’de bir toplantı ve paylaşım ekranı ayarlamak, Zoom Meetings’deki kadar sezgisel değildir. Ancak Microsoft Teams pek çok şeydir. Ve sunduğu çeşitli seçeneklere nasıl gireceğinizi öğrendikten sonra, çevrimiçi toplantılar için diğer ekran paylaşım araçlarına göre onu kullanırken daha rahat hissedeceksiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top