Mac OS Ventura ile Mac’te Stage Manager Nasıl Kullanılır

macOS Ventura’daki en yeni Stage Manager seçeneği hayatınızı kolaylaştıracak.

Mac’inizde çalışırken, kendinizi bir sürü açık pencereyle bulmak çok kolay; kaçınılmaz olduğunu söyleyebilirim. Bu açık uygulamalar, gerçekten çalışmaktan çok bir pencereyi aramak için zaman harcıyorsanız, üretkenliği öldürebilir.

Apple, macOS Ventura ile açık pencerelerinizi yönetmek için cephaneliğinize başka bir araç ekleyerek işleri her zamankinden daha akıcı hale getiriyor – Stage Manager. Stage Manager ile uygulamalar arasında geçiş yapmak ve mevcut uygulamaya odaklanmak hiç olmadığı kadar kolay olacak.

Not: macOS Ventura hala beta sürümündedir ve bu yılın sonlarına kadar genel olarak piyasaya sürülmeyecektir.

Stage Manager, Mission Control’den Nasıl Farklıdır?

Görev Kontrolü’ne sahipken, Mac’inizin neden pencere arama için başka bir özelliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyor olmalısınız. Açık pencerelerinizden birini bulmak istediğinizde Görev Kontrolü her şey yolunda ve iyidir, ancak ekranınızdaki dağınıklık için hiçbir şey yapmaz. Görev Kontrolü’nü kullanarak farklı bir uygulamaya geçtikten sonra, masaüstünüzdeki kaos aynı şekilde kalır.

macOS’te görev kontrolü, tüm açık pencerelerinizi gösterir.

Stage Manager bu kaosta hüküm sürmeye yardımcı olur. Açık bir pencereyi aramak için bir araç değil, tüm masaüstünüzü bir anda düzenleyen bir düzenleyicidir. Stage Manager’ı etkinleştirir etkinleştirmez, şu anda kullanmakta olduğunuz uygulama dışında masaüstünüzdeki tüm açık uygulamaları ekranın sol tarafında küçük küçük resimler halinde sıralar.

Stage Manager pencerelerinizi düzenledi.

Farklı bir uygulamaya geçmek, o uygulamanın küçük resmini tıklamaktır. Bunu yaptığınızda mevcut uygulama yan tarafa gidiyor ve yeni uygulama masaüstündeki yerini alıyor. Hatta belirli uygulamalar için gruplar bile oluşturabilirsiniz. Diyelim ki bir konuyu araştırırken Notes, Safari ve Books’u birlikte kullanıyorsunuz. Bu uygulamaları çaba harcamadan gruplayabilirsiniz ve Stage Manager bu gruplamayı hatırlayacaktır.

Farklı bir uygulamaya geçer ve ardından gruba geri dönerseniz, masaüstünüzde gruplandırılmış uygulamaları yeniden açmaz, aynı zamanda orijinal düzenlemelerini de korur.

Stage Manager, çılgın üretkenlik çalışma oturumlarınızı yönetmeyi son derece verimli hale getirecek.

Sahne Yöneticisi Nasıl Kullanılır

Görev Kontrolü’nün aksine, Stage Manager’ı etkinleştirmek için izleme dörtgeni hareketi veya klavye tuşu yoktur. Bunun yerine Stage Manager denetimine Denetim Merkezi’nden erişilebilir. Yine de seçeneği Kontrol Merkezine eklemeniz gerekmez. macOS Ventura’ya güncelleme yaptığınızda, otomatik olarak Kontrol Merkezi’nde görünecektir.

Sahne Yöneticisini Etkinleştirme

Stage Manager’ı etkinleştirmek için ekranın sağ üst köşesine gidin ve Menü Çubuğundan ‘Kontrol Merkezi’ simgesine tıklayın.

Kontrol Merkezi ekranınızda görünecektir. Etkinleştirmek için ‘Sahne Yöneticisi’ simgesine tıklayın. Aktif olduğunda vurgulanacaktır.

Bunu yaptığınız anda, masaüstünüzdeki tüm açık pencereler sola gider ve yalnızca şu anda masaüstünde kullanmakta olduğunuz pencereyi bırakır. Uygulamaların geri kalanı, sol köşede küçük resimler olarak saklanacak ve tek bir tıklamayla tekrar çağrılmaya hazır olacaktır. Küçük resimler ayrıca açık pencerenin içeriğini de gösterir.

Stage Manager’ı etkinleştirmeden önce herhangi bir uygulama simge durumuna küçültülmüşse, açık pencerenin önizlemesini gösteren uygulama küçük resmi yerine sol tarafta yalnızca uygulama simgesi görünür. Uygulamayı yuvadan büyüttüğünüzde, Aşama Yöneticisi’nde görünecektir.

Stage manager etkinleştirilmeden önce simge durumuna küçültülmüş uygulamalar için yalnızca uygulama simgesi görünür.

Sahne Yöneticisinin İplerini Öğrenmek

Başka bir uygulamaya geçmek için soldan uygulamanın küçük resmini tıklayın. Masaüstünüzdeki uygulamalar anında yer değiştirir.

Aynı uygulamaya ait birden fazla pencereniz açıksa, bunların küçük resimleri üst üste yığılmış olarak görünür. Ancak istediğiniz pencereye ulaşmak için, istediğiniz pencereyi alana kadar küçük resme art arda tıklayarak o uygulamanın tüm açık pencereleri arasında geçiş yapmanız gerekir.

Birden çok pencerenin açık olduğu uygulamalarda küçük resim yığınları bulunur.

Herhangi bir zamanda, ekranda gösterdiği maksimum küçük resim sayısı yalnızca 5’tir. Bu ana noktalar, en son kullandığınız uygulamalar tarafından alınır. Bu nedenle, açık olan daha fazla uygulamanız varsa, bunlara Stage Manager üzerinden ulaşmanın bir yolu yoktur. Bu uygulamaları Görev Kontrolü gibi diğer araçları kullanarak açabilirsiniz.

Dock’ta bu uygulamalardan herhangi birinin kısayolları varsa, bunları açmak için dock’u da kullanabilirsiniz. Ancak, simge durumuna küçültülmüş uygulamaların bağlantı istasyonunun sağ tarafında göründüğü normal durumlardan farklı olarak, Stage Manager etkin olduğu sürece, Stage Manager’ı etkinleştirdikten sonra simge durumuna küçülttüğünüz uygulamalar, hatta ekranda görünmeyen uygulamalar bile orada görünmez. Sol Taraf.

Uygulamaları Gruplandırma

Artık Stage Manager ile çalışırken, bir uygulamaya tıkladığınız anda diğeri otomatik olarak sola gidiyor. Herhangi bir uygulama üzerinde birlikte çalışmak istiyorsanız, bu uygulamalar arasında geçiş yapmak başınızı ağrıtabilir. Çözüm nedir? Uygulamaları gruplandırma. Uygulamaları gruplandırabilmek, Stage Manager’ın en çekici özelliklerinden biridir.

Diğer uygulamalarla gruplamak istediğiniz herhangi bir uygulamayı açın. Ardından, diğer uygulamanın küçük resmini masaüstüne sürükleyin. Bu kadar basit. Gruba dahil etmek istediğiniz tüm uygulamaları soldan sürüklemeye devam edin.

Bunları masaüstünüzde istediğiniz gibi düzenleyin. Başka bir uygulamaya geçtiğinizde, sol küçük resimlerde grubunuzun olduğu gibi korunduğunu göreceksiniz. Grubu açmak için tıklayın. Açtığınızda, ekrandaki düzenlemelerinin bile korunduğunu göreceksiniz.

Belirli uygulamaları grupladığınızda, küçük resim bunu yansıtır.

Hatta iki farklı grupta aynı uygulamanın iki farklı penceresine sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, araştırmayla ilgili içeriğinizin bulunduğu tüm sekmeleri içeren bir Safari penceresi bir gruptayken, diğer pencere başka bir grupta olabilir.

Bir uygulamayı gruptan kapatmadan kaldırmak için masaüstünden uzağa ve soldaki küçük resimlerin üzerine sürükleyin.

Masaüstü Dosyalarını Görüntüleme

Stage Manager etkin olduğunda, masaüstünüzdeki hiçbir dosya görünmez. Dosyaları masaüstünüzde görüntülemek istiyorsanız, açık uygulamayı bile kaldırabilirsiniz. Masaüstünde herhangi bir yeri tıkladığınızda, mevcut uygulama zarif bir şekilde gizlenecek ve yalnızca masaüstünü görüntüde bırakacaktır.

Masaüstüne tıklamak, açık uygulamayı gizler ve masaüstü dosyaları görünür hale gelir.

Masaüstüne tekrar tıklarsanız, daha önce gizlediğiniz uygulama tekrar görünecektir.

Masaüstünü görüntülerken, üzerinde herhangi bir dosyayı da açabilirsiniz. Bir dosyayı açarsanız, masaüstü dosyalarının geri kalanı tekrar kaybolur.

Ama Sahne Yöneticisi ile ilgili bir sorun var. Açık uygulamanız olmasa bile, masaüstünüzdeki dosyalar zor kalır. Masaüstü dosyalarınızın görünmesi için boş masaüstüne tıklamanız gerekir. Ve masaüstünü tekrar tıklarsanız, giderler.

Açık uygulama penceresindeki ‘Küçült’ (sarı) düğmesini tıklayarak da masaüstünü görüntüleyebilirsiniz. Ancak bundan sonra tekrar masaüstünde herhangi bir yere tıkladığınızda simge durumuna küçülttüğünüz uygulamayı açmayacaktır. Bunun yerine, küçük resmi listenin en üstünde olan uygulama açılır. Masaüstünü tıklamak yerine, listenin başında değilse, açmak istediğiniz uygulamanın küçük resmine doğrudan tıklayabilirsiniz.

Son Uygulamaları Gizleme

Varsayılan olarak, Ekran Yöneticisi en son uygulamaları solda gösterecek şekilde yapılandırılmıştır. Ancak, ekranda fazladan alan istiyorsanız, son uygulamaları sol taraftan da gizleyebilirsiniz. Kontrol Merkezini açın ve Stage Manager simgesine tıklayın.

Varsayılan olarak ‘Son Uygulamaları Göster’in seçileceği yerde birkaç seçenek görünecektir. Bunun yerine seçmek için ‘Son Uygulamaları Gizle’yi tıklayın.

Ekranın sol tarafındaki uygulama küçük resimleri kaybolacaktır. Bunları görüntülemek için, fare imlecinizi ekranın sol kenarına getirin, tıpkı dock gizlendiğinde görüntülemek için alt kenarda yaptığınız gibi.

Yuvayı ekranın sol kenarına yerleştirdiyseniz, son uygulamalar sağında görünecektir. Bu durumda bile uygulamalar gizliyse, sol kenara gitmek onları tekrar görünür hale getirecektir. İlginç bir şekilde, bu düzenlemede Stage Manager 5 yerine 6 küçük resim gösteriyor.

Sahne Yöneticisini Devre Dışı Bırakma

Sahne Yöneticisi, siz açıkça devre dışı bırakana kadar etkin kalır. Kapattıktan sonra bilgisayarınızı açtıktan sonra bile etkin kalır.

Stage Manager’ı devre dışı bırakmak için Menü çubuğundan Kontrol Merkezi’ni açın. Ardından, ‘Sahne Yöneticisi’ simgesine tıklayın. Görünen seçeneklerden ‘Sahne Yöneticisi’ geçişini devre dışı bırakın.

Sınırlamalar

Stage Manager’ın tüm kurulumu oldukça umut verici görünse de, bununla ilgili birkaç tuhaflık var.

Yeni başlayanlar için, onu açıp kapatmak için tüm süreç oldukça zahmetlidir; ikincisi birincisinden bile daha fazla. Mac kullanmanın geleceği bu olacaksa, bence bunu daha hızlı bir süreç haline getirmek için bir klavye kısayolu veya izleme dörtgeni hareketi olmalı.

Ayrıca, soldaki küçük resimler oldukça durağandır. Başka bir işlev sunmazlar. Bunları yeniden boyutlandıramaz veya yeniden düzenleyemezsiniz. Bir küçük resme sağ tıkladığınızda da herhangi bir seçenek yoktur. Bir bağlam menüsü potansiyel olarak çok fazla işlevsellik uygulayabilir. Şu anda bir uygulamadan küçük resminden çıkamazsınız bile. Kapatmak için önce uygulamayı açmanız gerekir. Ama Görev Kontrol’de de işler böyle yürüyor, bu yüzden başka bir şey beklemek aptallık olabilir.

Ancak, bu tuhaflıklardan herhangi birinin Stage Manager’ı kullanmanın çok zor olduğunu unutmamalısınız. Bir şey varsa, bunlar daha çok Apple’ın ele alacağını umduğum dilekler gibidir. Ancak özellik hala beta sürümünde olduğundan, hala iyileştirme için çok fazla alan var.

Bu ilk aşamalarda bile, Stage Manager masaüstündeki dağınıklığı düzenleyerek çalışmayı kolaylaştırır. Bir süre kullandıktan sonra, şimdiye kadar nerede olduğunu merak ettirecek. Ve bunu Görev Kontrolü veya Uzayların yerini alacak bir şey olarak düşünmeyin. Birbirlerinin rakibi değiller. Doğru kullanıldığında bu özellikler birbirini tamamlayacaktır. Masaüstünüzü dağıtmak için açık tonlarca uygulama olduğunda Stage Manager’ı kullanabilir, ancak yalnızca az sayıda ile çalışırken Mission Control’ü kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

How to Use iPhone Widgets on Mac

Mac’te iPhone Widget’ları Nasıl Kullanılır?

Neden tüm eğlence iPhone'unuzda olsun? Favori iPhone uygulamalarınızdaki widget'ları Mac ekranlarınıza taşıyın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir