iOS 17’de Fotoğraflarınızdan Çıkartmalar Nasıl Oluşturulur

iOS 17 ile biraz dijital zamanı, film rulonuzu kişiselleştirilmiş bir çıkartma albümüne dönüştürün.

iOS 17 birçok yeni özellikle birlikte gelir, ancak hiçbir şey bu kadar eğlenceli olamaz. En yeni işletim sistemi, fotoğraflarınızı mesajlarla gönderebileceğiniz çıkartmalar biçiminde canlandırır. Ve sadece Mesajlar uygulaması değil; iOS 17 ile, Emoji klavyesinde çıkartmalar bulunacaktır, böylece bu çıkartmaları emojileri kullanabileceğiniz herhangi bir uygulamada kullanabilirsiniz.

Hatta Canlı fotoğraflardan animasyonlu çıkartmalar oluşturabilir ve bunları farklı efektlerle stilize edebilirsiniz. Bu özellik, Apple’ın geçen yıl tanıttığı konuları arka plandan kaldırma becerisine dayanıyor. Güven bana; Bu o kadar eğlenceli ki, kendinizi tüm film rulonuzu bir çıkartma albümüne dönüştürürken bulabilirsiniz. Peki, iMessage sohbetlerinize biraz daha canlılık katmaya hazır mısınız? Hadi yuvarlanalım!

Fotoğraflarınızdan Canlı Çıkartmalar Oluşturma

Fotoğraflarınızdan çıkartma oluşturmanın iki yolu vardır: Fotoğraflar uygulamasından veya Etiketlere, örneğin Mesajlara erişebileceğiniz herhangi bir uygulamadan. Size kolaylık sağlamak için ikisini de sergileyeceğiz.

Fotoğraflar Uygulamasından Çıkartmalar Oluşturun

Film rulonuzu açmak için iPhone’unuzdaki Fotoğraflar uygulamasına dokunun. Anılarda kaybolma ama; başarmamız gereken bir görevimiz var!

Fotoğraflarınız arasında gezinin ve sevimli, özel bir çıkartmaya dönüştürmek istediğinizi seçin. Belki de geçen hafta sonu ki o şapşal özçekim? Ya da belki de kediniz komik bir şey yapıyor? Vahşileş; seçim senin! Konu arka plandan kaldırılabildiği sürece çıkartmaya dönüştürebilirsiniz.

Lambadan bir cin gibi bir içerik menüsü açılana kadar seçilen fotoğrafa uzun basın. Görünen menüde, ‘Çıkartma Ekle’ye dokunun.

 

Ve işte, tıpkı bunun gibi, seçtiğiniz fotoğraf artık şık bir çıkartma. Az önce oluşturduğunuz yepyeni çıkartmayı gösteren bir açılır pencere aşağıda görünecektir. Bu gurur verici bir an; tadını çıkarmak için bir saniye ayırın!

 

Mesajlar Uygulamasından Çıkartmalar Oluşturun

Doğrudan Mesajlar uygulamasından (veya hemen hemen her yerde bulunan Emoji klavyesine erişebileceğiniz herhangi bir uygulamadan) da çıkartma oluşturabilirsiniz. Ancak bu kılavuz için Mesajlar uygulamasını kullanacağız.

  • Mesajlar uygulamasını açın ve herhangi bir konuşmaya, tercihen çıkartmayı göndermek istediğiniz yere gidin. Ardından, iMessage uygulamalarına erişmek için ‘+’ simgesine dokunun.

  • ‘Etiketler’ seçeneğine dokunun.

  • Ardından, yeni bir çıkartma eklemek için ‘+’ simgesine dokunun.
  • Fotoğraf seçici açılır. Çıkartma olarak kullanmak istediğiniz fotoğrafı açın. Özneyi arka plandan otomatik olarak kaldıracaktır. Ardından, sağ alt köşedeki ‘Çıkartma Ekle’ye dokunun.
  • Çıkartma, Çıkartmalar panelinde görünecektir.

 

Etiketlere Efektler Ekleyin

  • Özel çıkartmayı kullanmadan önce efektler de ekleyebilirsiniz. Çünkü disko dansı yapan, gökkuşağı kusan, parıltılar saçan bir çıkartma gönderebilecekken neden normal bir çıkartma gönderesiniz ki? Çıkartmayı oluşturmak için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, efekti ekleme adımları aynıdır.
  • Çıkartmayı ekler eklemez, çıkartma açılır panelinde birkaç seçeneğe sahip bir bağlam menüsü görünecektir. Çıkartmaya efekt eklemek istiyorsanız, menüden ‘Efekt Ekle’ye dokunun. (Menü siz dokunamadan kaybolursa endişelenmeyin; tekrar açmak için çıkartmaya istediğiniz zaman uzun basabilirsiniz).
  • Etiket efektleri açılacaktır. Mevcut efektler arasından seçim yapın: “Anahat”, “Komik”, “Parlak” ve “Kabarık”. Efektlere daha iyi bakmak için ekrandaki açılır menüyü yukarı kaydırarak bile genişletebilirsiniz.
  • Değişiklikleri kaydetmek için sağ üst köşedeki ‘Bitti’ye dokunun.
  • Ayrıca istediğiniz zaman içerik menüsünden efekti düzenleyebilir, çıkartmaları yeniden düzenleyebilir veya çıkartmayı silebilirsiniz.

Canlı Fotoğraflardan Hareketli Çıkartmalar Oluşturun

iOS 17’de Canlı Fotoğraflar’dan animasyonlu çıkartmalar da oluşturabilirsiniz. Ancak bir sorun var: bunlara çıkartma efektleri uygulayamazsınız. Herhangi bir efekt uygulamak, ‘Canlı’ efekti otomatik olarak kapatır.

Animasyonlu bir çıkartma ekleme işlemi, normal bir çıkartma eklemekle aynıdır. Yeni bir çıkartma eklemek için ‘+’ seçeneğine dokunun ve ‘Albümler’ sekmesine gidin. (Canlı çıkartmayı, tıpkı normal bir çıkartma gibi, Fotoğraflar uygulamasından da ekleyebilirsiniz.)

 

‘Canlı Fotoğraflar’a gidin. Sonraki güncellemelerde, WWDC’de gösterildiği gibi ‘Canlı’ sekmesi daha kolay erişilebilir hale gelebilir.

Animasyonlu çıkartmaya dönüştürmek istediğiniz fotoğrafı açın. Ekranın sol üst köşesinden ‘Canlı’ Efekti kapatmadığınızdan emin olun.

 

Ardından, sağ alt köşedeki ‘Çıkartma Ekle’ye dokunun.

 

Çıkartmanın Gönderilmesi

Çıkartmayı göndermek, parkta bir yürüyüştür. Mesajlar uygulamasında “Etiketler” panelini açın.

Ardından, göndermek istediğiniz çıkartmaya dokunun. Mesaj kutusuna yüklenecektir. Çıkartma ile herhangi bir yorum da ekleyebilirsiniz. Göndermek için mavi oka dokunun.

 

Ayrıca çıkartmayı herhangi bir mesaja soyup yapıştırabilirsiniz. Panelden çıkartmayı basılı tutun ve sürükleyin ve herhangi bir mesaj balonuna yapıştırın; Yapıştırmadan önce eğebilir veya yeniden boyutlandırabilirsiniz.

 

Dahası, WWDC’de gösterildiği gibi Tapback menüsünden balona ekleyerek herhangi bir mesaja çıkartmayla tepki verebileceksiniz. (Yine de yetenek, bu kılavuzu yazmak için kullanılan Geliştirici Beta 1’de henüz uygulanmadı).

Kaynak: Apple

Hepsi bu kadar. Bu yüzden, bir dahaki sefere birine mesaj yazarken kelimeler yetmiyorsa, kendi kişisel çıkartma cephaneliğinizin parmaklarınızın ucunda olduğunu unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top