Geçiş Anahtarları Nedir ve iPhone ve Mac’te Nasıl Kullanılır?

Şifreler üzerinde hareket edin. Yeni nesil Geçiş Anahtarları, daha güvenli, parolasız bir geleceğin habercisi olmak için sonunda burada

Şifreler, yıllar önce ilk kez tanıtıldıklarında hesapları güvence altına almanın harika bir yolu olabilirdi. Ancak daha güvenli alternatiflere şiddetle ihtiyacımız olduğunu söyleyebiliriz ve epeydir de böyleyiz.

Hesaplarda oturum açmak için parola kullanmak yalnızca bir güçlük değil, aynı zamanda oldukça savunmasızdır. Bu güvenlik açığının çoğu, kullanıcıların güçlü bir parola kullanamamasından kaynaklanır. Kaç kişinin hala 123456 veya password gibi şifreleri kullandığı şaşırtıcı . Bir de her sitede şifreleri yeniden kullananlar var.

Ancak her sitede mümkün olan en güçlü parolayı kullansanız ve bunları tekrarlamasanız bile, bunlar tamamen güvenli değildir. Hâlâ kimlik avı saldırılarına ve veri sızıntılarına eğilimlidirler. Ancak Geçiş Anahtarları ile beklediğimiz parolasız gelecek sonunda burada. Apple bu yıl WWDC’de geçiş anahtarlarını açıkladı ve hem iOS 16 hem de macOS Ventura bunları destekliyor.

Geçiş Anahtarı nedir?

Bir Geçiş Anahtarı, bir hesapta oturum açmak için biyometri bilgilerinizi kullanacak, tamamen parolasız bir çözüm olacaktır. Cihazınız biyometriyi desteklemiyorsa, cihazınızın şifresini de kullanabilirsiniz. Geçiş anahtarları, bir hesabı güvende tutmak için çok teknik olduğu için sonraki birkaç satırda ayrıntılarını atlayabileceğiniz güçlü şifreleme teknikleri kullanır.

Şimdi, teknik kısım için: Parola, açık anahtar şifrelemesini kullanan WebAuthentication (veya “WebAuthn”) standardını temel alır. Açık anahtar şifrelemesi iki anahtar kullanır – sunucuda saklanacak ve herkes tarafından görülebilecek bir genel anahtar ve kimsenin bilemeyeceği gizli bir anahtar olan özel anahtar.

Cihazınızı asla terk etmeyecekleri ve bir sunucuda (en azından özel anahtar) saklanmayacakları için hem kimlik avı saldırılarına hem de veri sızıntılarına karşı bağışıktırlar.

Geçiş anahtarları, oturum açtığınız web sitesine özel olacaktır. Potansiyel olarak, kullanımları parolalardan daha kolay ve çok daha güvenli olacaktır.

Apple, geçiş anahtarlarının platformlar arasında çalışacak şekilde uygulanacağından emin olmak için Google, Microsoft ve FIDO ittifakındaki diğer birçok şirketle birlikte çalışıyor.

Geçiş Anahtarları Mac ve iPhone’da Nasıl Çalışacak?

iOS 16 veya macOS Ventura çalıştıran cihazlarda hesap oluşturmaya çalıştığınızda hemen bir geçiş anahtarı oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Touch ID veya Face ID kullanarak kimliğinizi doğrulamak. Kimlik doğrulamayı tamamladığınızda, işletim sistemi belirli web sitesi için benzersiz bir çift dijital anahtar oluşturacaktır.

Geçiş anahtarları, Apple cihazlarınızdaki Safari’deki hem uygulamalarda hem de web sitelerinde çalışır. Ve iCloud anahtar zinciri kullanılarak Apple cihazlarınız arasında senkronize edilecekler. Böylece, iPhone’unuzda bir hesap için bir parola oluştursanız bile, bunu Mac, iPad veya Apple TV’nizde sorunsuzca kullanabileceksiniz. Parolalarınız, uçtan uca şifreleme ile iCloud anahtar zincirinde saklanacak, böylece Apple bile içeriğini bilmeyecek.

macOS Ventura çalıştıran bir Mac’te Geçiş Anahtarlarını kullanma.

Daha da önemlisi, Geçiş Anahtarlarını Apple dışındaki cihazlarda da kullanabileceksiniz. Apple olmayan bir cihazdan hesabınıza giriş yapmak istediğinizde bile, hem uygulamalarda hem de web’de geçiş anahtarlarını kullanabilirsiniz. Giriş yapmak için Apple olmayan cihazınızda iPhone veya diğer Apple cihazınızdan tarayabileceğiniz bir QR kodu görüntüleyebilirsiniz. Ardından, yukarıda açıklandığı gibi, oturum açmak için Face ID veya Touch ID kullanarak kimlik doğrulamanız gerekir.

Windows bilgisayarda bir Apple aygıtı kullanılarak oluşturulan Geçiş Anahtarlarını kullanma.

Ama Passkeys ile yakalamak budur. Apple aygıtınız olmadan, diğer aygıtlarda oturum açmak için geçiş anahtarlarını kullanamazsınız. İşlem Bluetooth kullanacağından Apple olmayan cihaz ve Apple cihazı fiziksel olarak birbirine yakın olmalıdır. QR kodlarının fotoğraflarını gönderip uzaktan Apple cihazınızda tarayamazsınız.

Size ait olmayan bir iPhone veya Mac’te hesabınızda oturum açmak istiyorsanız, Geçiş Anahtarlarınızı AirDrop ile gönderebilirsiniz.

iPhone veya Mac’inizde Geçiş Anahtarlarını kullanmak için Apple Kimliğiniz için iki faktörlü kimlik doğrulamayı da etkinleştirmiş olmanız gerekir. Elinizde yoksa ve Geçiş Anahtarlarını kullanmaya çalışırsanız, önce etkinleştirmeniz istenir.

Cihazınızı Kaybederseniz Ne Olur?

Geçiş Anahtarları, iCloud anahtar zinciri kullanılarak Apple aygıtlarınız arasında eşzamanlanacağından, aygıtlarınızdan birini kaybetmeniz durumunda, Geçiş Anahtarlarınıza erişmeye devam edeceksiniz. Ancak tüm cihazlarınızı kaybederseniz veya yalnızca kaybettiğiniz Apple cihazını kullanırsanız ne olur?

Endişelenmene gerek yok. Böyle bir şey olsa bile, tüm Geçiş Anahtarlarınız kurtarılabilir. Geçiş Anahtarlarınızı iCloud anahtar zinciri emanetinden kurtarabilirsiniz. iCloud anahtar zinciri emaneti, herhangi birinin verileri kurtarmasına izin vermez ve kullanıcının kimliğini doğrulamak için katı bir süreci vardır. Yalnızca bu koşullar karşılandığında ve asıl kullanıcı olduğunuz belirlendiğinde, Parolalarınızı emanetten kurtarabilirsiniz. Bu, emanetin Apple tarafından bile kaba kuvvet saldırılarına karşı korunmasını sağlar.

Bu, Harici anahtarı kaybederseniz tüm kimlik bilgilerinizi kaybedeceğiniz için, Geçiş Anahtarlarını harici güvenlik anahtarları kullanmaktan daha iyi hale getirir.

iPhone ve Mac’te Geçiş Anahtarları Oluşturma ve Kullanma

iPhone veya Mac’inizde Geçiş Anahtarları oluşturmak ve kullanmak çocuk oyuncağıdır. Bunları, Geçiş Anahtarlarını destekleyen herhangi bir web sitesinde veya uygulamada oluşturabilirsiniz. Geçiş Anahtarları API’sinin geliştiriciler tarafından uygulanması gerekeceğinden, standart norm haline gelmesi biraz zaman alacaktır.

Ama süreç şöyle işleyecek. iOS 16 veya macOS Ventura çalıştırırken desteklenen herhangi bir web sitesinde veya uygulamada hesap oluştururken bir Geçiş Anahtarı oluşturabilirsiniz. ‘Kaydol’ veya ‘Kaydol’ düğmesini tıkladıktan sonra, ilişkili hesap için bir Geçiş Anahtarı kaydetmek isteyip istemediğinizi soran bir istem görüntülenecektir. Kullanmak için ‘Devam’a dokunun.

Ardından, Face ID veya Touch ID kullanarak kimlik doğrulaması yapın, parola oluşturulacaktır. Bu kadar basit.

Daha önce parolasını iCloud anahtar zincirine kaydettiğiniz bir hesapta oturum açmaya devam ettiğinizde, kayıtlı Parolayı kullanarak oturum açmak isteyip istemediğinizi soran bir soru tekrar görüntülenecektir. ‘Devam’a dokunun ve biyometrinizi kullanarak kimlik doğrulaması yapın.

Geçerli cihazda kimlik doğrulaması yapamıyorsanız, başka bir cihaz kullanarak oturum açmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Bu seçeneği seçtiğinizde, diğer cihazda tarayabileceğiniz ve ardından kendinizi doğrulayabileceğiniz bir QR kodu görünecektir.

Cihazınızda biyometri yoksa, Geçiş Anahtarları oluşturmak ve kullanmak için cihazınızın parolasını veya oturum açma parolasını da girebilirsiniz. Parola ile Devam Et’i tıklayın ve Parola oluşturmak/kullanmak için cihaz parolasını veya oturum açma parolasını girerek kimlik doğrulaması yapın.

Geçiş Anahtarları hala çok yeni olduğundan, yaygın olarak uygulandıklarında bile bir öğrenme eğrisi olacaktır. Ayrıca ele alınması gereken birçok potansiyel sorun da ortaya çıkacaktır. Ancak Geçiş Anahtarlarının kullanımı, parolalardan daha kolay ve daha güvenli olacaktır. Hiçbir bilgisayar korsanı, kimlik avı saldırılarıyla parolanızı onlarla paylaşmanız için sizi kandıramaz ve bir veri sızıntısında güvenliği ihlal edilemez.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir