DÜZELTME: Microsoft Edge Kapanmaya Devam Ediyor (Başlatma Değil)

Başlatma sorunlarını düzeltmek için Edge tarayıcınızı en son Chromium tabanlı Edge’e güncelleyin

Edge, Windows 10 PC’nizde kapanmaya devam ediyor ve düzgün başlamıyor mu? Bir Windows güncellemesinden sonra Microsoft Edge ile ilgili sorunlarla mı karşılaşıyorsunuz? O zaman bu makalede bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz.

Microsoft nihayet 15 Ocak 2020’de yeni krom tabanlı Edge tarayıcısının kararlı sürümünü yayınladı. Bu nedenle, Edge tarayıcısının iki çeşidi vardır, yeni krom tabanlı Edge artık resmi olarak Yeni Microsoft Edge olarak adlandırılır ve daha eski EdgeHtml Motoru tabanlı “Eski” Edge olarak.

Son zamanlarda birçok kullanıcı, Edge’in bilgisayarlarında açılmaması ile ilgili sorunları bildiriyor. Bu, yeni bir Windows güncellemesinden ve hala eski Edge’i kullanıyorsanız kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunun çözümü, Windows güncellemesinin sizin için yüklemesini beklemek yerine yeni krom tabanlı Edge’i manuel olarak yüklemektir.

Yeni Edge Tarayıcıyı İndirin ve Yükleyin

Bir UWP uygulaması olan ve yalnızca Windows 10’da kullanılabilen eski Edge’in aksine, yeni Chromium tabanlı Edge, Windows 7, Windows 8, macOS gibi çeşitli Windows sürümlerinde destekleniyor, hatta Linux desteği de yakında geliyor.

Yeni Microsoft Edge’i indirmek için, bilgisayarınızdaki bir web tarayıcısında microsoft.com/edge’yi açın ve ‘İndir’ düğmesine tıklayın.

Microsoft yazılım lisans koşullarını içeren bir açılır pencere görünecektir, okuyun ve devam etmek için “Kabul Et ve İndir” i tıklayın.

İndirme işlemi tamamlandığında, indirilenler klasörünüze gidin ve ‘MicrosoftEdgeSetup.exe’ dosyasına çift tıklayın.

Kurulum gerekli dosyaları indirecek ve kuruluma otomatik olarak başlayacaktır.

Yeni Edge tarayıcısı yüklendikten sonra, Legacy Edge tarayıcısının yerini alacak ve bilgisayarınızda Edge’de karşılaşmış olabileceğiniz tüm sorunları çözecektir.

Yeni Microsoft Edge tarayıcısını başlatmak için, Başlat menüsünde ‘Edge’i arayın ve açın veya masaüstünüzdeki kısayolu kullanın.

Winget kullanarak Edge kurun

Winget, Windows 10 için harika bir paket yöneticisidir ve komut satırında tek bir komutla uygulamaları Windows’a yükleyebilir.

Windows 10’da Komut Satırından Uygulamaları Yüklemek için “winget” Nasıl Kullanılır hakkındaki kılavuzumuza bakın.

Windows Insider iseniz veya Winget’i PC’nize manuel olarak yüklediyseniz, aşağıdaki komutu çalıştırarak en son Edge tarayıcısını kurabilirsiniz:

winget install -e --id Microsoft.Edge

Bir UAC istemi alırsanız ‘Evet’e basın, yeni Edge yakında bilgisayarınıza yüklenecektir. Kurulum işlemiyle birlikte başlat menüsünden veya masaüstünüzde oluşturulan yeni bir kısayoldan çalıştırabilirsiniz.

Microsoft, yeni Edge tarayıcısı için Chromium’a geçtiğinden, eski EdgeHtml Engine tarayıcısı o kadar sık veya hiç güncellenmeyecek. Bu nedenle, hata düzeltmeleri ve güvenlik için yeni Edge’e yükseltme yapmanın tam zamanı.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Discord Stream Sharing Discoloration in Windows

Windows’ta Discord Akış Paylaşımı Renk Değişikliği Nasıl Onarılır

Discord ekran paylaşımı sırasında görüntüde bozulma veya renklerin solması mı var? Bu çözümlere göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir