ChatGPT Eklentileri Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

ChatGPT, halka açıklanmasından bu yana geçtiğimiz birkaç ay içinde dünyanın ayaklarını yerden kesti. Aslında, sadece birkaç ay mı oldu? Yarattığı etki, sanki yıllardır varmış gibi hissettiriyor.

Ancak tüm erdemlerine rağmen, o kadar da küçük olmayan küçük bir kusuru vardı; son bilgilere erişimi yoktu. Sahip olduğu tek bilgi 2021 ortalarına kadardı. Ancak OpenAI nihayet bunu değiştirmeye başlıyor. Hayır, daha yeni veriler üzerinde eğitilmedi. Bununla birlikte, OpenAI nihayet ChatGPT’de internete ve bazı üçüncü taraf hizmetlere bağlanmasına izin veren eklentiler için erken destek uyguluyor!

ChatGPT Eklentileri nedir?

Eklentiler, özellikle dil modelleri için tasarlanmış araçlardır. Chatbot’un yeteneklerini geliştirirler ve daha önce imkansız olan görevleri üstlenmesine izin verirler. Örneğin, artık spor skorları, hisse senedi fiyatları gibi gerçek zamanlı bilgileri alabilir, bir kullanıcı adına uçuş rezervasyonu gibi işlemler gerçekleştirebilir ve şirket belgeleri gibi bilgi bankası bilgilerini alabilir.

ChatGPT’nin lansmanından bu yana, eklentiler kullanıcılardan en çok talep edilen öğeydi ve OpenAI sonunda bunu gerçekleştirdi. Ancak piyasaya sürülmeleri kademeli, yinelemeli bir sunum olacak. Başlangıçta, OpenAI yalnızca birkaç üçüncü taraf eklentisi ve kendilerine ait birkaç eklenti yayınladı.

Eklenti oluşturmak isteyen geliştiricilerin yanı sıra kullanıcıların erişimi de şu anda sınırlıdır. Ayrıca, bir son kullanıcı olarak erişim şu anda yalnızca ChatGPT Plus kullanıcılarına veriliyor, ancak ChatGPT, gelecekte bu özelliği genişletmeyi planladıklarını söylüyor.

Erişim, yalnızca bekleme listesine katıldıktan sonra talep edilebilir; bu, neden erişim istediğinize ve geri bildirimde bulunmak isteyip istemediğinize ilişkin küçük bir anket doldurmayı gerektirir.

Üçüncü taraf eklentilerin listesi şunları içerir:

 • Expedia – Bu eklenti, ChatGPT ile bir sonraki seyahatinizi otellerin, uçuşların vb. müsaitlik durumu ve fiyatı hakkında eksiksiz bilgilerle planlamanıza olanak tanır.
 • FiscalNote – Bu ChatGPT eklentisi, gerçek zamanlı yasal, politik ve düzenleyici bilgi ve verilere erişmenizi sağlar.
 • Instacart – Yakındaki marketlerden ve süpermarketlerden yiyecek siparişi vermek için ChatGPT’yi kullanın.
 • KAYAK – Belirlediğiniz bütçe dahilinde araba, otel, kiralık araç vb. bulmak için ChatGPT içinde KAYAK’ı kullanın.
 • Klarna Shopping – ChatGPT görüşmenizde çeşitli çevrimiçi mağazalardan fiyatları arayın ve karşılaştırın.
 • Milo Family AI – Ebeveynlerin ebeveynliği güçlendirmesi için eklenti.
 • OpenTable – Sohbetlerde restoran önerileri ve rezervasyon bağlantıları alın.
 • Shopify’dan alışveriş yapın – Farklı markalardan ürünler arayın.
 • Slack – İletişimi kolaylaştırmak için ChatGPT’yi Slack ile birlikte kullanın
 • Speak – Yapay zeka destekli bir dil öğretmeni edinin
 • Wolfram – Hesaplamalara, matematik bilgisine vb. erişmek için ChatGPT’yi edinin.
 • Zapier – ChatGPT içindeki 5000’den fazla uygulamayla etkileşim kurmak için bu eklentiyi kullanın.

Ayrıca OpenAI’nin kendisinden iki eklenti vardır: Tarama (bir web tarayıcısı) ve bir Kod yorumlayıcısı ve Retriever adlı açık kaynaklı bir eklenti. Tüm eklentiler şu anda Alfa testi aşamasındadır.

Bu Eklentiler Nasıl Çalışır?

OpenAI’ye göre eklentiler, ChatGPT gibi dil modelleri için “gözler ve kulaklardır”. Dil modelleriyle ilgili gerçek şu ki, yalnızca eğitim verilerinden öğrenebilirler ve öğrenme sınırlandırılabilir. ChatGPT yalnızca kendi başına metin tabanlı talimatlar sağlayabilir. Bu eklentiler, bu talimatları izlemesini sağlayabileceği gibi çok yeni, çok kişisel veya çok spesifik olan ve eğitim verilerine dahil edilemeyen bilgileri kullanıma sunabilir.

Ancak, talimatları izleyen ve sizin adınıza eylemler gerçekleştiren bir yapay zeka modeli düşündüğünüzde ortaya çıkan bir güvenlik endişesi vardır. Eklentilerin yavaş yavaş kullanıma sunulmasının nedeni budur. OpenAI, bunları temel ilkesi güvenlik olacak şekilde inşa ediyor ve gerçek dünyadaki kullanımlarını izleyecek.

Bu eklenti modellerinden bazılarının nasıl çalıştığına bir göz atalım.

tarama

Bu, ChatGPT’yi internete bağlayan eklentidir ve OpenAI’nin iki eklentisinden biridir. Eklenti, Microsoft’un Bing arama API’sini pek de ilginç olmayan bir olay dizisinde kullanır; iki şirketin yıllar öncesine dayanan anlaşmaları var. İlk yatırımların yanı sıra Microsoft, yeni Bing yapay zekasını güçlendirmek için artık OpenAI teknolojisini de kullanıyor.

Model yalnızca internette nasıl gezinileceğini değil, aynı zamanda internette ne zaman gezinilip ne zaman gezinilmeyeceğini de bilir. Örneğin, bir kullanıcı ChatGPT’den Oscar 2023 hakkında bilgi istediğinde, sorgu için internette doğru bir şekilde arama yapar. Ancak düzenlenen ilk Oscar’lar sorulduğunda internette arama yapmıyor çünkü bu bilgiler eğitim verilerinin bir parçası.

Not: İlk görünümlere göre, ‘Browsing’ ve ‘Code Interpreter’, ‘Eklentiler’den ayrı modeller gibi görünüyor. Görünüşe göre, şu anda kullanmak istediğiniz modeli üç seçenekten oluşan açılır menüden seçeceksiniz: Tarama, Kod Yorumlayıcı ve Eklentiler.

Bu nedenle, ChatGPT’nin internette gezinmesini sağlamak için ‘Tarama’ modelini/eklentisini seçmeniz gerekir.

Kredi bilgileri: OpenAI
Artık, bir kullanıcı internette gezinmesini gerektiren bir istem girdiğinde, bunu yapacaktır; Botun bilgiyi tanıması için zamana ihtiyacı olacağından süreç biraz zaman alacaktır. ChatGPT’nin ‘Web’e göz atıyor..’ kutucuğunu genişleterek bir yanıt oluşturana kadar eylem akışını görebilirsiniz.

Kredi bilgileri: OpenAI
Orada, hangi sorguları aradığını, hangi bağlantıları tıkladığını ve gerçek zamanlı olarak ne zaman okuduğunu görebilirsiniz. Metin tabanlı bir web tarayıcısı kullanır, böylece arama sonuçlarının ötesine geçebilir ve gerçekten web sitelerini okuyabilir ve gezinebilir.

Kredi bilgileri: OpenAI
ChatGPT olayları yakaladığında eskisi gibi size doğal dil modelinde cevap verecektir. Ancak yanıt, Tarama modeliyle oluşturulduğunda alıntıları içerecektir. Alıntıya tıklamak sizi web sitesine götürecektir. Bu özel yön, Bing Chat AI ile aynıdır.

Güvenlik açısından, metin tabanlı tarayıcı yalnızca belirli riskleri azaltan GET istekleri yapabilir. Örneğin, model yalnızca internetten bilgi alabilir, ancak form göndermek gibi “işlemsel” işlemleri gerçekleştiremez.

Kod Tercümanı

OpenAI’nin ikinci eklentisi olan Code Interpreter modeli, ChatGPT’ye Python yorumlayıcısı sağlar. Ayrıca, ona kısa ömürlü bir disk alanı sağlar.

Oturum, tek bir sohbet sırasında canlıdır, bu nedenle bir sonraki arama, önceki görüşmenin üzerine inşa edilebilir, ancak bir üst sınır zaman sınırı vardır. Ek olarak, Code Interpreter dosyaların karşıya yüklenmesini ve sonuçlarla birlikte dosyaların indirilmesini de destekler.

OpenAI, onu güvende tutmak için onu korumalı, güvenlik duvarlı bir yürütme ortamında tutuyor. Code Interpreter için internet erişimi de devre dışı bırakıldı. OpenAI’ye göre bu hareket, modelin işlevselliğini sınırlasa da başlangıçta doğru hareket olduğunu düşünüyorlar.

Görüşmeye başlamadan önce ‘Kod Tercümanı’ modeli seçilmelidir.

Kredi bilgileri: OpenAI
Kullanıcı, Code Interpreter eklentisinin kullanılmasını gerektiren istemleri girdiğinde, ChatGPT gerekli hesaplamaları yapmak için eklentiyi kullanmaya başlar. Göz Atma’da olduğu gibi, kullanıcı ChatGPT’nin hesaplama akışını ‘Çalışmayı Göster’i tıklayarak görebilir ve hesaplamadaki tüm adımlar görünür olacaktır.

Kredi bilgileri: OpenAI
OpenAI, ilk testlerde bu eklentinin belirli senaryolarda yararlı olduğunu keşfetti. Bunlar şunları içerir:

 • Hem niceliksel hem de niteliksel matematik problemlerini çözmek, açıkçası, kullanıcılar ChatGPT’yi daha önce saçma bulmuştu.
 • Birçok kullanıcıyı heyecanlandıran veri analizi ve görselleştirme yapmak.
 • Dosyaları formatlar arasında dönüştürme

OpenAI, kullanıcıların Code Interpreter’ı denedikçe gerçekleştirebilecekleri daha kullanışlı görevleri keşfetmelerini bekler.

Üçüncü Taraf Eklentiler

Eklentilerin geri kalanı Eklentiler modelinin altındadır. Buna, OpenAI’den geliştiricilerin kullanabileceği açık kaynaklı Retriever eklentisi ve 12 üçüncü taraf eklentisi de dahildir.

Açılır listeden Eklentiler modeli seçildiğinde, kullanıcı mağazadan istediği eklentileri yükleyebilir.

Kredi bilgileri: OpenAI
Eklentilerin kısaca nasıl çalışacağı aşağıda açıklanmıştır:

Kullanıcılar bir eklentiyi kurarak etkinleştirdiklerinde (otomatik olarak etkinleştirilmeyecekler) ve konuşmaya başladıklarında, OpenAI bir mesajla eklentinin kısa bir tanımını ChatGPT’ye enjekte eder. Bu mesaj son kullanıcılar tarafından görülmez ancak eklentinin açıklamasını, bitiş noktalarını ve örneklerini içerecektir. Bu nedenle, bir sohbette bir eklenti kullanmayı seçene kadar, ChatGPT’nin bu konuda hiçbir bilgisi olmayacaktır. Her görüşmede kullanmak istediğiniz eklentileri aktif hale getirmelisiniz.

Kredi bilgileri: OpenAI
Artık sorgunuzu ChatGPT’ye koyabilirsiniz. Bot, eklentiyi çağırmayı uygun bulursa, bunu bir API çağrısı kullanarak yapacaktır. Başka bir deyişle, bir eklentinin çağrılması gerekip gerekmediğine kendisi karar verebilir.

Daha sonra eklentiden aldığı sonuçları sizin için ürettiği yanıta dahil edecektir.

ChatGPT’nin OpenTable, Wolfram ve Instacart eklentilerini nasıl kullandığına dair bir örneği burada bulabilirsiniz. Bir kullanıcı, ChatGPT’den Cumartesi için bir vegan restoranı ve Pazar için bir vegan tarifi önermesini ister. Ayrıca Wolfram kullanarak önerdiği tarifin kalorisini hesaplamasını ve tarifin malzemelerini Instacart’tan sipariş etmesini istiyorlar. AI bot tam olarak bunu yapar.

Kredi bilgileri: OpenAI
İlk olarak, bir restoran önermek için OpenTable’ı ve rezervasyon yapmak için bir bağlantıyı kullanır.

Kredi bilgileri: OpenAI
Bir vegan tarifi öneriyor (daha önce yapabiliyordu) ve ardından tarifin kalorisini Wolfram kullanarak hesaplıyor.

Kredi bilgileri: OpenAI
Son olarak, gerekli tüm malzemeleri Instacart’taki sepete ekler ve kullanıcıya, kullanıcının siparişi tamamlamak için basitçe tıklayabileceği bir bağlantı sunar!

Kredi bilgileri: OpenAI
Eklentiler, ChatGPT’nin çalışma şeklini tamamen değiştirecek. Yapay zekanın son birkaç ayda ilerleme hızı, onu yaşamak için aynı derecede korkutucu ve harika bir zaman haline getiriyor, değil mi?

İlginizi Çekebilir!

How to Use Midjourney v6

Midjourney v6 Nasıl Kullanılır

Her zamankinden çok daha gerçekçi görüntüler oluşturmak için Midjourney'in en yeni modelini kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir