ChatGPT Eklentileri Nasıl Kullanılır?

GPT-4’ten sonra, ChatGPT Eklentilerinin eklenmesi, bu OpenAI sohbet robotu alanında işleri sarstı. ChatGPT eklentileri, AI modelinin işlevselliğini geliştirmek için tasarlanmış araçlardır.

Örneğin, güncel bilgilere erişmenize, hesaplamalar yapmanıza, üçüncü taraf hizmetleri kullanmanıza ve hatta yapay zekanın sizin adınıza işlem yapmasına olanak tanır – ChatGPT’nin kendi başına yapamayacağı bir şey. Ve bunların hepsi, ChatGPT arayüzünüzün rahatlığı içinde gerçekleşir. ChatGPT Eklentileri, şu anda yalnızca GPT-4 modelinde mevcuttur ve bu, onları ChatGPT Plus abonelerine özel kılar ve maliyeti ayda 20 ABD dolarıdır. OpenAI, Eklentileri gelecekte ücretsiz kullanıcılara getireceklerini söylüyor.

Eklentiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki özel kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

ChatGPT Eklentileri Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

ChatGPT Eklentileri Etkinleştirin

ChatGPT için Eklentileri kullanmaya başlamadan önce bunları hesabınız için etkinleştirmeniz gerekir. Hâlâ Beta sürümünde olduklarından, varsayılan olarak etkin değildirler. Eklenti modeli, Web Tarama modelinden ayrıdır ve ChatGPT’nin sunduğu tüm üçüncü taraf Eklentileri içerir. Model yalnızca Eklentileri nasıl kullanacağını değil, ne zaman kullanıp ne zaman kullanmayacağını da bilir.

İnternette gezinmek için ChatGPT’yi Bing ile nasıl kullanacağınıza ilişkin ayrıntılar için aşağıdaki kılavuzumuza göz atın.

ChatGPT’de Bing ile Göz Atmayı Etkinleştirme

 

Eklentileri etkinleştirmek için chat.openai.com adresinden ChatGPT hesabınızda oturum açın. Ardından, soldaki gezinme menüsünün altında e-posta adresinizin yanındaki ‘üç noktalı’ menüyü (…) tıklayın.

Menüden ‘Ayarlar’ seçeneğini tıklayın.

Ayarlar için bir kaplama penceresi görünecektir. Soldan ‘Beta özellikler’e gidin.

Ardından, ‘Eklentiler’ için geçişi etkinleştirin.

Eklentileri Yükleme

Eklenti modelini etkinleştirdikten sonra, Eklentileri ChatGPT ile kurmaya ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Devam eden bir sohbette modelleri değiştiremeyeceğiniz için ChatGPT’de Yeni Bir Sohbet başlatın. Soldaki menüden ‘Yeni Sohbet’ düğmesini tıklayın.

Ardından, “GPT-4” sekmesinin üzerine gelin.

Şimdi, açılır menüden ‘Eklentiler’i seçin.

Eklenti modeline geçtiniz. Artık tercih ettiğiniz eklentileri kurmaya ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklentileri yüklemek için, ‘Yüklü Eklenti Yok’ açılır seçeneğine tıklayın.

Ardından, açılır menüden ‘Eklenti deposu’na gidin.

Eklenti mağazası, tüm üçüncü taraf eklentilerin takıldığı yerde açılır. Burada üç kategori bulacaksınız: “Popüler”, “Yeni” ve “Tümü”. Eklenti mağazasında yüzlerce üçüncü taraf eklenti vardır ve sayı her geçen gün artmaktadır.

Ancak, şu anda eklentileri sıralamanın veya aramanın sezgisel bir yolu yoktur. İstediğinizi bulana kadar her sayfada gezinmek için ‘İleri’ düğmesini kullanmanız gerekecek; eklentileri kaldırmak, yüklemekten çok daha düzenlidir.

Kullanmak istediğiniz eklentiyi bulduğunuzda, ‘Yükle’ düğmesini tıklayın. İstediğiniz eklenti hemen kurulmalıdır.

Eklentileri Kullanma

Eklentileri yükledikten sonra bunları kullanmak kolaydır. Yüklediğiniz tüm eklentiler varsayılan olarak etkin olacaktır, ancak herhangi bir eklentiyi de devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, ChatGPT bir eklentiyi ne zaman kullanacağını ve ne zaman kullanmayacağını bildiğinden, görev gerektirmedikçe bunları kullanmaz.

Yine de bir eklentiyi devre dışı bırakmak için ‘Eklentiler’ açılır seçeneğine tıklayın. Ardından, kullanmak istemediğiniz eklentinin kutusunun işaretini kaldırın.

Temelde Eklentileri kullanmak, normal ChatGPT’ye çok benzer; Sorunuzu sorarsınız ve ChatGPT yanıt verir. Sorgunuz Eklenti kullanımını gerektiriyorsa, harekete geçecektir. Yanıtı oluştururken ChatGPT’nin kullandığı Eklentiyi göreceksiniz.

Yanıtınızın doğruluğu, isteminizin kalitesine olduğu kadar ChatGPT Eklentisinin kalitesine de bağlıdır. Yine de, ChatGPT Eklentilerinin hala bir beta özellik olduğunu ve hepsinin beklendiği gibi çalışmayabileceğini unutmayın, bu nedenle küçük aksaklıklara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Örneğin, ChatGPT’den seyahat planı yapmama yardım etmesini istedim. Bu, Kayak’ı harekete geçirdi. Ek bilgi istedi ve rezervasyon bağlantılarıyla birlikte uçuş ve otel önerileri sağladı.

İlginizi Çekebilir!

How to Use Midjourney v6

Midjourney v6 Nasıl Kullanılır

Her zamankinden çok daha gerçekçi görüntüler oluşturmak için Midjourney'in en yeni modelini kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir