Buzdolabı Soğutmuyor

Buzdolabı soğutmuyor ise nedenleri aşağıdakilerden biri veya daha fazlası olabilir.

1 – Kondenser Bobinleri Kirli

Kondenser serpantinleri genellikle buzdolabının altında bulunur. Soğutucu içlerinden geçerken ısıyı dağıtırlar. Kondenser serpantinleri kirliyse, ısıyı etkili bir şekilde dağıtmazlar. Bobinler üzerinde kalıntı biriktikçe, buzdolabı daha az verimli hale gelir ve buzdolabının soğuması için daha fazla çalışmasına neden olur. Bobinler önemli ölçüde kirliyse, buzdolabı uygun sıcaklığı koruyamayacaktır. Kirli olup olmadıklarını belirlemek için kondenser serpantinlerini kontrol edin – kondenser serpantinleri kirliyse temizleyin.

2 – Kondenser Fan Motoru Arızalı

Kondenser fan motoru, kondenser serpantinlerinden ve kompresör üzerinden hava çeker. Kondenser fan motoru düzgün çalışmıyorsa, buzdolabı düzgün şekilde soğumayacaktır. Fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için önce fan kanadında engel olup olmadığını kontrol edin. Ardından, fan motoru kanadını elle çevirmeyi deneyin. Bıçak serbestçe dönmüyorsa, kondansatör fan motorunu değiştirin. Herhangi bir engel yoksa ve fan kanadı serbestçe dönüyorsa, fan motorunun sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Eğer kondenser fan motorunun sürekliliği yok, değiştirin.

3 – Evaporatör Fan Motoru Arızalı

Evaporatör fan motoru, evaporatör (soğutma) serpantinleri üzerinden hava çeker ve bunu buzdolabı ve dondurucu bölmeleri boyunca dolaştırır. Bazı buzdolaplarında birden fazla evaporatör fan motoru bulunur. Tek evaporatörlü buzdolaplarında, evaporatör dondurucu bölmesinde bulunur. Evaporatör fanı çalışmıyorsa, soğuk havayı buzdolabı bölmesine göndermeyecektir. Böyle bir durumda, dondurucu yine de soğuyabilir ve buzdolabı soğumayacaktır. Devaporatör fan motorunun arızalı olup olmadığını tespit edin, fan kanadını elle çevirmeyi deneyin. Fan kanadı serbestçe dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin. Ek olarak, motor alışılmadık derecede gürültülü ise değiştirin. Son olarak, motor hiç çalışmazsa, motor sargılarını süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Sargılarda süreklilik yoksa, evaporatör fan motorunu değiştirin.

4 – Başlatma Rölesi Arızalı

Başlatma rölesi, kompresörü başlatmak için başlangıç ​​sargısı ile birlikte çalışır. Başlatma rölesi arızalıysa, kompresör bazen çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. Sonuç olarak, buzdolabı yeterince soğuk olmayacaktır. Başlatma rölesinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, çalıştırma ve başlatma terminal soketleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Başlatma rölesi, çalıştırma ve başlatma terminal soketleri arasında sürekliliğe sahip değilse, değiştirin. Ayrıca, başlangıç ​​relay yanık bir kokuya sahipse değiştirin.

5 – Sıcaklık Kontrol Termostatı Arızalı

Sıcaklık kontrol termostatı gerilimi kompresöre, buharlaştırıcı fan motoruna ve kondenser fan motoruna (varsa) yönlendirir. Sıcaklık kontrol termostatı düzgün çalışmıyorsa, soğutucu akışkan sisteminin çalışmasını engelleyebilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı en düşük ayardan en yüksek ayara döndürün ve bir klik sesi gelene kadar dinleyin. Termostat tıklarsa, muhtemelen arızalı değildir. Termostat tıklama yapmazsa, bir multimetre kullanarak test edin.Süreklilik için termostat. Sıcaklık kontrol termostatının herhangi bir ayarda sürekliliği yoksa, değiştirin.

6 – Başlatma kondansatörü

Başlatma kondansatörü, başlatma sırasında kompresöre bir güç artışı sağlar. Başlatma kondansatörü çalışmıyorsa, kompresör başlamayabilir. Sonuç olarak, buzdolabı soğumayacaktır. Başlangıç ​​kapasitörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetre ile test edin. Başlatma kondansatörü arızalıysa değiştirin.

7 – Sıcaklık Kontrol Panosu

Sıcaklık kontrol panosu, kompresör ve fan motorlarına voltaj sağlar. Sıcaklık kontrol kartı arızalıysa, soğutma sistemine voltaj göndermeyi durduracaktır. Ancak bu yaygın bir durum değildir. Kontrol kartları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol panosunu değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı tüm bileşenleri test edin. Diğer bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, sıcaklık kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

8 – Termistör

Termistör, buzdolabı sıcaklığını izler ve sıcaklık okumasını kontrol kartına gönderir. Kontrol panosu, termistör okumalarına göre kompresör ve evaporatör fanına giden gücü düzenler. Termistör arızalıysa, kompresör ve buharlaştırıcı fanı gerektiğinde çalışmayabilir. Sonuç olarak, buzdolabı yeterince soğuk olmayacaktır. Termistörün arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetre ile test edin. Termistör direnci r ile birlikte değişmelidir.fırın sıcaklığı. Termistör direnci değişmezse veya termistör sürekliliğe sahip değilse, termistörü değiştirin.

9 – Kompresör

Kompresör, soğutucuyu sıkıştıran ve soğutucuyu evaporatör ve kondenser bobinleri boyunca dolaştıran bir pompadır. Kompresör çalışmıyorsa, buzdolabı soğumayacaktır. Ancak bu nadiren böyledir. Kompresörü değiştirmeden önce, ilk olarak daha sık görülen tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, kompresörü kontrol edin. Cihazın yan tarafındaki elektrik pimleri arasındaki sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın.kompresör. Açık devre varsa, kompresör muhtemelen arızalıdır. Kompresör arızalıysa, lisanslı bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir.

10 – Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak bu neredeyse hiçbir zaman neden değildir. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, daha genel olarak arızalı tüm parçaları test edin. Diğer bileşenlerden hiçbiri arızalı değilse, ana kontrol kartını değiştirmeyi düşünün.

İlginizi Çekebilir!

Bulaşık Makinesi Elektrik Sorunları ve Çözümleri

Giriş: Günümüzde bulaşık makinesi, mutfakta zaman ve enerji tasarrufu sağlamak adına vazgeçilmez bir ev aleti …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir