WindowServer İşlemi Nedir ve Neden Mac'te Yüksek Bellek ve CPU Kullanımına Neden Oluyor?

Yıllar geçtikçe MacBook’lar güvenilir ve hızlı oldukları için itibar kazanmıştır. Apple, bu makineleri size bir ömür boyu dayanması için yaptı. Bununla birlikte, Apple, kullanıcının daha yeni bir iPhone’a geçmesi umuduyla, güncellemeleri daha yavaş hale getirmek için eski iPhone’lara göndermesiyle de ünlüdür. Apple, MacBook’lara da aynısını yaptı mı?

Çoğumuz, Mavericks’ten Yosemite’ye kadar tasarım öğelerinin büyük bir revizyonunu hatırlıyoruz. Yarı saydamlığa sahip ilk OS X’ti, ancak Mac’lerdeki insanlar güncellemeden sonra ilk kez yavaşlık yaşadı.

O zamandan beri Apple, OS X için saat gibi güncellemeler sunuyor ve her güncellemede, kullanıcıların başka bir bölümü Mac’lerinin tavşan deliğinden aşağı iniyor.

Yeterince meraklı insanlar, kaputun altına bakmak için ‘Etkinlik Monitörü’nü açtılar ve değerli kaynaklarını,’ WindowServer ‘sürecini kullanarak bir isim buldular.

WindowServer İşlemi

WindowServer, temelde ekranınız ile Mac’in grafik donanımı arasındaki bağlantıdır. Ekranda talep ettiğiniz her öğeyi görüntülemekten sorumludur. Masaüstünüzdeki simgelerden trend olan YouTube videosuna, daha önce oynadığınız harika oyuna kadar.

WindowServer işleminin ‘Etkinlik Monitörü’nden ne kadar kaynak işgal ettiğine bakmak için, Launchpad’den’ Diğerleri ‘klasörüne gidin veya spot ışığı açmak için command + boşluk tuşlarına basın ve’ Activity Monitor ‘yazın.

OS X’de Etkinlik Monitörü

WindowServer ile Yüksek Bellek ve CPU Kullanımı

Daha önce de söylediğimiz gibi, WindowServer işlemi ekrandaki her şeyi görüntülemekten sorumludur, kaynaklarınızın büyük bir kısmını bir miktar tüketene kadar normaldir. Bununla birlikte, WindowServer’ın kullanabileceği her ons belleği kullanmaktan başka seçeneğinin olmadığı, kullanıcı tarafından oluşturulmuş bazı senaryolar vardır. WindowServer tarafından sürekli olarak yüksek bir kullanım yaşıyorsanız, aşağıdaki ipuçlarından birinin sorunu çözme olasılığı yüksektir.

Aynı anda çok fazla uygulamanın açık olması genellikle birçok kullanıcı için bir normdur. Bazı uygulamalar WindowServer’ı yoğun bir şekilde kullanır. Sadece şu anda ihtiyaç duymadığınız uygulamaları kapattığınızdan emin olun. Kırmızı düğmeyi kullanarak kapatmak yerine, menü çubuğundan uygulamadan ‘Çıkmayı’ unutmayın. Uygulamadan çıkmak için Command + Q da kullanabilirsiniz.

Masaüstü bir simge çöp kutusu olarak da bazı kullanıcılar için bir sorun olarak görülüyor. Masaüstünde olabildiğince az simge tutun. Grafik ihtiyaçlarınızdan sorumlu olan WindowServer, masaüstünüzde simge küçük resimlerini göstermekten de sorumludur.

Masaüstünüzün böyle görünmesine izin vermeyin. Neden bizim için çalışan bu tür insanların olduğunu bilmiyoruz bile! Smh

Şeffaflığın ve hareketin azaltılması, WindowServer sorunları yaşayan kullanıcılar için de tavsiye edilir. Bu özelliği sevebileceğiniz kadar. Performans uğruna ona veda etmenin zamanı geldi. Şeffaflığı ve hareketi, “Erişilebilirlik” tercihlerinin “Görüntü sekmesinden” azaltabilirsiniz.> SS

Artık bildiğinize göre, WindowServer’ı yapan her şey hafızanızı dolduruyor. Mac cihazınızın yavaş performansına veda edin.

İlginizi Çekebilir!

How to Use iPhone Widgets on Mac

Mac’te iPhone Widget’ları Nasıl Kullanılır?

Neden tüm eğlence iPhone'unuzda olsun? Favori iPhone uygulamalarınızdaki widget'ları Mac ekranlarınıza taşıyın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir