ASMR Ne Demektir ve Nasıl Yardımcı Olur?

Kulağınıza gelen müzik yepyeni bir anlam kazanacak.

Aktif bir sosyal medya kullanıcısıysanız, birkaç yıl önce bir şeyin süper popüler hale geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. ASMR. Bu tür videolar, 2017’den itibaren YouTube, Twitch ve TikTok gibi platformlarda çekildi. Ancak, son ününden yaklaşık 10 yıl önce, geleneksel olmayan terapinin manyetize edici bir formatı olarak piyasadaydı.

Konsept daha eski ama yine de çağdaş bir kökene sahiptir. ASMR sanatı ve çekiciliği yıllar içinde hem artıyor hem de sürekli gelişiyor. Ancak, ASMR ne anlama geliyor? Neden bu kadar popüler? En önemlisi, ASMR formatı neden başlangıçta ürkütücü ve rahatsız edici görünüyor? Yine de bu öznel bir argüman .

ASMR Ne Anlama Geliyor?

İnternette viral bir trend haline gelmeden önce, ASMR, belirli uyaranlara karşı tuhaf bir insan tepkisi hakkında konuşmak için bir deney ve bir tartışma olarak başladı. Dolayısıyla, Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi olarak genişletilen ASMR, bir video türü değildir, esasen görsel, işitsel veya dokunsal tetikleyicileri uyarmaya yönelik fiziksel ve/veya psikolojik tepkimizdir.

Bu tepki tipik olarak başın arkasından veya üstünden omurganın altına kadar hissedilen deride karıncalanma ile karakterizedir. Bazen, ASMR (Otonom Duyusal Meridyen Tepkileri) sadece kafada kalma ve omurganın çok aşağısına gitmeme eğilimindedir. Yine de, karıncalanma olsun ya da olmasın zevkli bir deneyim.

ASMR başlangıçta (bazen hala) yoğun gevşeme, rahatlık ve sıcaklık hislerinden dolayı ‘beyin orgazmı’ veya ‘kafa orgazmı’ olarak anılırdı. Günümüzde ASMR’ye atıfta bulunmanın daha yaygın yolu ‘beyin masajı’dır.

ASMR, ilgili uyaranlara karşı fizyolojik bir yanıt olmasına rağmen, herkeste tetiklenmez ve bu tutarsızlığın belirlenmiş bir nedeni yoktur. Bu, herkesin mutlaka karıncalanma hissetmeyeceği anlamına gelir, ancak bir ASMR seansından sonra herkesin rahatlayabilmesi ve bazen öforik hissetmesi mümkündür.

ASMR Ne Zaman Başladı ve Kim Başlattı?

ASMR, dikkat veya işitsel uyaranlara karşı bedensel bir tepkidir. Açıkçası, insan vücudundan kaynaklandığı için yeni bir fenomen değil. ASMR’ye her zaman sahip olduk, ancak kavram ve terminoloji yalnızca 2010’da ortaya çıktı. Ancak, resmi olmayan ASMR tartışması bu zaman başlamadı.

‘Tamam ne olursa olsun’ adlı bir profil, 2007’de stablehealth.com’da ‘İyi hissettiren tuhaf his’ adlı bir ileti dizisi başlattı. Kullanıcı, bu garip hisler ve bunlara verdikleri yanıtlar hakkında yürekten bir yazı yazdı ve hatta konuyla ilgili ‘Yardım’ istedi – ancak olumlu bir şekilde vücutlarında neler olup bittiğini anlamak için.

Tartışma, muhtemelen bir kullanıcı adı olmadan Jennifer Allen’ın konuya bir katılımcı olarak dahil olduğu yaklaşık 300 yanıtlık bir diziyi takip etti. Bu garip ama güzel duygu hakkında biraz araştırma yapmakla ilgilendiğini ifade etti.

Jennifer bu tuhaf duyumlar için daha fazla terminoloji tasarladı – 2010’da Otonom Duyusal Meridian Tepkisi. Ayrıca ASMR’de bir Facebook grubu kurdu ve asmr-research.org’u başlattı; ASMR’nin derinliklerine dalmaya odaklanan bir site. İnsanlar bu keşiften sonra ASMR hakkında konuşmaya ve bu tür içerikleri daha fazla deneyimlemeye başladılar.

Neden ASMR ile Hissettiğimiz Gibi Hissediyoruz?

ASMR’de yeni olan herkes anında rahatsız olur. ASMR içeriği çoğumuzun yeni olduğu bir şey ve ayrıca bu içerik formatı daha önce hiçbir platformda olmayan bir şey. Dolayısıyla rahatsızlık anlaşılabilir.

ASMR içeriği özünde samimidir. ASMR uyaranı sıcak, yakın ve kişiseldir. Bu tür cinsel olmayan yakınlığı en son bebekken hissettik. Şimdi, bu uzun ve unutulmuş bir hatıra!

İlk başta (şehvetli olmayan) ASMR içeriğinden rahatsız olmamızın nedeni, yalnızca cinsel bağlamda hatırladığımız bir yakınlık sağlamasıdır – bu tür tetikleyicilerle ilgili en son deneyimimiz olduğu göz önüne alındığında (cinsel olarak aktif değilseniz, O zaman ASMR içeriğine vereceğiniz yanıt çok farklı olurdu).

Ancak ASMR içeriğini tüketirken bunun inanılmaz derecede sakinleştirici olabileceğini anlayacaksınız. Vücudumuzun bebeklik döneminin hatırası, bu içerik nişine yatıştırıcı ve nihai ancak öngörülemeyen bağımlılığın arkasındaki nedendir.

ASMR’nin Amacı Ne? Yardımcı olur mu?

ASMR artık internetin her yerinde olduğuna ve çoğu insan bundan hoşlanmaya başladığına göre, bu sayfada file değinmek önemlidir. ASMR içeriğinin amacı nedir? Rahatlamaktan başka bir şey yok mu? Elbette!

ASMR tedavi edicidir. İlgili bir uyarana otonom bir duyusal meridyen tepkimiz olduğunda, sadece zihinsel olarak değil, aynı zamanda fiziksel olarak da rahatlıyoruz. Bilim bize ASMR’nin ağır kalp atış hızını azalttığını ve aynı zamanda uykuyu tetiklemede çok etkili olduğunu söylüyor.

ASMR içeriği rahatlamayı kolaylaştırdığından stres, kaygı ve uykusuzluk için harika bir çaredir. Bazı kullanıcılar ayrıca, kısa bir süreliğine bile olsa , depresyon, fobi ve diğer kaygıyla ilişkili zihinsel bozukluklardan dolayı hafiflediklerini bildirdiler. Ayrıca, kişisel ilgi, ASMRotica vb. gibi belirli ASMR biçimleri de yalnızlığa yardımcı olur.

ASMR’nin bir başka faydası da içeriğin dikkat çekmedeki belirgin gücüdür. Bu nedenle, özel ASMR videoları (saldırgan hareketler, el hareketleri ve talimatları takip etme gibi) DEHB’li kişilere hareket ederek yardımcı olabilir; DEHB’li bir kişiye son derece uygun bir hızda fiziksel ve sözlü olarak.

ASMR Tetikleyici Türleri Nelerdir?

ASMR’mizi gerektiren uyaranlara ‘tetikleyiciler’ denir. Çevrimdışı, hafif bir tepki uyandıran herhangi bir fiziksel duyum bir ASMR tetikleyicisidir ve çevrimiçi olarak üç ana tetikleyici kategorisi vardır. Ayrı tetikleyici türlerine ayrılsalar da, çoğu zaman mükemmel ASMR’yi sağlamak için üç kategorinin tümü üst üste gelir.

Görsel Tetikleyiciler

ASMR videoları için görsel tetikleyiciler görsel olarak tüketilmelidir – bunları arka planda oynatabilirsiniz, ancak bu amacı bozar. Kedi kuyruğu, pleksiglas, el hareketi (saldırgan ve nazik), kişisel ilgi (yüze dokunma, makyaj, manikür, fırçalama vb.) gibi tetikleyiciler, görsel ASMR tetikleyicilerinin bazı örnekleridir.

Konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız, görsel ASMR sizin için ideal ASMR içeriği olabilir. Görsel ASMR, DEHB olan kişiler için de yararlıdır. Bu videolar odağı iyileştirmeye yardımcı olur ve ilk olarak, çok ihtiyaç duyulan konsantrasyonu sağlar!

Ses Tetikleyicileri

Ses tetikleyicileri arka planda çalmak için en iyisidir. Çalışırken, ders çalışırken ve hatta uyurken onları dinleyebilirsiniz. Ses tetikleyicileri olan videoları da izleyebilirsiniz, ancak bunlar özellikle görsel ASMR tetikleyicileri sağlamak için yapılmamıştır. Yankılar, ağız sesleri, şömine çatırdaması, çatırdatma, keskin nişancılık, dokunma, sesli tetikleyicilere örnektir.

Ayrıca, birçok ASMR uzmanı (ASMR içeriği oluşturan ASMR sanatçıları veya yaratıcıları) yalnızca kulaklarınız için özel ASMR tetikleyicileri oluşturur! Kulak masajı, kulak temizleme, kulak yeme ve diğer birçok gelişmiş tetikleyici, sizi işitsel olarak sakinleştirmek için yapılmıştır.

Dokunsal Tetikleyiciler

Başka bir tetik türü, ‘dokunsal’ tetikleyicidir. Bu tetikleyiciler, çeşitli dokulu yüzeylerde dokunma ve fiziksel hareket hislerine odaklanır. Dokunsal tetikleyiciler, her iki şekilde de zevkli oldukları için genellikle hem işitsel hem de görsel biçimlerde birleşir. Dokunsal tetikleyiciler, işitsel oldukları kadar büyük ölçüde görseldir. Vurma (tırnaklar, parmaklar, dişler), yer tırmalama, kazıma, fırçalama, dokunsal tetik örnekleridir.

ASMR’ye Yeni Başlayanlar için Temel Bilgiler?

ASMR içeriği, ASMR becerisinin ve alımının oldukça basit bir şekilde anlaşılmasını sağlar. ASMR içeriğine yeni başlıyorsanız, bu bariz parametreler hemen ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle, tetikleyicilerden tam anlamıyla zevk almak ve ASMR’yi olumlu bir şekilde sağlamak için birkaç ipucu (tabii ki bu duyusal tepkiye sahipseniz).

ASMR’yi uyandıracak ruh haline doğru ve tam olarak uyum sağlamak için birkaç şey yapmanız gerekir. Bunlar, tetikleyicilerin amaçladığı deneyimin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek bazı başlangıç ​​ipuçlarıdır.

Rahatlamak

ASMR söz konusu olduğunda ilk kural kolaylıktır. Heyecanlıysanız ASMR içeriğinin keyfini çıkaramazsınız. ASMR onu hafifletmeye yardımcı olabileceğinden, stresli olmak sorun değil. Ancak ASMR içeriğini tüketirken mümkün olduğunca rahat olmanız önemlidir.

Zihnini aç

Bir dinleyici/izleyici olarak bir sonraki önemli şey açık fikirli olmaktır. ASMR içeriği, şimdiye kadar maruz kalmış olabileceğiniz her türlü içerikten katlanarak farklıdır.
Video izliyorsanız görseller sizi rahatsız edebilir ve sadece sesli ASMR dinliyorsanız bazı sesler de uyandırabilir. Ancak! Zaman ver. ASMR zevkli olmak içindir; çoğu zaman, cinsel olmayan bir şekilde.

Son ses

ASMR içeriği genellikle yumuşaktır. Tüm tetikleyiciler güçlendirilir ve çoğu tetikleyici karakteristik olarak yumuşaktır. Bu nedenle, harika bir ASMR deneyimine sahip olmak için ses seviyenizi 100’de tutmanız önerilir – içeriğin sesi yüksek değilse, ardından ses seviyesini beğeninize göre ayarlayın .

Kulak tıkacı/kulaklık kullanın

Sesi 100’e çekmenizi önerdiğimizde, bunu hoparlörden kastetmiyoruz. Bu, kişisel ve rahatlatıcı bir ASMR seansının tüm amacını ortadan kaldıracaktır. Bunun yerine, kulaklık veya kulak tıkacı kullanırken ses düzeyinizi en üst düzeye çıkarın. ASMR içeriğinin keyfini çıkarmanın en iyi yolu budur.

Odak

ASMR içeriğini tüketirken son gerekli olan şey, tüm dikkatinizi ona vermektir. Çoğu zaman karıncalanmaları hissetmeyebilirsiniz çünkü dikkat dağıtıcı şeyler vücudunuzun tetikleyicilere karşılık vermesini engelleyebilir. Ayrıca, ASMR dikkat kaynaklı bir yanıttır — tamamen rahatlamak için ASMR içeriğine dikkat etmek çok önemlidir!

analiz

Belirli görsel, işitsel ve dokunsal uyaranlara karşı doğal bir tepki olmasına rağmen, ASMR yeni bir içerik biçimi ve insan vücudunun yeni keşfedilen bir yönüdür. Bu heyecan verici olduğu kadar, ASMR içeriğinin şekli nedeniyle insanlara ulaşmak bir o kadar da zor.

ASMR, çok sık yaşamadığımız uyaranlara verilen bir tepkidir. Aslında, birçok insan için bu asla deneyimlemediğimiz bir şeydir. ASMR tipik olarak fiziğe yönelir. Tetikleyiciler çoğunlukla sistematik olarak yoğunlaştırılmış ince eylemlerden oluşur.

ASMR içeriği ilk başta tuhaf görünebilir (ve öyle olacaktır) çünkü yatıştırıcı bulduğumuz ancak hiçbir zaman tam anlamıyla bir beyin gazını deneyimlemediğimiz bu hareketlere ve eylemlere giriyor (ve derinlere iniyor). ASMR içeriği bunu yapar – ve rahatsız edici ve düşük anahtar suçluluk hissi uyandıran şey budur.

Islak sesler, ağız sesleri, fısıltılar, ateş çatırdaması, parmakla vurma, dişlere vurma, saç fırçalama, Q-ucu hissi, doku fırçalama ve daha pek çok küçük ses çoğumuz için son derece hoştur. Ve çoğu zaman bunu ancak ASMR tetikleyicilerine maruz kaldıktan sonra fark ederiz. Bu sesler ve duyumlar hafifletici ve alışılmadık şekilde rahatlatıcıdır.

Bunların yatıştırıcı olduğunu kısaca bilsek de, daha önce hiç olmadığı için bu rahatlama biçimine kasten tekrar tekrar ve dahası girmemiş olabiliriz (veya asla). Bu tür bir rahatlamadan habersizdik – ancak ASMR içeriği, özellikle yetişkinler olarak sıcaklık ve rahatlık ihtiyacımızı ortaya çıkarmak için burada.

Çözüm

ASMR, birkaç yıl önce hak edilmiş bir viral yolculuğa çıkmış yeni ve yaklaşmakta olan bir gevşeme tekniğidir. Farklı fiziksel ve psikolojik zevk alanlarını genişletmeye ve keşfetmeye devam edecek bir liste olan göze çarpan ASMR tetikleyici türleri vardır.

Bu makaleyi okuduktan sonra, ASMR’nin sağladığı trans benzeri durumu yaşamaktan çekinmeyeceğinizi ve favorilerinizin sağlıklı bir temelini korurken yeni ASMR tetikleyicilerini keşfedeceğinizi umuyoruz!

İlginizi Çekebilir!

How to Create and Set up Google Passkeys

Google Geçiş Anahtarları Nasıl Oluşturulur ve Kurulur

Şimdiye kadarki en güvenli hale getirmek için Google hesabınız için bir Geçiş Anahtarı ayarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir