Apple Watch Series 6 Coronavirüsü Tespit Edebilir mi?

Hayır bu olamaz. Ama kesinlikle yardımcı olabilir.

Apple, geçtiğimiz günlerde “Time Flies” etkinliğinde en yeni Apple Watch Series 6’yı tanıttı. Gezegendeki en popüler akıllı saatlerden birinin serisine harika bir katkı. Ancak bir saat, Coronavirüsü tespit etmeye yardımcı olabilir mi? Bu tartışmayı tetikleyen şey, Watch Series 6’ya gelen yeni özelliklerden biri – Blood Oxygen özelliği.

Apple Watch’unuz artık Kan oksijeninizi hesaplayabilir. Apple, saatin kullanıcının bileklerine yeşil, kırmızı ve kızılötesi ışık vereceğini ve ardından geri yansıyan ışık miktarını kullanarak kandaki oksijen seviyesini hesaplayacağını söylüyor.

Kaynak: Apple

Apple Watch 6 Coronavirüsü Tespit Edebilir mi?

Bu tam olarak yeni veya devrim niteliğinde bir özellik değil. Birkaç başka akıllı saat, birkaç yıldır zaten buna sahip. Ve zaten piyasada kan oksijen seviyenizi ve kalp atış hızınızı hesaplayabilen bir cihaz – Nabız Oksimetresi – var. Ancak yine de, Apple Watch’ta piyasaya sürülen bu yeni özelliğin zamanlaması kesinlikle şans eseri.

Yaygın olarak bilindiği gibi, kan oksijen seviyeleri COVID-19 ile ilişkilidir. Koronavirüs, kanımızdaki oksijen seviyesini tehlikeli seviyelere kadar etkiler. Ancak saate yapılan bu tek ekleme Coronavirüsü tespit edebilir mi? Hayır, koronavirüsün erken semptomlarını tespit etmek için tek başına ona güvenemezsiniz. Kandaki oksijen seviyeleri Coronavirüs ile ilişkilidir, ancak bu her hastanın kendini gösterdiği bir şey değildir. Ancak bir dizi senaryoda faydalı olabilir.

Saat nasıl yardımcı olabilir?

Kandaki oksijen seviyeleri Covid-19’u tespit etmeye kesinlikle yardımcı olmak için yeterli olmasa da, kan oksijen seviyenizi izlemek yardımcı olabilir. SARS-CoV-2 virüsüne maruz kalmanın göstergesi olabilecek başka semptomlarınız varsa ve kan oksijen seviyenizde bir düşüş fark ederseniz, doktora gitmeli ve bir test yaptırmalısınız.

Ayrıca, Covid-19 hastasıysanız, ancak hafif semptomlar varsa ve semptomlarınızı evde izliyorsanız, kan oksijen seviyelerinize göz kulak olmak büyük önem taşıyabilir. Ve özellikle asemptomatik Covid-19 hastaları için kandaki oksijen seviyelerinin izlenmesi kritik olabilir.

Saatin kan oksijen seviyenizi izlemesi sadece 15 saniye sürer.

Kaynak: Apple

Apple, Apple Watch’un Covid-19 veya grip gibi akut solunum yolu enfeksiyonlarının erken belirtilerini belirleyip belirleyemeyeceğini belirlemek için Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Seattle Grip Araştırması araştırmacıları ile bir çalışma başlatıyor. Çalışma, kandaki oksijen, kalp atış hızı gibi özelliklerin ve Apple Watch’unuzdaki uyku düzeni ve fiziksel aktivite gibi diğer verilerin bu hastalıkların etkisini belirlemede ne kadar yararlı olduğunu belirlemeye yardımcı olacak.

Kullanıcılar, Apple Watch 6’nın genel sağlıklarını ve refahlarını daha iyi yönetmeye yardımcı olabileceğini, ancak bunun tıbbi amaçlarla kullanılmadığını unutmamalıdır. Yalnızca doğrulanmış veya şüpheli maruz kalma durumlarında Covid-19 semptomlarını daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Ancak hiçbir şekilde tıbbi testlerin yerini tutmaz ve kullanıcılar bu şekilde davranmamalıdır.

İlginizi Çekebilir!

What's New in Health App on iOS 17 and watchOS 10

iOS 17 ve watchOS 10’daki Sağlık Uygulamasındaki Yenilikler

iPhone'unuzu ve Apple Watch'unuzu güncelledikten sonra ruh hali takibi ve ekran mesafesi gibi özelliklerin keyfini çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir