Windows 11’de Pano Geçmişi Verileri Nasıl Temizlenir

Pano geçmişini temizlemek için kolay yöntemler veya güçlükleri önlemek için basitçe devre dışı bırakın.

Windows 11’deki Pano geçmişi, standart Pano özelliğini genişletir ve kişinin kopyalanan tüm içeriği kaydetmesine ve yönetmesine olanak tanır. Daha sonra arayüze hızlı bir şekilde erişerek gerektiği gibi kullanabilirsiniz. Hızlı erişim için kopyalanan içeriği bile düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca, pano geçmişini buluta yükleyebilir ve aynı Microsoft hesabına bağlı tüm Windows cihazlarınız arasında senkronize edebilirsiniz. Avantajlarına rağmen, PC’nize kopyalamış olabileceğiniz gizli içeriğe maruz kalmayı önlemek için zaman zaman pano geçmişini temizlemek isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır ve size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yöntem 1: Pano Geçmişini Panonun Kendisinden Temizleme

Pano geçmişinden birkaç öğeyi silmek istiyorsanız, bu bunu yapmanın en iyi yöntemlerinden biri olabilir ve geçmişe erişmek için yalnızca bir klavye kısayoluna basmanız gerekir.

Panoyu masaüstünüze getirmek için klavyenizdeki Windows+ tuşlarına birlikte basın . VBundan sonra, kopyalanan tüm öğeleri panodan atmak için ‘Tümünü Temizle’ düğmesine tıklayın.

Aksi takdirde, tek bir öğeyi de kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için, kaldırmak istediğiniz öğe kutucuğundaki ‘üç nokta’yı tıklayın. Ardından, pano geçmişinden kaldırmak için ‘Çöp Kutusu’ simgesine tıklayın.

Yöntem 2: Ayarlar Uygulamasından Panoyu Temizle

Bilgisayarınızı ayarlayan Ayarlar uygulamasındaysanız veya bir klavye kısayolu kullanmayı tercih etmiyorsanız, pano geçmişini temizlemek için her zaman Ayarlar uygulamasına gidebilirsiniz.

İlk önce Başlat Menüsüne gidin ve devam etmek için ‘Ayarlar’ kutucuğuna tıklayın. SettingsAlternatif olarak, aramak için menüye de yazabilirsiniz .

Şimdi, sol kenar çubuğundan ‘Sistem’ sekmesini seçtiğinizden emin olun.

Ardından, ekranın sağ bölümündeki ‘Pano’ kutucuğuna tıklayın.

Ardından, kopyalanan tüm öğeleri panodan kaldırmak için ‘Pano verilerini temizle’ kutucuğunda bulunan ‘Temizle’ düğmesine tıklayın.

Yöntem 3: Pano Geçmişini Temizlemek için RUN Yardımcı Programını Kullanın

RUN yardımcı programına bir komut yazabilir ve Windows 11 cihazınızdaki panoyu temizleyebilirsiniz. Bu yöntem, RUN yardımcı programını kullanmayı GUI seçeneğini kullanmaktan çok daha uygun bulanlar için uygun olacaktır.

Öncelikle klavyenizdeki Windows+ Rtuşlarına birlikte basın. RUN yardımcı programı ekranınızda göründüğünde, aşağıda belirtilen komutu yazın veya kopyalayıp yapıştırın ve yürütmek için klavyenizde Enter tuşuna basın. İşte bu kadar, pano geçmişini temizlediniz.

cmd /c echo.|clip

Yöntem 4: Pano Verilerini Temizlemek İçin Kısayol Oluşturun

Bir menüye gitmek veya bir klavye kısayoluna basmak çok fazla iş gerektiriyorsa, Pano verilerini temizlemek için çift tıklatabileceğiniz bir kısayol da oluşturabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla rahatlık için kısayolu doğrudan Masaüstüne yerleştirebilirsiniz.

İlk olarak, Masaüstündeki boş alana sağ tıklayın ve ‘Yeni’ seçeneğinin üzerine gelin. Ardından, devam etmek için ‘Kısayol’ seçeneğine tıklayın. Bu, ekranınızda ayrı bir pencere açacaktır.

Şimdi, kısayol penceresinde, aşağıda belirtilen komutu yazın veya kopyala+yapıştır yapın ve devam etmek için ‘İleri’ düğmesine basın.

cmd /c echo.|clip

Bundan sonra, kısayol için uygun bir ad verin. Kolay tanıma için ‘Panoyu Temizle’yi kullanmanızı öneririz. Son olarak, ‘Bitir’ düğmesine tıklayın.

Artık kısayolu doğrudan Masaüstünüzde görebileceksiniz. Çalıştırmak ve cihazınızın pano geçmişini temizlemek için istediğiniz zaman çift tıklayabilirsiniz.

Yeni oluşturulan kısayolu bir tuş kombinasyonu ile çağırmak isterseniz, kısayola sağ tıklayın ve ‘Özellikler’ seçeneğini seçin.

Şimdi, özellikler penceresinde, ‘Kısayol tuşu’ alanına tıklayın ve ardından dosyayı çağırmak için kullanmayı tercih ettiğiniz tuş kombinasyonuna basın. Basılan tuş alanda görüntülenecektir. Bundan sonra, pencereyi onaylamak ve kapatmak için ‘Uygula’ ve ‘Tamam’ düğmelerine tıklayın.

Bundan sonra, RUN yardımcı programını getirmek için Windows+ tuşlarına birlikte basın ve aşağıda belirtilen komutu yazın veya kopyala+yapıştır yapın. RArdından, devam etmek için Enter’a basın. Bu, ekranınızda bir Dosya Gezgini penceresi açacaktır.

shell:Start menu

Ardından, devam etmek için ‘Programlar’ klasörüne çift tıklayın.

Şimdi oluşturulan kısayolu kopyalayın veya sürükleyin ve Dosya Gezgini penceresine yapıştırın. İşte bu, şimdi kısayolu çağırmak ve pano geçmişini temizlemek için tanımlanmış tuşları kullanabilirsiniz.

Windows 11’de Pano Geçmişi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Geçmişi her seferinde silmek yerine bir süreliğine devre dışı bırakmak isterseniz, bunu yapmak için hızlı ve basit adımlar aşağıdadır. Üstelik istediğiniz zaman tekrar açabilirsiniz.

İlk önce Başlat Menüsüne gidin ve devam etmek için ‘Ayarlar’ kutucuğuna tıklayın. Alternatif olarak, uygulamayı açmak için Windows+ tuşlarına birlikte basabilirsiniz .I

Bundan sonra, sol kenar çubuğundan ‘Sistem’ sekmesini seçtiğinizden emin olun.

Ardından, devam etmek için sağ bölümden ‘Pano’ kutucuğuna tıklayın.

Bundan sonra, anahtarı ‘Kapalı’ konuma getirmek için ‘Pano geçmişi’ kutucuğunda bulunan geçiş düğmesine tıklayın.

İşte bu kadar, Windows 11 cihazınızda pano geçmişini başarıyla devre dışı bıraktınız. Yeniden etkinleştirmek için aynı anahtarı tekrar değiştirebilirsiniz.

Pano geçmişinizi temizlemek için yukarıda listelenen yöntemleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, Windows PC’nizde gizli verilerle çalışıyorsanız, zaman zaman pano geçmişini temizlediğinizden emin olun.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Mouse Lagging Issues in Windows 11

Windows 11’de Fare Gecikmesi Sorunları Nasıl Düzeltilir

Windows 11 PC'nizdeki bu can sıkıcı hatadan kurtulmanıza yardımcı olacak kolay düzeltmeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir