Windows 10'da WiFi Ağ Bağlantısı Sorunları Nasıl Giderilir

Çoğumuz hem kişisel hem de profesyonel işler için internete bağlıyız. Sistemin ağa bağlanamadığı zamanlar vardır, bu nedenle İnternet’e veya herhangi bir eşlenmiş sürücüye erişmenizi engeller.

Kablosuz ağlar popüler hale geldiğinden beri, büyük ölçüde onlara bağımlı olduk. Elverişlidirler ancak sorunlara eğilimlidirler, bu nedenle sorunlar ve bunların düzeltilmesi hakkında temel bir anlayışa sahip olmamız gerekir.

Ağ bağlantısıyla ilgili sorunların çoğu genellikle önemsizdir ve evde birkaç basit adımda çözülebilir. Bu yazıda, Windows 10’da ağ bağlantısı sorunlarını nasıl düzelteceğimizi tartışacağız.

Ağ Bağlantısı Sorunlarını Düzeltme

Bu düzeltmeleri tek tek deneyin ve ağ bağlantısı sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Wi-Fi’nin Açık olup olmadığını kontrol edin

Bir Wi-Fi ağına bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol etmeniz gereken ilk şey, cihazınızdaki Wi-Fi’nin açık olup olmadığıdır. Kontrol etmek için, Başlat Menüsüne sağ tıklayın ve ‘Ayarlar’ı seçin.

Çeşitli sistem ayarları seçeneğini göreceksiniz, ‘Ağ ve İnternet’e tıklayın.

‘Ağ ve İnternet’ ayarlarında, sol paneldeki Wi-Fi’ye tıklayın.

Üst kısımda Wi-Fi’nin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu kontrol edin. Kapalıysa, bir ağa bağlanamamanızın nedeni budur.

IP Ayarlarını Kontrol Edin

Ağ sorunu henüz çözülmediyse, kontrol etmeyi deneyebilir ve gerekirse IP ayarlarını Otomatik olarak değiştirebilirsiniz.

IP ayarlarını kontrol etmek için, Ağ ve İnternet ayarlarında ‘Durum’ sekmesine gidin ve ardından özellikleri tıklayın. Şu anda bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının özellikleri açılacaktır.

Aşağı kaydırın ve IP ayarlarını arayın. IP atamasının Otomatik olarak ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin. Manuel olarak ayarlanmışsa, değiştirmek için ‘Düzenle’ye tıklayın.

IP ayarlarını değiştirmek için, kutuya tıklayın ve Otomatik (DHCP) öğesini seçin ve ardından ‘Kaydet’e tıklayın.

Artık bir ağa bağlanabilmeli ve internete erişebilmelisiniz.

Yönlendiriciyi Yeniden Başlatın / Sıfırlayın

Çoğu zaman yönlendiriciyle ilgili bir sorun, ağa bağlanmanızı engelleyebilir. Yönlendiriciniz uzun süredir açıksa, yeniden başlatmak hile yapabilir. Yönlendiricinizi yeniden başlatın ve ağ sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yönlendiriciyi yeniden başlatmak işe yaramazsa, onu da sıfırlayabilirsiniz. Yönlendiricinin arkasındaki sıfırlama düğmesini kontrol edin ve sıfırlamak için yönlendiricinin modeline bağlı olarak 15-30 saniye basılı tutun. Bir yönlendiriciyi sıfırladığınızda, varsayılan ayarlara dönecektir. Daha sonra SSID (Hizmet Kümesi Tanımlayıcı) ve bir şifre belirlemeniz gerekecektir.

Pozisyon Değiştirin veya Farklı Bir Cihaz Kullanın

Bazen, cihazınız sinyali almadığından bir ağa bağlanamazsınız. Bu sorunu çözmek için yönlendiriciye yaklaşın ve ardından ağa bağlanmayı deneyin. Artık ağa bağlanabiliyorsanız, sistem donanımı ve yönlendiriciyle ilgili bir sorun vardır.

Hala bağlanamıyorsanız, ağa bağlanmak için farklı bir cihaz kullanmayı deneyin. Yönlendiricinizle değil cihazınızla ilgili bir sorun olması durumunda, artık ağa bağlanabilmelisiniz.

SSID veya Parolada Değişiklik

Bir ağa bağlanmanızı engelleyen diğer bir yaygın sorun, SSID (ağ adı) veya paroladaki bir değişikliktir. Diyelim ki, bir ağı uzun süredir kullanıyorsunuz, ancak son zamanlarda ona erişmediniz ve şimdi ona bağlanamıyorsunuz. Ağ şifresinin değişme ihtimali vardır. Bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin ve olması durumunda bağlanmak için yeni parolayı kullanın.

Windows Defender Güvenlik Duvarını Kapatın

Windows Defender Güvenlik Duvarı, çeşitli nedenlerle cihazınızın internete erişmesini de engelleyebilir. Sorunun bu olup olmadığını kontrol etmek için Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı kapatın ve internete erişip erişemeyeceğinizi görün.

Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı kapatmak için, sistem ayarlarında ‘Güncelle ve Güvenlik’i seçin.

Güncelleme ve Güvenlik’te, soldaki ‘Windows Güvenliği’ne tıklayın.

Bu pencerede çeşitli ‘Koruma alanlarını’ göreceksiniz. Güvenlik duvarını kapatmak istediğimiz için, ‘Güvenlik duvarı ve ağ koruması’nı tıklayın.

Şu anda bağlı olduğunuz ağ türüne tıklayın. Mevcut ağ türünüz, yanında ‘etkin’ yazan ağ tipidir.

Artık geçiş düğmesine tıklayarak Microsoft Defender Güvenlik Duvarını kapatabilirsiniz.

Herhangi bir tarayıcı açın ve internete bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol edin.

Windows’u güncelleyin

Hala bir ağa bağlanamıyorsanız veya internete erişemiyorsanız, sistemle ilgili bir sorun olabilir. Yazılım tabanlı herhangi bir sorun varsa, Windows muhtemelen güncellemeyle birlikte bunun için bir düzeltme yayınlayacaktır. Windows’u en son sürüme güncellemek, ağ bağlantısı sorununu çözmeye yardımcı olabilir.

Güncellemeleri kontrol etmek için, Güncelleme ve Güvenlik’teki “Windows Güncelleme” sekmesine gidin ve ardından sağdaki “Güncellemeleri kontrol et” i tıklayın.

Bekleyen güncelleme varsa, indirin ve ardından yükleyin.

Sorun Gidericiyi Çalıştır

Windows yerleşik sorun giderici, ağa bağlanmayı engelleyen sorunun tanımlanmasına ve düzeltilmesine de yardımcı olabilir. Sorun giderme, sistemdeki sorunların çoğunu çözmek için etkili bir yöntemdir. Sorun giderici sorunu çözemese bile, onları tanımlar ve böylece düzeltme için diğer kaynakları kullanmamızı sağlar.

Ağ sorun gidericisini çalıştırmak için, Güncelleme ve Güvenlik’teki ‘Sorun Giderme’ sekmesini açın ve ardından ‘Ek sorun gidericiler’i tıklayın.

Ek sorun gidericiler penceresinde, kaydırıp ‘Ağ Bağdaştırıcısı’nı seçin ve ardından’ Sorun gidericiyi çalıştır’ı tıklayın.

Bir ağa bağlanabiliyor ancak İnternet’e erişemiyorsanız, ‘İnternet Bağlantıları’ sorun gidericisini çalıştırmayı deneyin.

Ağ bağlantısıyla ilgili sorunu çözmek için sorun giderici penceresindeki adımları izleyin.

Ağ Sıfırlama Yapın

Ağ sıfırlaması yapmak, ağ ayarlarınızı varsayılana döndürür. Herhangi bir ayar bir ağa bağlanmayı engelliyorsa, buradaki işi bir ağ sıfırlaması yapacaktır.

Ağ ve İnternet ayarlarında “Durum” sekmesine gidin.

Durum sekmesinde aşağı kaydırın ve “Ağ sıfırlama” yı tıklayın.

Ağ sıfırlama penceresi açılacaktır, ‘Şimdi sıfırla’ya tıklayın ve istenirse’ Evet’e tıklayın.

Birkaç düzeltmeyi tartıştık ve bu düzeltmeler kesinlikle cihazınızdaki ağ bağlantısı sorununu çözmeye yardımcı olacaktır. Dahası, tüm düzeltmeler basittir ve anlaşılması ve yürütülmesi için herhangi bir teknik uzmanlık gerektirmez.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Discord Stream Sharing Discoloration in Windows

Windows’ta Discord Akış Paylaşımı Renk Değişikliği Nasıl Onarılır

Discord ekran paylaşımı sırasında görüntüde bozulma veya renklerin solması mı var? Bu çözümlere göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir