Windows 10’da Mikrofon Otomatik Ayarlama Nasıl Durdurulur

Windows 10, muhtemelen işletim sisteminin en gelişmişidir. Geniş bir kullanıcı kesimine fayda sağlayan çeşitli özelleştirme seçenekleri sunar. Bununla birlikte, bazı özellikler de birçok kişiye sorun çıkarabilir.

Mikrofon seviyesinin otomatik olarak ayarlanması, kullanıcıların karşılaştığı yaygın sorunlardan biridir. Birkaç kullanıcı mikrofonlarını belirli bir seviyeye ayarlamak ister, ancak bazı dahili veya üçüncü taraf uygulamalar, uygun gördükleri şekilde bunu ayarlar. Bunun birçok nedeni olabilir. Belki de uygulamayı kurarken farkında olmadan mikrofon düzeyini ayarlama izni vermişsinizdir veya cihaz ayarlarınızda otomatik ayarlama etkinleştirilmiştir. Sorunun tüm olası çözümlerini tartışacağız.

Otomatik Mikrofon Ayarını Devre Dışı Bırakma

Ses Ayarlarını Değiştirin

Sisteminizdeki ses ayarları, uygulamaların ses seviyesini otomatik olarak ayarlamasına izin veriyor olabilir. Otomatik ayarı devre dışı bırakmak için ses ayarlarında belirli ayarlamalar yapmanız gerekecektir. Harici bir mikrofonla sorun yaşıyorsanız, sonraki adımlara geçmeden önce mikrofonun fişini takın.

Görev Çubuğunun sağ köşesindeki hoparlör simgesine sağ tıklayın ve ardından menüden ‘Sesler’i seçin.

Kayıt sekmesine gidin ve sorunla karşılaştığınız mikrofona çift tıklayın.

Mikrofona çift tıkladığınızda, özellikler penceresi açılacaktır. Gelişmiş sekmesine gidin ve ‘Uygulamaların bu cihazın özel kontrolünü ele geçirmesine izin ver’ öncesindeki onay kutusunun işaretini kaldırın ve ardından alttaki ‘Tamam’ı tıklayın.

Şimdi, Ses özelliklerinde, İletişim sekmesine gidin, ‘Windows iletişim etkinliğini algıladığında’ altında ‘Hiçbir şey yapma’ seçeneğini seçin ve ardından ‘Tamam’ı tıklayın.

Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Aksi takdirde, uygulama ayarlarını değiştirmemiz gerekecektir.

Uygulama Ayarlarını Değiştirin

Skype, kullanıcıların mikrofon seviyesinin otomatik olarak ayarlanmasıyla ilgili sorunla karşılaştıkları uygulamalardan biridir.

Ayarı devre dışı bırakmak için, Skype’ı açın, üstteki üç noktaya tıklayın ve ardından menüden ‘Ayarlar’ı seçin.

Skype Ayarlarında ‘Ses ve Video’ sekmesine gidin.

Devre dışı bırakmak için ‘Mikrofon ayarlarını otomatik olarak ayarla’ seçeneğinin yanındaki geçişe tıklayın. Geçişin rengi devre dışı bırakıldığında maviden griye değişecektir.

Mikrofon Düzeylerini Manuel Olarak Değiştirme

Birkaç kullanıcı için çalışan başka bir seçenek de mikrofon seviyelerini manuel olarak değiştirmektir.

Mikrofon seviyesini manuel olarak değiştirmek için, daha önce yaptığımız gibi tekrar Ses’e gitmeniz ve seviyeyi değiştirmek istediğiniz Mikrofon özelliklerini açmanız gerekecektir.

Mikrofon Özellikleri’nde üçüncü seçenek olan ‘Düzeyler’ sekmesine gidin.

Şimdi, seviyeyi ayarlamak için kaydırıcıyı Mikrofonun altına sürükleyin ve hareket ettirin. Kaydırıcıyı sağa hareket ettirmek seviyeyi artıracak, sola hareket ettirmek ise azaltacaktır. En uygun seviyeye ulaştığınızda, alttaki ‘Tamam’ı tıklayın ve ardından pencereyi kapatın.

Windows Sorun Giderme

Windows 10’un en iyi özelliklerinden biri sorun giderme seçeneğidir. Hiçbir şey işe yaramadığında, sorunu belirlemek ve çözmek için her zaman sorun gidermeye güvenebilirsiniz.

Sorun gidericiyi çalıştırmak için, Başlat Menüsü simgesine sağ tıklayın ve Hızlı Erişim Menüsü’nden ‘Ayarlar’ı seçin.

Ayarlar penceresinde ‘Güncelle ve Güvenlik’i seçin.

Şimdi, çeşitli sorun giderme seçeneklerini görmek için soldaki listeden ‘Sorun Giderme’yi tıklayın.

‘Ek sorun giderici’yi tıklayın.

Aşağı kaydırın, listeden ‘Ses Kaydetme’ sorun gidericisini seçin ve ardından ‘Sorun gidericiyi çalıştır’ı tıklayın.

Otomatik ayarlama sorununu belirlemek ve düzeltmek için sorun giderici penceresindeki talimatları izleyin.

Ses Sürücülerini Güncelleyin

Sürücülerinizi uzun süredir güncellemediyseniz, bunu yapma zamanınız gelmiştir. Eski sürücüler birkaç soruna yol açabilir ve bunları güncellemek gerekir. Genel olarak, Windows sürücü güncellemelerini arar ve bunları otomatik olarak yükler, ancak bazen yapmaz ve bu da soruna yol açabilir.

Başlat Menüsünde ‘Aygıt Yöneticisi’ni arayın ve üzerine tıklayın.

Şimdi, ‘Ses, video ve oyun denetleyicilerini’ arayın ve çeşitli cihazları görmek için üzerine tıklayın. Sorun yaşadığınız cihaza sağ tıklayın ve ardından menüden ‘Sürücüyü Güncelle’yi seçin.

Sonraki pencerede, Windows’un sürücüyü aramasına ve güncellemesine izin vermek için ‘Sürücüleri otomatik olarak ara’yı seçin.

Sorun hala çözülmediyse, pencereleri güncellemeyi deneyin.

Windows’u güncelleyin

Windows’un eski bir sürümünü çalıştırmak, birçok uygulamanın arızalanmasına neden olabilir. Her zaman en son sürümde olmanız önerilir.

Windows’u güncellemek için, WINDOWS + I tuşlarına basın ve ardından son bölüm olan ‘Güncelle ve Güvenlik’i tıklayın.

Güncelleme ve Güvenlik ayarlarında, Windows Güncelleme sekmesi varsayılan olarak açılacaktır. Herhangi bir güncelleme olup olmadığını görmek için sağdaki ‘Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın.

Windows bir güncelleme bulursa, sorunu çözmek için onu indirin ve kurun.

Artık mikrofonun otomatik olarak ayarlanmasını engellemek için tüm yöntemleri tartıştığımıza göre, aynısını sisteminizde kolayca yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Windows 11 PC’de Chrome Uzaktan Masaüstü Nasıl Kullanılır

İhtiyacınız olduğunda dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir cihazdan erişmek için Windows 11 PC’nizde Chrome …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir