Windows 10'da Güvenlik Duvarında Bir Program Nasıl Engellenir

Bilgisayar güvenliği, özellikle uyanma anınızın çoğunu çevrimiçi olarak geçirdiğiniz için çoğu kullanıcı için bir önceliktir. Neyse ki Windows kullanıcıları için, İşletim Sisteminde yerleşik güvenlik elde edersiniz. Windows Güvenlik Duvarı, sizi kötü niyetli ağ bağlantılarına karşı koruyan temiz, küçük bir güvenlik uygulamasıdır. Perde arkasında sessizce çalışan çoğu kullanıcı, Güvenlik Duvarı programı tarafından kaç bağlantının engellendiğinin farkına bile varmaz.

Bir programı engellemeye başlamadan önce, önce bağlantıların ne anlama geldiğini anlayalım. Örneğin, Google Chrome kullanarak internette gezindiğinizde, tarayıcı bilgisayarınızdan internete bir mesaj (giden) gönderir. Tarayıcıda web sayfasını gördüğünüzde bu, bağlantının başarılı olduğu ve verilerin geri döndüğü (gelen) anlamına gelir. Aşağıdaki gelişmiş yöntem bölümünde bir programı engellemek için kullanacağınız için bu terminolojileri – gelen ve giden – hatırlayın.

Basit yöntem

Güvenlik duvarı ayarlarında izin verilen uygulamalar listesinden bir programı kaldırın

Bilgisayarınızda Başlat menüsünü açın ve “Windows Defender Güvenlik Duvarı” yazın, ardından PC’nizdeki varsayılan güvenlik duvarı ayarları ekranına erişmek için arama sonuçlarından “Windows Defender Güvenlik Duvarı” nı (Kontrol paneli seçeneği) seçin.

Başlat menüsünde “Windows Defender Güvenlik Duvarı” nı arayın ve açın

Windows Defender Güvenlik Duvarı ayarları ekranında, pencerenin sol üst tarafındaki “Windows Defender Güvenlik Duvarı üzerinden bir uygulamaya veya özelliğe izin ver” seçeneğine tıklayın.

Sisteminizdeki Windows Güvenlik Duvarı üzerinden izin verilen uygulamaların listesine erişin

Güvenlik duvarı üzerinden bir uygulamanın erişimini değiştirmek için İzin verilen uygulamalar ekranında “Ayarları değiştir” i tıklayın.

Windows güvenlik duvarında izin verilen uygulamalar için ayarları değiştirin

İzin verilen uygulamalar ekranında PC’nizde yüklü programlar listesinde gezinin. Engellemek istediğiniz programı Windows Güvenlik Duvarı’nda bulduğunuzda, internete erişiminin engellenmesi için işaretini kaldırın.

Güvenlik Duvarı aracılığıyla engellemek istediğiniz programın işaretini kaldırın.

Gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra “İzin verilen uygulamalar” penceresinin altındaki “Tamam” ı tıklayın. Windows Defender Güvenlik Duvarı ayarları ekranındaki engellenen uygulamalar ve özellikler artık internet ile iletişim kuramayacak.

Gelişmiş yöntem

Bir programın gelen ve giden bağlantılarını engelleyin

Engellemek istediğiniz programı İzin verilen uygulamalar listesinde bulamazsanız, bir programı PC’nizdeki yükleme yoluna göre engellemek için gelişmiş bir kılavuz burada.

Bilgisayarınızda Başlat menüsünü açın ve “Windows Defender Güvenlik Duvarı” yazın, ardından PC’nizdeki varsayılan güvenlik duvarı ayarları ekranına erişmek için arama sonuçlarından “Windows Defender Güvenlik Duvarı” nı (Kontrol paneli seçeneği) seçin.

Başlat menüsünde “Windows Defender Güvenlik Duvarı” nı arayın ve açın

Windows Defender Güvenlik Duvarı ayarları sayfasında, ekranın sol panelindeki “Gelişmiş ayarlar” a tıklayın.

Ekranın sol tarafındaki “Gelişmiş Ayarlar” ı tıklayın

Bu, Windows Defender Güvenlik Duvarı’nın gelişmiş güvenlik seçeneklerini açacaktır. Windows Güvenlik Duvarında engellemek istediğiniz program için buradan “Gelen Kuralları” ve “Giden Kuralları” oluşturacağız.

💡 İpucu
Güvenlik Duvarında engellemek istediğiniz her program için, tüm ağ etkinliğini engellemek için hem gelen hem de giden bağlantılar için aynı kuralları oluşturmanız gerekir.

Ekranın sol panelindeki “Gelen Kuralları” na tıklayın. Bilgisayarınızda yüklü uygulamalar ve hizmetler için tüm etkin gelen kuralların bir listesini göreceksiniz.

Sol taraftaki panelde “Gelen Kuralları” nı tıklayın

Ardından, “Eylemler” panelinin altında sağ taraftaki “Yeni kural” düğmesini tıklayın. Bu, kolayca yeni bir gelen kuralı oluşturabileceğiniz bir pencere açacaktır.

Sağ paneldeki “Yeni Kural” düğmesini tıklayın

“Yeni Gelen Kuralı Sihirbazı” ekranında, “Program” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve ardından “İleri” düğmesine tıklayın.

Kural türü olarak “Program” ı seçin ve İleri’ye tıklayın

Bir sonraki ekranda, engellemek istediğiniz program için kurulum yolunu sağlamanız gerekir. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

Engellemek istediğiniz programın masaüstü ekranında bir kısayolu varsa, kısayola sağ tıklayın »Özellikler’i seçin» ve ardından program yolunu hedef alandan kopyalayın.

Windows 10’da bir programın kurulum yolunu kopyalayın

Kurulum yolunu gelen kural sihirbazı penceresindeki “Program yolu” alanına yapıştırın ve ardından İleri düğmesine basın.

Programın kurulum yolunu sağlayın

💡 İpucu
Program yolunu masaüstü ekranınızdaki bir kısayoldan kopyalayamıyorsanız. Programı bulmak ve (muhtemelen) bilgisayarınızın “Program dosyaları” kurulum dizininden seçmek için “Gözat” düğmesini kullanın.

Sonraki adımda, “Bağlantıyı engelle” seçeneğini ve İleri düğmesini seçin.

Gelen kuralı için eylem olarak “Bağlantıyı engelle” seçeneğini seçin

Bir sonraki adım olan “Profil”, oluşturduğunuz kuralın uygulanabilirliğini tanımladığınız yer olduğundan çok önemlidir. Bu kılavuzun amacı bir programı Güvenlik Duvarı aracılığıyla tamamen engellemek olduğundan, üç onay kutusunu da işaretleyeceğiz – Etki Alanı, Özel ve Genel.

Profil adımında, Gelen Kuralı için Etki Alanı, Özel ve Genel olmak üzere üç koşulu da seçin

Son adımda, yeni kurala bir ad ve ileride başvurmak üzere bir açıklama verin. Ardından sihirbazdan çıkmak ve yeni kuralı etkinleştirmek için “Bitir” düğmesine basın.

Yeni oluşturduğunuz gelen kuralınıza ad verin

Benzer şekilde, aynı program için aynı koşullara sahip bir giden kuralı oluşturun. Bir giden kuralı oluşturmak için, “Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Defender Güvenlik Duvarı” ekranının sol tarafındaki panelden “Giden Kuralları” nı seçin ve ardından “Eylemler” panelinin altında sağ taraftaki “Yeni Kural” ı tıklayın.

Gelen kuralı ile aynı seçeneklere sahip yeni bir giden kuralı oluşturun

Bir giden kuralı oluşturmanız çok önemlidir, aksi takdirde program Windows PC’nizdeki güvenlik duvarında tamamen engellenmez.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Mouse Lagging Issues in Windows 11

Windows 11’de Fare Gecikmesi Sorunları Nasıl Düzeltilir

Windows 11 PC'nizdeki bu can sıkıcı hatadan kurtulmanıza yardımcı olacak kolay düzeltmeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir