Windows 10 Zaman Çizelgesi özelliği nasıl kullanılır

Windows zaman çizelgesi özelliği, kullanıcılara daha önce neye göz attıklarını hatırlatmak amacına hizmet eder. Bu özellik, bilgisayarınızda göz attığınız resimleri, videoları, belgeleri veya diğer her şeyi izler ve tüm dosyaları içeren bir zaman çizelgesi oluşturur.

İnternetinizin tarama geçmişinin farkındaysanız, kavramı daha iyi anlayacaksınız. Son zamanlarda kullanılan (günler, haftalar, aylar) dosyayı hızlı bir şekilde açmanıza izin veren bilgisayarınızın göz atma geçmişi gibidir. Zaman çizelgesi koleksiyonundan daha önce kullanılan dosyayı seçmeniz gerekir.

Bu zaman çizelgesi özelliği, Windows 10’un Nisan 2018 Güncellemesi ile birlikte sunuldu ve kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi.

Windows 10 kullanıcısıysanız ve henüz Zaman Çizelgesi özelliğini kullanmadıysanız, işte bu heyecan verici özelliği doğru şekilde kullanmak için adım adım bir kılavuz.

Windows 10 Zaman Çizelgesi nasıl açılır

  1. Cortana arama kutusunun sağında bulunan Görev Görünümü simgesine tıklayın.
    Not: Belirtilen yerde Görev Görünümü seçeneğini görmüyorsanız, muhtemelen geçmişte seçeneği devre dışı bırakmışsınızdır. Seçeneği yeniden etkinleştirmek için, Görev Çubuğunu sağ tıklayın »” Görev Görünümü Düğmesini Göster “seçeneğini tıklayın.
  2. Şimdi zaman çizelgesi ekranda görünecektir. Windows’un bilgisayarınızda yaptığınız işleri nasıl takip ettiğini görmek için kaydırın.

Not: Zaman Çizelgesi, bilgisayarınızı yeterince kullanıyor olsanız bile “Etkinliklerinizi burada görmek için bilgisayarınızı daha fazla kullanın” mesajını gösteriyorsa, Zaman Çizelgesi muhtemelen bazı sorunlarla karşı karşıyadır. Düzeltmek için aşağıdaki bağlantıyı takip edin.

Windows Zaman Çizelgesi çalışmıyor mu? İşte nasıl düzelteceğiniz

Windows 10’da Zaman Çizelgesi nasıl kullanılır?

Zaman Çizelgesini birkaç şekilde kullanabilirsiniz. En iyi kullanımlarından bazılarına bir göz atalım.

Tarihe özgü etkinlikleri kontrol edin

Belirli bir tarihte gerçekleştirilen belirli bir eylemi kontrol etmek için, sağ taraftaki Kaydırıcıdaki daireyi tıklayın ve tercih ettiğiniz saate ayarlayın.

Arama etkinlikleri ve başlıca etkinlikler

Bir aktivite aramak için, ekranın sağ üst kısmında bulunan Ara simgesine tıklayın ve aktivitenin adını yazın.

Yalnızca en önemli etkinlikleri görmek için, ekranın sol üst kısmında, tarih ve saat görüntüsünün hemen yanında bulunan ” Yalnızca en iyi etkinlikleri gör” seçeneğine tıklayın.

Faaliyetleri kaldırın

Bir etkinliği kaldırmak için etkinlik küçük resmine sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçin. Bu, etkinliği sistemden değil, yalnızca zaman çizelgesinden siler.

Birden çok cihazı senkronize edin

Zaman çizelgesini diğer cihazlarda kullanmak istiyorsanız, önce senkronizasyon seçeneğini etkinleştirerek de yapabilirsiniz.

Ayarlar »Gizlilik» Etkinlik Geçmişi’ni açın ve Windows’un etkinliklerimi bu bilgisayardan buluta eşitlemesine izin ver seçeneğini etkinleştirin.

Artık aynı Microsoft hesabıyla oturum açarak zaman çizelgesini başka bir cihazda kullanabilirsiniz.

Zaman Çizelgesini Özelleştirme

Zaman çizelgesini özelleştirmek için, Ayarlar »Sistem» Çoklu Görev’i açın ve Zaman çizelgesinde ara sıra önerileri göster geçişini etkinleştirin.

Zaman Çizelgesi özelliğini devre dışı bırakma

Zaman Çizelgesi özelliğini de devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, Ayarlar »Gizlilik» Etkinlik Geçmişi’ni açın , Windows’un etkinliklerimi bu bilgisayardan toplamasına izin ver seçeneğinin işaretini kaldırın.

Bu kadar. Windows 10 Zaman Çizelgesi özelliğini kullanarak PC etkinliğinize göz atmanın keyfini çıkarın.

İlginizi Çekebilir!

How to Fix Discord Stream Sharing Discoloration in Windows

Windows’ta Discord Akış Paylaşımı Renk Değişikliği Nasıl Onarılır

Discord ekran paylaşımı sırasında görüntüde bozulma veya renklerin solması mı var? Bu çözümlere göz atın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir