macOS 13 Ventura’da Mac’te Stage Manager Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Stage Manager’ı devre dışı bırakmak çok içgüdüsel olmayabilir, ancak çok zor da değildir. Kontrol Merkezinden kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Stage Manager, macOS Ventura’ya yapılan en büyük eklemelerden biridir. Sürekli olarak birden fazla uygulamayla çalışan biriyseniz, Stage Manager bir cankurtaran olacak. Tek bir tıklama ile masaüstünüzü düzenler ve tüm uygulamalar soldaki küçük küçük resimlerde toplanır. Hatta sürekli olarak aralarında geçiş yapmak zorunda kalmak yerine kullandığınız uygulamaları birlikte gruplayabilirsiniz.

Nasıl kullanılacağını öğrenmek için Stage Manager’ın kullanımına ilişkin tam kılavuzumuza göz atın.

Ancak Stage Manager ne kadar harika görünürse görünsün – ve daha da büyük olma potansiyeline sahiptir – onunla ilgili sorunlar da vardır. Çoğu kullanıcının tek şikayeti Stage Manager’ı kapatmanın olması gerektiği kadar kolay olmamasıdır. Stage Manager, siz manuel olarak devre dışı bırakana kadar etkin kalır. Mac’inizi kapattıktan sonra bile, yeniden açtığınızda Stage Manager etkin olacaktır.

Belki de Apple, onu devre dışı bırakmanıza gerek olmadığını düşündüğünden ve standart bir şeyler yapmanın yolu haline gelebilir. Ve Stage Manager’ı bir süre kullandıktan sonra hemen favori haline geldiği doğru olsa da, gitmesi gereken durumlar var. Yeni başlayanlar için, masaüstünüzdeki dosyalarla çalışmanız gerektiğinde. Stage Manager etkinken bunları tekrar tekrar gündeme getirmek zahmetli bir işlemdir. Bu durumda Stage Manager’ı devre dışı bırakmak çok daha kolay olacaktır.

Şimdi, Stage Manager’ı açıp kapatmak, Görev Kontrolünü kullanmak kadar sezgisel olmayabilir – klavye kısayolları veya izleme dörtgeni hareketleri yoktur. Ama çok da zor değil. Kabul edildi, Stage Manager’ı devre dışı bırakmak, etkinleştirmekten daha fazla bir tıklama gerektirir.

Sahne Yöneticisini Devre Dışı Bırakma

Stage Manager’ı devre dışı bırakmak için menü çubuğundan ‘Kontrol Merkezi’ni açın.

Kontrol Merkezinden, ‘Sahne Yöneticisi’ seçeneğine tıklayın; vurgulanacağı için etkin olduğunu bileceksiniz.

Stage Manager ile ilgili birkaç seçenek açılacaktır. Stage Manager’ı kapalı konuma getirmek için geçiş düğmesine tıklayın.

Geçişi kapatır kapatmaz Stage Manager kapatılacak ve tüm açık uygulamalarınız masaüstüne geri dönecektir. Masaüstü dosyalarınız da tekrar görünür hale gelecektir.

MacOS Ventura’da Stage Manager’ı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak zor olmasa da daha kolay olabilir. Ancak henüz erken aşamalarda olduğundan, hala gelişme umudu var.

İlginizi Çekebilir!

How to Use iPhone Widgets on Mac

Mac’te iPhone Widget’ları Nasıl Kullanılır?

Neden tüm eğlence iPhone'unuzda olsun? Favori iPhone uygulamalarınızdaki widget'ları Mac ekranlarınıza taşıyın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir