Jitsi Meet nedir ve Nasıl Kullanılır

Jitsi Meet, hemen hemen herkesle bir grup ve 1: 1 görüntülü sohbet yapmak için kullanabileceğiniz bir video konferans yazılımıdır. Ancak diğer video konferans çözümlerinden farklıdır. Kullanmış olabileceğiniz diğer tüm video konferans yazılımları, hizmeti kullanmaya başlamak için kaydolmanız ve bir hesap oluşturmanız gerekir. Jitsi Meet yapmaz! Gizlilik odaklı bir platformdur ve hiçbir kullanıcı bilgisinin saklanmasına ve […]

Jitsi Meet, hemen hemen herkesle bir grup ve 1: 1 görüntülü sohbet yapmak için kullanabileceğiniz bir video konferans yazılımıdır. Ancak diğer video konferans çözümlerinden farklıdır. Kullanmış olabileceğiniz diğer tüm video konferans yazılımları, hizmeti kullanmaya başlamak için kaydolmanız ve bir hesap oluşturmanız gerekir. Jitsi Meet yapmaz!

Gizlilik odaklı bir platformdur ve hiçbir kullanıcı bilgisinin saklanmasına ve paylaşılmasına inanmaz ve en temel seviyede başlar. Bilgilerinize sahip değillerse, paylaşamazlar. Jitsi Meet, e-posta adreslerinin üçüncü taraf uygulamalarla paylaşılmasını istemeyenler için bir nimettir. Güvenlik söz konusu olduğunda, yine de sizi koruyor. Jitsi Meet, tamamen şifrelenmiş ve güvenli bir platformdur. Halen BETA’da olmasına rağmen artık uçtan uca şifreleme de ekleyerek platformu kullanıcıları için daha da güvenli hale getiriyor.

Jitsi Meet’i kullanmak oldukça kolaydır. Hesap oluşturmanıza gerek kalmadan masaüstü, iOS veya Android cihazlarda kullanabilirsiniz.

Jitsi Meet’i Masaüstünde Kullanma

Masaüstünüzde meet.jit.si web uygulamasına gidin. Ardından, ‘Yeni bir toplantı başlat’ seçeneğinin altındaki metin kutusuna toplantı odanız için bir ad yazın ve ‘Git’e tıklayın. Ayrıca uygulama tarafından önerilen bir toplantı odası adını da kullanabilirsiniz. İstenmeyen katılımcıların toplantıya katılamayacağından emin olmak için ad benzersiz olmalıdır.

Ardından site, mikrofonunuza ve kameranıza erişim isteyecektir. Görüntülü toplantının başlayabilmesi için ona izin verin.

İstenmeyen katılımcıların katılmasını önlemek için toplantıya bir parola da ekleyebilirsiniz . Bir şifre eklemek için ekranın sağ alt köşesindeki ‘i’ simgesine tıklayın.

Ardından, Jitsi meet bilgi ekranından ‘Şifre Ekle’yi tıklayın.

Not: Yalnızca toplantı yöneticisi toplantıya bir parola ekleyebilir, yani toplantı odasını siz oluşturduysanız veya önceki toplantı yöneticisi sizi yeni moderatör yaptıysa, ancak o zaman bir parola ekleme seçeneği sizin için kullanılabilir olacaktır.

Diğer toplantı bilgilerini kopyaladığınızda, şifreyi kopyalamaz. Bu nedenle, buna dikkat edin ve katılım bilgilerini biriyle paylaştığınızda, parolayı da onlarla paylaştığınızdan emin olun. Kişiler, toplantı bağlantısını veya toplantı odası adını ya da Aranma numarası ve PIN’i kullanarak toplantıya katılabilir.

Jitsi Meet’i iOS ve Android Cihazlarda Kullanma

Jitsi Meet’i, bir hesap oluşturmanıza da ihtiyaç duymayan hizmetin özel uygulamasını kullanarak iOS ve Android mobil cihazınızda da kullanabilirsiniz. Cihazınızın App Store veya Play Store’a gidin ve ‘Jitsi Meet’ uygulamasını indirin.

jitsi’yi uygulama mağazasında görüntüle

oyun mağazasında jitsi’yi görüntüle

Uygulamayı açın ve herhangi bir kayıttan geçmek zorunda kalmadan doğrudan bir toplantıya katılabilir veya toplantı başlatabilirsiniz. Koşulsuz! ‘Oda adını girin’ altındaki metin kutusuna dokunun ve benzersiz bir ada sahip bir toplantı odası oluşturun.

Ardından, toplantı odasına girmek için ‘Oluştur / Katıl’a dokunun.

Bir toplantı odası oluşturacaktır. Masaüstünde olduğu gibi, toplantıyı korumak için bir parola ekleyebilirsiniz. Toplantı araç çubuğundaki ‘Daha Fazla’ simgesine (üç dikey nokta) dokunun.

Şimdi, menüdeki ‘Diğer seçenekler’e dokunun.

‘Toplantı Şifresi Ekle’ seçeneği görünecektir. Toplantınızı şifreyle korumak için üzerine dokunun.

Bonus İpucu: Bir Brave Together toplantısına katılmak için Jitsi Meet mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Jitsi Meet’in kullanımı inanılmaz derecede kolaydır ve özellikle gizlilik bilincine sahip kişiler için kesinlikle denenebilir. Jitsi’de adınızı veya e-posta adresinizi girseniz bile, yalnızca toplantıdaki diğer katılımcılar tarafından görülebilir ve Jitsi, bilgilerin kendisini saklamaz. Jitsi ayrıca% 100 açık kaynaktır, böylece geliştiriciler kendi Jitsi Meet sürümünü Brave Together by the Brave tarayıcısı gibi sunucularında kurabilir ve çalıştırabilir.

Jitsi ayrıca ekran paylaşımı, canlı yayın, kayıt, elinizi kaldırın, arka planı bulanıklaştırma, herkesi sessize alma (veya biri hariç tümünü), döşeme görünümü ve daha pek çok özellik sunarak onu sahnede sağlam bir rakip haline getiriyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top