İPhone'da Stop Motion Video Nasıl Yapılır

Stop motion videolar günümüzde oldukça popüler. Ürünlerini tanıtmak için sıklıkla farklı sosyal ağ platformlarında ‘Stop Motion’ videoları yayınlayan etkileyiciler ve markalar bulacaksınız. Çekicidirler ve insanları çeken bu yaratıcı öğeye sahipler, böylece onları şu anki favoriler haline getiriyorlar. Siz de bir tane oluşturmak istiyorsanız, süreç oldukça basittir ve ihtiyacınız olan tek şey bir telefon, ortam aydınlatması ve çok sabırdır.

Stop Motion Video nedir?

Bir ‘Stop Motion’ videosu, bir nesnenin hareketini farklı noktalarda yakalayan birden fazla resmin derlenmesiyle oluşturulur. Basit bir ifadeyle, videodaki hareketi yakalamıyorsunuz, bunun yerine hareket halindeyken farklı durumlarda resimlere tıklıyorsunuz, onları birleştiriyor ve bir video oluşturuyorsunuz.

Bu videolar akılda kalıcı ve çekici ve uzun süredir trend halinde. Ancak, iPhone’unuzda bir tane oluşturmak için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. ‘App Store’da çok sayıda mevcuttur ve ihtiyacınıza uygun bir tane alabilirsiniz. Bununla birlikte, çeşitli ücretsiz özellikler sunduğu, basit bir arayüze sahip olduğu ve oldukça hızlı olduğu için ‘Life Lapse’ uygulamasını kullanmanızı öneririz.

Bazı özellikler ücretsiz sürümde sınırlandırılmıştır, ancak yalnızca ücretsiz olanlarla harika bir stop motion videosunu kolayca oluşturabilirsiniz. Ayrıca, her özelliğe erişmek ve videoyu özelleştirmek için uygulamanın ücretli sürümüne her zaman gitme seçeneğiniz vardır.

Stop Motion Videoları Oluşturmanın Temel İpuçları

Daha önce tartışıldığı gibi, bir stop motion video, yüksek hızda oynatılan resimlerin sistematik bir derlemesidir. Harcadığınız çabaya ve harcadığınız zamana değecek bir video yapmak için, videonun temelini oluşturdukları için resme odaklanmak önemlidir. Büyüleyici bir video oluşturmanıza yardımcı olacak temel araçları ve teknikleri tartışacağız.

Temel ipuçlarını iyice öğrendikten sonra, harika stop motion videoları oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Life Lapse Uygulamasını İndirin

İlk adım, bir stop motion video oluşturmak için ‘Life Lapse’ uygulamasını indirmektir.

Uygulamayı indirmek için iPhone ana ekranındaki ‘App Store’ simgesine dokunun.

‘App Store’da, sağ alt köşedeki’ Ara ‘seçeneğine dokunun.

‘Ara’ ekranı başlayacaktır. Ardından, ‘Life Lapse’ uygulamasını aramak için üstteki ‘Arama kutusuna’ dokunun.

Ardından, üstteki metin kutusuna ‘Life Lapse’ yazın ve ardından tüm arama sonuçlarını görüntülemek için belirli bir arama sonucuna veya klavyedeki ‘Ara’ tuşuna dokunun.

‘Life Lapse’ uygulamasını bulun ve ardından indirme ve yükleme işlemini başlatmak için ‘Al’ seçeneğine tıklayın.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, bir stop motion video oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Life Lapse’de Stop Motion Videoları Oluşturma

Bir stop motion video oluşturmak için, indirildikten sonra ana ekrandan ‘Life Lapse’ uygulamasını başlatın.

Uygulamayı başlattıktan sonra, ‘Bölüm 1’ ve ‘Bölüm 2’ etiketli iki eğitim videosu bulacaksınız. Bu videolar, çeşitli özellikleri ve bir ‘Stop Motion’ videosu oluşturma sürecini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Yeni bir proje oluşturmak için alttaki ‘+’ simgesine dokunun.

Artık ekranın her iki tarafında birden fazla özellik bulacaksınız. Her birini tanımlamak için ‘?’ üstte seçenek.

Tüm özellikler şimdi etiketlenecek. Belirli bir özellik hakkında daha fazla bilgi edinmek için ‘?’ seçeneklerden herhangi birinin yanındaki seçeneği. Odaklanmanız gereken üç ana özellik, farklı resimlerde tutarlılık sağlamak için ‘Pozlama Kilidi,’ Beyaz Dengesi Kilidi ‘ve’ Odak Kilidi’dir. Stop motion video çekerken bu üçünü etkin durumda tutun.

Çeşitli özellikleri bir kez kullandıktan sonra, telefonunuzu bir tripod veya başka bir nesne kullanmaya devam edin. Ardından, nesneyi çerçeveye başlangıç konumuna yerleştirin ve dairesel simgeye dokunarak ilk resme tıklayın.

İlk resme tıkladıktan sonra, nesneyi yol veya yönde biraz daha uzağa hareket ettirin ve bir sonrakini tıklayın. Ayrıca, önceki resimdeki nesnenin bir gölgesini bulacaksınız, bu da mevcut resim için yerini belirlemenize yardımcı olur. Nesnenin yerleştirilmesinin son derece önemli olduğu gerçeği düşünüldüğünde, bu çok yardımcı olur. Benzer şekilde, nesne çerçeveden çıkana kadar gerekli sayıda resme tıklayın ve ardından köşedeki ‘Oynat’a tıklayın.

Resimlere tıklamayı bitirdikten sonra, çekiciliği artırmak için birkaç özelleştirme ve filtre eklemenin zamanı geldi. Buradaki özelliklerden bazıları premium hesap içindir, ücretsiz bir hesabınız olması durumunda, yalnızca ücretsiz olanlarla çalışabilirsiniz.

Buradaki ilk seçenek videonun hızını değiştirmektir. Varsayılan olarak, zaman çizelgesi sekmesi açılacaktır, bu nedenle sekmeye erişmek için alttaki ‘Hız’ seçeneğine dokunun.

‘Hız’ seçeneğine tıkladıktan sonra, ekranda bir kaydırıcı görünecektir. Videonun hızını değiştirmek için kaydırıcıyı herhangi bir şekilde sürükleyin. Kaydırıcıyı sağa doğru sürüklemek, oynatma hızını artıracak ve sola kaydırırken her iki uçtaki grafiklerden de anlaşılacağı gibi hızı düşürecektir.

Sonraki seçenek videonun boyutunu değiştirmektir. Videonun boyutunu değiştirmek için, tüm sekmelerin bulunduğu menünün hemen üzerindeki ekranda listelenenlerden farklı bir en boy oranı seçin.

Bir sonraki seçenek, bumerang efektini eklemektir. Bumerang efektinde, video önce ileri sonra geri oynatılır, böylece ‘Boomerang Etkisi’ adını alır. Eklemek için, ‘Boomerang’ın yanındaki geçişe dokunmanız yeterlidir ve videoya uygulanacaktır.

Diğer seçeneği görüntüleyemeyeceğiniz için, sekmelerin bulunduğu ekranın altında sola kaydırın. Şimdi üç ücretsiz seçenek daha bulacaksınız.

“Filtreler” sekmesi, videoya bir filtre eklenmesine yardımcı olur. Aralarından seçim yapabileceğiniz kapsamlı bir filtre setiniz var, ‘Hareketi Durdur’ videosuna uygulamak istediğinize dokunun.

Sonraki seçenek videoyu ters çevirmektir. Tersine çevirdiğinizde, hareketli durdurma videosu geriye doğru oynatılır. Seçeneğe basit bir dokunuş videoyu tersine çevirirken tekrar dokunulduğunda değişiklikler geri alınacaktır.

‘Life Lapse’de sahip olduğunuz son ücretsiz özellik’ Rotate’dir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu seçeneğe dokunmak videoyu döndürür. Tek bir dokunuş, videoyu saat yönünde 90 ° döndürür.

Bir Stop Motion Videosunu Life Lapse’de Kaydetme

Videoyu düzenlemeyi bitirdikten sonra, telefonunuza kaydetme zamanı. Videoyu kaydetmek için üstteki ‘Dışa Aktar’ seçeneğine dokunun.

Artık iki seçeneğiniz var, bir ‘GIF’ veya ‘Video’ olarak dışa aktarabilirsiniz. “GIF” seçeneği yalnızca ücretli üyeler tarafından kullanılabilirken, “Video” seçeneği herkes tarafından kullanılabilir. Ücretsiz üye iseniz, ‘Video’ seçeneğine dokunun.

Bir stop motion videoyu ilk kez kaydediyorsanız, ekranda bir izin kutusu görünecektir. Devam etmek için ‘Tamam’a dokunun.

Video kamera rulonuza kaydedildikten sonra, aynısı için bir uyarı alacaksınız. Aynısını onaylamak için ‘Tamam’a dokunun.

Uygulamayı bir kez kullandığınızda, çeşitli özelleştirmeleri keşfetmeye başlayabilir ve daha da iyi videolar oluşturmak için mükemmel karışımı bulabilirsiniz. Ayrıca, “Stop Motion” videoları oluştururken hem zamandan hem de emekten tasarruf etmek için kendi numaralarınızı bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir