İPhone X, XS ve iPhone XR için iOS 13’te Gece Modu mümkündü

Apple nihayet iPhone 11 ve 11 Pro’nun piyasaya sürülmesiyle uzun zamandır beklenen “Gece Modu” özelliğini iPhone kamera uygulamasına ekledi. Ancak, Gece Modunu etkinleştiren iPhone 11’deki yeni kamera optiği değil, kamera uygulamasındaki yeni algoritmalar. İPhone 11’deki Gece Modu tamamen hesaplamalı ve Apple’ın önceki nesil iPhone cihazlarının bazıları için de iOS 13 ile paketlemesini diliyoruz. Elbette, Gece […]

Apple nihayet iPhone 11 ve 11 Pro’nun piyasaya sürülmesiyle uzun zamandır beklenen “Gece Modu” özelliğini iPhone kamera uygulamasına ekledi. Ancak, Gece Modunu etkinleştiren iPhone 11’deki yeni kamera optiği değil, kamera uygulamasındaki yeni algoritmalar.

İPhone 11’deki Gece Modu tamamen hesaplamalı ve Apple’ın önceki nesil iPhone cihazlarının bazıları için de iOS 13 ile paketlemesini diliyoruz.

Elbette, Gece Modu’nun yeni iPhone’lara olan ayrıcalığı onlara bir satış artışı sağlıyor. Ama merhaba Apple! Geçen yıl 999 dolarlık bir iPhone satın aldım ve paranın karşılığını büyük ölçüde almasını bekliyorum. Android serisinin her amiral gemisi cihazı Gece Modu özelliğine sahip olduğunda, pahalı iPhone XS’in buna sahip olmaması yeterince hayal kırıklığı yarattı. Ve şimdi Apple, Gece Modu için gereken teknolojiyi geliştirdiğine göre, onu yalnızca yeni iPhone’lar için tutmak daha da hayal kırıklığı yaratıyor.

İPhone 11’de Gece Modu’nu mümkün kılan nedir?

Apple’ın sahne gösterisinden, iPhone 11 kamerasıyla çekilen bir fotoğrafı algoritmik olarak iyileştiren görüntü hattına “Segmentasyon Maskesi” ve “Anlamsal İşleme” eklenmesiyle Gece Modu’nun mümkün olduğunu biliyoruz.

iPhone 11, Apple’ın iPhone’larda hesaplamalı fotoğrafçılık için kullandığı görüntü hattında iki yeni katmana sahip

Çok ölçekli ton eşleme kullanıyoruz, böylece onlar için en iyi olana bağlı olarak görüntünün farklı bölümlerindeki vurguları farklı şekilde ele alabiliyoruz.

APPLE ÇALIŞANI CAYENNE DİYOR

Bu görüntü ardışık düzeni iPhone X, XS ve iPhone XR’de hesaplamalı fotoğrafçılık için de kullanılıyor. Ve bu cihazlar, güçlü işlemcileri sayesinde ardışık düzene “Anlamsal Görüntü Oluşturma” nın eklenmesini oldukça iyi halledebilirler.

Google, Pixel 2 fotoğraf çekmek için özel bir donanım çipine sahipken bile Pixel 2’den birinci nesil Pixel telefonuna “Gece Modu” nu getirmeyi başardı. Buna kıyasla, iPhone XS ve iPhone XR çok daha yetenekli cihazlardır.

Apple’ın en azından gelecekteki bir iOS 13 güncellemesiyle Gece Modu’nu iPhone XS ve iPhone XR’ye getirmesini umuyoruz. Ya da belki önümüzdeki yıl iOS 14 ile.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top