İPhone Uygulamaları Nasıl Düzenlenir

Parmaklarımızın ucunda bulunan binlerce ve binlerce uygulama ile iPhone ekranınızın karmakarışık olma ihtimali yüksek. Bir uygulamayı bulmanız birkaç saniyeden fazla sürerse, hemen ekranınızı düzene sokmanız ve uygulamalarınızı verimli bir şekilde düzenlemeniz gerekir.

Oldukça üretken insanların telefon ekranlarını düzenlerken kullandıkları birkaç ipucu ve püf noktası var.

En Çok Kullanılan Uygulamaları Ana Ekrana Yerleştirin

En basit ve yine de en güçlü püf noktası, en sık kullandığınız uygulamaları ana ekrana yerleştirmektir. Ana ekranınız her zaman sadece birkaç tıklamadır (veya iPhone’unuzda bir ana sayfa düğmesi yoksa kaydırır). Ve hangi ekranda olursanız olun, birkaç saniye içinde ana ekranınıza gidebilirsiniz. İPhone’unuzda (15’e kadar) bir dizi ekran olabileceğinden, bu numara hayatınızı kolaylaştırabilir. Diğer bir püf noktası, en çok kullanılan uygulamayı ekranın altına ve kenarlara doğru yerleştirmektir, çünkü bu noktalar başparmağınızla ekranınızdaki en erişilebilir noktalar olur.

İPhone’da Uygulamalar Nasıl Düzenlenir

İPhone’a tamamen yeni başlayan biriyseniz, bir iPhone’da uygulamaları düzenlemenin oldukça kolay olduğunu bilin. Bir menü görünene kadar uygulamayı basılı tutun, ardından Ana Ekranı Düzenle seçeneğini seçin. Veya menüyü yok sayın ve uygulamayı birkaç saniye daha basılı tutun; uygulamalarınız titremeye başlayacaktır.

Daha sonra istediğiniz gibi düzenlemek için bunları sürükleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, sadece “Bitti” ye dokunun veya iPhone’unuzdaki Ana Ekran düğmesine basın.

Uygulamalarınızı Klasörler halinde Gruplayın

Uygulamalarınızı düzenlerken bir başka püf noktası da Uygulamalarınız için klasörler oluşturmaktır. Uygulamalarınızı temaya veya kullanıma göre klasörler halinde gruplandırabilirsiniz. Tüm Sosyal Ağ uygulamalarınız için bir klasör ve Yemek Teslimatı Uygulamaları için başka bir klasör oluşturun. Klasörlerinizi size en çok uyan diğer tercihlere göre de sıralayabilirsiniz. Bazı kullanıcılar bunları renklere göre sıralar ve hey! onlar için çalışıyorsa, onlar için de işe yarar.

İPhone’da klasör oluşturmak için uygulamayı titremeye başlayana kadar basılı tutun. Ardından, bu uygulamayı başka bir uygulamaya sürükleyin ve iPhone bir klasör oluşturana kadar orada tutun. Ayrıca, o klasördeki uygulama türlerine göre varsayılan olarak adlandıracaktır.

Benzer kullanıma sahip uygulamaları içeren Eğlence adlı bir klasör.

Klasörü istediğiniz gibi yeniden adlandırabilirsiniz. Ekran düzenleme modundayken, yani uygulamalar titreyerek, klasör adına dokunun ve onu düzenleyebileceksiniz.

Klasörü buradan yeniden adlandırabilirsiniz.

Dock’ta Klasörler Oluşturun

Bir başka kullanışlı numara da iPhone’unuzdaki yuvayı en iyi şekilde kullanmaktır. Ana ekrandaki tüm sayfalardan erişebildiğiniz için iPhone’unuzdaki en değerli gayrimenkuldür, bu yüzden akıllıca kullanın. Bilmeyenler için “dock”, 4 yuvaya kadar olan ve her ekrandan erişilebilen ekranınızın alt kısmıdır. Tek seferde erişebilmek için en önemli uygulamalarınızı bağlantı istasyonunda tutun.

Dörtten fazla uygulamaya hızlı erişim sağlamak için dock’ta klasörler de oluşturabilirsiniz. Ancak yuvada bir klasör oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken hızlı bir ipucu var. Bir klasör oluştururken, her iki uygulama da zaten yuvadaysa, önce uygulamalardan birini yuvanın dışına taşımanız, bir klasör oluşturmanız ve klasörü yuvaya geri taşımanız gerekir. Bazı nedenlerden dolayı, klasör oluşturma, yuvada bulunan her iki uygulamayla da çalışmaz. Ancak klasör oluşturulduktan sonra, yuvadaki uygulamalar yuvadaki klasöre taşınabilir.

Dock’taki Önemli Uygulamalar ve Klasörler.

Yuvada hem Telefon hem de Posta uygulamalarınız olduğunu varsayalım. Ve birini diğerinin üzerine yerleştirerek bir klasör oluşturmaya çalışıyorsunuz. İlk önce bir uygulamayı yuvadan çıkarmadığınız sürece çalışmaz. Böylece, Telefonu yuvadan çıkarırsanız, klasör oluşturulabilir. Ve bir klasör oluşturulduktan ve yuvaya yerleştirildikten sonra, diğer uygulamaları yuvadan o klasöre taşıyabilirsiniz.

Uygulama Widget’larını Kullanın

iPhone’da ayrıca, Siri Uygulama Önerileri’ni kullanarak son kullanılan uygulamaları açmanıza izin veren widget’lar bulunur. Ayrıca, bir uygulamayı açmanıza veya bir uygulamayı hızlı bir şekilde açmanıza gerek kalmadan küçük işlemler gerçekleştirmenize yardımcı olarak çok zaman kazandırır. Tüm favorilerinize erişebilir, not alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Widget’lara Ana ekranınızdan, Kilit ekranınızdan veya Bildirim merkezinden sola kaydırılarak erişilebilir.

Ayrıca tercihlerinize göre widget’larınızı ekleyebilir, silebilir veya düzenleyebilirsiniz. Widget’larınızı düzenlemek için, widget ekranını açtıktan sonra ekranın altına kaydırın ve Düzenle’ye dokunun.

Eksi (-) düğmesine dokunarak widget’ları kaldırabilir, artı (+) düğmesine dokunarak daha fazla widget ekleyebilir ve ayrıca her widget’ın sağ kenarındaki çubukları kullanarak bunları yeniden düzenleyerek tercih ettiğiniz sırada görünmelerini sağlayabilirsiniz.

İPhone’da pencere öğelerini kaldırma ve yeniden sıralama

İPhone’unuzdaki widget’ları destekleyen diğer uygulamalar “Daha fazla widget” bölümünde görünecektir. Etkin widget listenize herhangi bir widget eklemek için artı ‘+’ işaretine dokunun.

İPhone’a widget ekleme

Launch Center Pro Uygulamasını Kullanın

Hayatınızı kolaylaştırmak için Launch Center Pro Uygulaması gibi kurumsal uygulamaları da kullanabilirsiniz. Karmaşık görevleri iki basit dokunuşa indirmenize olanak tanır. Tek bir uygulamadan mesaj gönderebilir, arayabilir, web’de arama yapabilir, posta gönderebilir, podcast’leri dinleyebilirsiniz. Uygulamalar için hızlı arama gibidir. Sadece mesajlaşma uygulamasını başlatamazsınız, aynı zamanda Uygulama İçi Mesajlaşma özelliği aslında kişiye mesaj göndermek için bir eylem oluşturmanıza izin verir.

Launch Center Pro’yu İndirin

Ayrıca, widget uygulama mağazasında bulunmayan uygulamalar için ek widget’lar oluşturmanıza da olanak tanır. Başlatma Merkezi Uygulamasından pencere öğesinde hangi eylemlerin bulunacağını özelleştirebilirsiniz. Sadece tek bir dokunuşla Spotify’da Oynatma Listenizi Oynatma veya Instagram’da Kamerayı Açma gibi bir uygulamayı başlatmak yerine, belirli bir kişiye mesaj göndermek, Spotify veya Instagram gibi bir uygulamayı başlatmak için bir eylem ekleyebilir veya ek eylemler gerçekleştirebilirsiniz.

Pencere Öğesi Ekranındaki Başlatma Merkezi Uygulamasına Göre Pencere Öğesi

Buna ek olarak, Hızlı Eylemlere belirli eylemleri yalnızca tek bir dokunuşla gerçekleştirmenize olanak tanıyan eylemler ekleyebilirsiniz. Hızlı Eylemler menüsünü başlatmak için Başlatma Merkezi Uygulamasının simgesini basılı tutun ve tek bir dokunuşla çok adımlı eylemler gerçekleştirmenize izin veren Hızlı Eylem widget’ını bulacaksınız. “Widget Ekle” seçeneğine dokunarak da bunu widget ekranına ekleyebilirsiniz.

🍻

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir