iOS ve MacOS Hızlı Güvenlik Yanıtı nedir?

Apple Ekosistemindeki bu yeni tür yazılım güncellemesi hakkında bilgi edinin.

Apple cihazlarınız için yeni bir tür güncelleme nedeniyle şaşkınsanız, bunların ne olduğunu, her zaman orada olup olmadıklarını ve yeni mi yeni mi fark ettiğinizi ve güvenli olup olmadıklarını merak eden tek kişi siz değilsiniz. bir. Rapid Security Response, birçok kişiyi yanıt aramak için İnternet’e gönderdi.

Hızlı Güvenlik Müdahalesinin Açıklaması

Apple, Hızlı Güvenlik Yanıtını iOS 16.4.1, iPadOS 16.4.1 ve macOS 13.3.1’de kullanıma sundu. Bu, Apple’ın güvenlik güncellemelerini iOS, iPadOS ve macOS aygıtlarına daha hızlı bir şekilde sunmasını sağlayan yeni bir güvenlik özelliğidir.

Geçmişte Apple, yalnızca diğer yazılım güncellemeleriyle birlikte işletim sistemleri için güvenlik güncellemeleri yayınlardı. Artık, yazılım güncellemeleri genellikle herhangi bir yeni hata getirmediklerinden emin olmak için kapsamlı bir şekilde test edildikten sonra yayınlanmaktadır. Ancak bu, kullanıcıların en son güvenlik güncellemelerini almasının haftalar hatta aylar alabileceği anlamına da geliyordu.

Rapid Security Response, Apple’ın güvenlik iyileştirmelerini cihazlara daha hızlı sunmasına izin vererek bunu değiştirir; örneğin, WebKit çerçeve yığını, Safari web tarayıcısı veya diğer kritik sistem kitaplıklarındaki iyileştirmeler. Bu güncellemeler, geleneksel güncellemelere göre daha küçük ve daha hedeflidir ve tam bir işletim sistemi güncellemesine ihtiyaç duyulmadan teslim edilebilir.

Şu anda yalnızca iOS, iPadOS ve macOS’un en son sürümleri için kullanılabilir. Ancak Apple, gelecekte işletim sistemlerinin eski sürümleri için kullanılabilir hale getirebilir.

Bir güvenlik yanıtı teslim edildiğinde, işletim sisteminin geri kalan sistem dosyalarından ayrı bir bölümüne spekülatif olarak yüklenir. Bu, sistemin geri kalanının güvenlik açığından etkilenmesini önlemeye yardımcı olur.

Hızlı Güvenlik Yanıtları otomatik olarak yüklenir ve yalnızca bazen sizin tarafınızdan hızlı bir yeniden başlatma gerektirir. Yazılım sürüm numarasından sonra bir harfle gösterilirler, örneğin, iOS 16.4.1(a). Dolayısıyla, mevcut yazılım sürümünün sonunda bir harf varsa, Hızlı Güvenlik Yanıtı uygulandığını size bildirir.

Hızlı Güvenlik Yanıtının Faydaları

Rapid Security Response, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi avantaj sunar:

  • Daha hızlı güvenlik güncellemeleri: Apple’ın güvenlik güncellemelerini cihazlara daha hızlı teslim etmesini sağlar. Bu, kullanıcıların yama uygulanmadan bırakıldığında “doğada” istismar edilen en son güvenlik tehditlerinden korunmasına yardımcı olur.
  • Daha küçük güncellemeler: Güvenlik yanıtları, geleneksel güncellemelerden daha küçüktür. Bu, daha hızlı indirilip kurulabilecekleri anlamına gelir. Genel olarak, birçok kullanıcı, bu güncellemelerin yüklenmesi için gereken süre boyunca cihazı beklemeye almak istemedikleri için yazılım güncellemelerini geciktirmeye devam eder.
  • Daha az kesinti: Güvenlik yanıtları, tam bir işletim sistemi güncellemesi gerektirmez. Bu, kullanıcıların cihazlarını kesintisiz olarak kullanmaya devam edebilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, kullanıcılar bu güncellemeleri yüklemekten çekinmezler.

Hızlı Güvenlik Yanıtını Etkinleştirme

Rapid Security Response, iOS, iPadOS ve macOS’un en son sürümlerini çalıştıran cihazlarda varsayılan olarak etkinleştirilmelidir.

Ancak, aşağıdaki adımları izleyerek etkinleştirildiğinden emin olmak için kontrol edebilir veya daha önce devre dışı bıraktıysanız etkinleştirebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de:

Cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın. Ardından, ‘Genel’ ayarlara gidin.  

‘Yazılım Güncelleme’ kutucuğuna dokunun.

‘Otomatik Güncellemeler’ seçeneğine gidin.

Son olarak, ‘Güvenlik Yanıtları ve Sistem Dosyaları’ seçeneğinin açık olduğundan emin olun.

Mac’te:

Apple menü logosuna tıklayın ve ‘Sistem Ayarları’nı seçin veya doğrudan Ayarlar uygulamasına gidin.

Kenar çubuğundan ‘Genel’ ayarlara gidin.

Ardından, sağdaki ‘Yazılım Güncellemesi’ni tıklayın.

‘Otomatik Güncellemeler’ seçeneğinin sağındaki ‘i’ye tıklayın.

‘Güvenlik Yanıtlarını ve sistem dosyalarını yükle’ anahtarının açık olduğundan emin olun.

Hızlı Güvenlik Yanıtları Kurmalı mıyım?

Evet, kesinlikle Rapid Security Responses kurmalısınız. Bu güvenlik yanıtları, başkaları tarafından yararlanılabilecek tüm güvenlik açıklarını düzeltmek için gönderilir. Küçük güncellemeler oldukları ve fazla zaman almadıkları için yüklemek bile sorun olmaz. Çoğu zaman arka planda sessizce yüklenirler ve sizin tarafınızdan tek gereksinim, cihazın hızlı bir şekilde yeniden başlatılması olacaktır. Yeniden başlatmanın gerekmesi durumunda bir bildirim alacaksınız.

Ancak, bunlar için otomatik yüklemeyi kapatırsanız veya kullanılabilir olduklarında bunları uygulamazsanız, cihazınız ilgili güvenlik düzeltmesini almaya devam eder. Ancak bu durumda, daha önce işlerin nasıl yürüdüğüne benzer şekilde, sonraki yazılım güncellemeleriyle bunları alacaktır. Bana göre güvenlik düzeltmelerini o zamana kadar ertelemek için bir neden yok, değil mi?

Rapid Security Response, Apple’ın güvenlik güncellemelerini iOS, iPadOS ve macOS aygıtlarına daha hızlı bir şekilde sunmasını sağlayan yeni bir güvenlik özelliğidir. En yeni sürümlerde (iOS 16.4, iPadOS 16.4 ve macOS Ventura 13.3 veya sonraki sürümlerde) sunulan bu güvenlik yanıtları varsayılan olarak uygulanır (siz kapatmayı seçmediğiniz sürece) ve güçlük çıkarmamalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top