Windows 10’a XAMPP Sunucusu Nasıl Kurulur

XAMPP, PC’nizde PHP geliştirme ortamını kurmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar. XAMPP, web sitelerinin PC’lere yerleştirilmesi için kullanılan en popüler açık kaynaklı yerel web sunucusu paket yazılımıdır. X’in çapraz platform, A’nın Apache, M’nin Maria DB, P’nin PHP ve son P’nin Perl’in kısaltması olduğu bir kısaltmadır. Bu yazılım bileşenleri grubu, test ve önizleme için web […]

XAMPP, PC’nizde PHP geliştirme ortamını kurmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar.

XAMPP, web sitelerinin PC’lere yerleştirilmesi için kullanılan en popüler açık kaynaklı yerel web sunucusu paket yazılımıdır. X’in çapraz platform, A’nın Apache, M’nin Maria DB, P’nin PHP ve son P’nin Perl’in kısaltması olduğu bir kısaltmadır. Bu yazılım bileşenleri grubu, test ve önizleme için web komut dosyalarını ve kodu dağıtmak için bilgisayarda bir PHP geliştirme ortamı oluşturur.

XAMPP, bir bütçe bilgisayarına bir geliştirme sunucusu kurmanın ve çalıştırmanın en kolay yollarından biridir. Erişmek, kontrol etmek kolaydır ve ayrıca zaman kazandırır.

Kurulum ve Kurulum

XAMPP, Windows, Linux ve Mac’i destekleyen ücretsiz bir uygulamadır. En son sürümü indirmek için aşağıdaki indirme bağlantısını açın ve Windows için XAMPP düğmesini bulun. ( Daha eski sürümler için yeşil oka tıklayın ).

XAMPP’yi indirin

Windows için XAMPP’yi indirinDüğmeye tıklamak sizi otomatik olarak yeni bir sekmedeki bir indirme sayfasına yönlendirecektir. xampp-windows-x64-7.4.2-0-VC15-installer.exe adıyla bir indirme gerçekleştiğini de fark edeceksiniz.

 

İndirme tamamlandığında dosyayı açın ve kuruluma başlamak için gerekirse yönetici ayrıcalıkları verin. Bu, XAMPP kurulum sihirbazı ekranını açacaktır.

Kurulum işlemine devam etmek için kurulum penceresindeki ‘İleri’ düğmesine tıklayın.

Birden çok bileşen seçeneğine sahip bir pencere açılacaktır. İhtiyaç ve ihtiyacınıza göre seçenekleri seçin. Ayrıca gerekirse tüm seçenekleri kontrol edebilir ve daha sonra yapılandırabilirsiniz.

Daha fazla kuruluma devam etmek için aşağıdaki sonraki düğmeye tıklayın.

Kurulumun yapılması gereken klasörü seçin. Gerekirse sürücüyü ve klasörü değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, program Windows kurulum sürücünüzü (muhtemelen C: ) seçer ve içinde XAMPP adlı bir klasör oluşturur.

“Windows Defender Güvenlik Duvarı” üzerinden “Apache HTTP sunucusuna” izin vermenizi isteyen bir “Windows Güvenlik Uyarısı” açılır penceresi alabilirsiniz. ‘Erişime izin ver’ düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

Birkaç dakika içinde, yazılım paketi seçilen tüm bileşenlerle yüklenecektir.

Kurulum tamamlandıktan sonra, ekrandaki ‘Kontrol Panelini şimdi başlatmak istiyor musunuz?’ Onay kutusunu işaretleyerek veya yukarıdaki talimatlarda XAMPP’yi kurduğunuz klasörden, kurulum sihirbazı bitiş ekranından bilgisayarınızda XAMPP’yi başlatın.

Başarılı kurulumda, uygulama herhangi bir hata olmadan ilk kurulum ekranına açılır. Seçeneklerden ülke haritasına göre tercih ettiğiniz dili yapılandırın ve Kaydet düğmesine tıklayın.

Dili ayarladıktan sonra, XAMPP Kontrol Paneli ekranını göreceksiniz. Başlamak istediğiniz sunucunun yanındaki ‘Başlat’ düğmesine tıklayın.

Yazılımın yapılandırmasına erişmek için ekranın sağ üst köşesindeki ‘Yapılandır’ düğmesine tıklayın. Temelde, XAMPP kontrol panelinde PHP uygulamaları geliştirmek için ihtiyacınız olan her seçenek vardır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top