Microsoft Teams Toplantısına Nasıl Katılırım?

Microsoft Teams, kuruluşların ekipler oluşturmak, dosyaları paylaşmak ve üzerinde çalışmak, etkili bir şekilde iletişim kurmak, ekranı paylaşmak ve hatta görüntülü toplantılar yapmak için kullanabilecekleri bir işbirliği platformudur. Bir işbirliği platformu kullanarak görüntülü toplantılar yapma yeteneği birçok kuruluş için bir nimettir. Ancak Microsoft Teams gibi Workstream Collaboration uygulamaları göreceli olarak yeni ve birçok özelliğini anlamaya çalışmak […]

Microsoft Teams, kuruluşların ekipler oluşturmak, dosyaları paylaşmak ve üzerinde çalışmak, etkili bir şekilde iletişim kurmak, ekranı paylaşmak ve hatta görüntülü toplantılar yapmak için kullanabilecekleri bir işbirliği platformudur. Bir işbirliği platformu kullanarak görüntülü toplantılar yapma yeteneği birçok kuruluş için bir nimettir.

Ancak Microsoft Teams gibi Workstream Collaboration uygulamaları göreceli olarak yeni ve birçok özelliğini anlamaya çalışmak zor olabilir. Ve riskler bir toplantı kadar önemli olduğunda, kesinlikle herhangi bir risk almak, geç kalmak veya daha kötüsü, toplantıda görünmek istemezsiniz. Bu nedenle, bir Microsoft Teams Toplantısına katılmak için kullanabileceğiniz çeşitli yolların bir dökümünü derledik, böylece kendinizi asla böyle bir durumda bulmak zorunda kalmazsınız.

Masaüstü uygulamasını, web uygulamasını veya mobil uygulamayı kullanarak bir Teams toplantısına katılabilirsiniz. Ekipler, kullanıcıların bir Microsoft hesabı gerektirmeden bir toplantıya misafir olarak katılmalarına bile izin verir.

Masaüstü Uygulamasından Teams Toplantısına Katılın

Microsoft Teams masaüstü uygulaması muhtemelen uygulamayı kullanmanın en iyi yoludur ve kesinlikle bir toplantıya katılmanın en iyi yoludur.

Masaüstü uygulamasını açın ve soldaki gezinme çubuğundan ‘Ekipler’e gidin. Parçası olduğunuz tüm takımları listeleyecektir. Tüm takımların altında bir kanal listesi olacaktır. Kanalların herhangi birinde bir toplantı başladıysa, sağında bir ‘video kamera’ simgesi göreceksiniz. O kanala gidin.

Kanalın, “Gönderiler” sekmesinde “Toplantı başladı” yazısı olacaktır. Ayrıca, toplantıda bulunan tüm kişilerin bir listesi sağ tarafta çevreler içinde gösterilecektir. Toplantıya girmek için ‘Katıl’ düğmesine tıklayın.

Toplantıya girmeden önce ses ve görüntü ayarlarınızı seçebileceğiniz bir ekran görünecektir. Tercih ettiğiniz seçenekleri seçtikten sonra, toplantıya girmek için ‘Şimdi katıl’ı tıklayın.

Biri sizi toplantıya davet ederse, masaüstünüzde de bir bildirim alırsınız. Toplantıya doğrudan oradan katılabilirsiniz.

Not: Bir toplantıyla ilgili bildirimler, yalnızca birisi sizi açıkça davet ederse alınır. Aksi takdirde bildirim yoktur.

Web Uygulamasından Teams Toplantısına Katılın

Microsoft Teams masaüstü uygulamanız yoksa veya o anda ona erişiminiz yoksa endişelenmenize gerek yok. Microsoft Teams herhangi bir web tarayıcısından web uygulaması olarak da kullanılabilir, ancak önerilen tarayıcılar, özellikle bir toplantıya katılmak için Microsoft Edge veya Google Chrome olacaktır.

Diğer tarayıcılar, Microsoft Teams’in sunduğu tüm işlevleri desteklemez ve bu iki tarayıcı, şu anda web uygulamasında toplantıları destekleyen tek tarayıcılardır.

Google Chrome veya Microsoft Edge’i açın ve Teams.microsoft.com adresine gidin ve hesabınıza giriş yapın. Masaüstü uygulamasını edinmenizi veya web uygulamasını kullanmanızı isteyen bir sayfaya yönlendirileceksiniz. “Bunun yerine web uygulamasını kullan” ı tıklayın.

Teams web uygulaması yüklenecektir. Soldaki gezinme çubuğundan ‘Takımlar’a gidin. Ekipler listesinde, toplantının devam ettiği kanalın yanında bir ‘video kamera’ simgesi bulunur. O kanala gidin.

Kanalın, tıpkı masaüstü istemcisinde olduğu gibi, ‘Gönderiler’ sekmesinde devam eden toplantıyla ilgili bir yazısı olacaktır. Toplantıya girmek için ‘Katıl’ı tıklayın.

Artık tarayıcınız, Microsoft Teams web sitesinin kameranıza ve mikrofonunuza erişmesi için izin isteyecektir. Erişim izni vermek için ‘https://teams.microsoft.com’un kameranıza ve mikrofonunuza erişmesine her zaman izin ver’ seçeneğini tıklayın. Bu erişimi daha sonra istediğiniz zaman engelleyebilirsiniz.

Bazen tarayıcı izinler menüsünü doğrudan açmaz, bunun yerine size bir mesaj gösterir: “Ses veya görüntü istemediğinizden emin misiniz?” Böyle bir durumda, izinler menüsünü açmak için adres çubuğunda üzerinde çarpı bulunan ‘video kamera’ simgesine tıklayın ve ardından yukarıdaki adıma geçin.

Kamera ve mikrofon izinlerinin verilmesi sizi ‘Ses ve video ayarlarınızı seçin’ ekranına yönlendirir. Web uygulamasından toplantıya girmek için ayarlarınızı seçtikten sonra ‘Şimdi katıl’ı tıklayın.

İPhone veya Android’den bir Teams Toplantısına katılın

Microsoft Teams, hem iPhone hem de Android cihazlar için mobil uygulama olarak da mevcuttur. Mobil uygulamayı kullanarak, bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza erişiminiz olmadığında bile, istediğiniz zaman herhangi bir yerden bir Teams toplantısına katılabilirsiniz.

Aşağıdaki ilgili mağaza bağlantılarından cihazınız için Microsoft Teams uygulamasını edinin.

App Store’da görüntüleyin

Play Store’da görüntüleyin

Telefonunuzdaki Microsoft Teams mobil uygulamasını açın ve parçası olduğunuz tüm ekiplerin listesine gitmek için ekranın altındaki ‘Ekipler’ sekmesine dokunun.

Ekiplerin ayrıca kendi kanalları da altlarında listelenir. Devam eden bir toplantısı olan kanalın sağ tarafında ‘video kamera’ simgesi bulunur. O kanala gidin.

Ardından, devam eden toplantıyla ilgili kanal gönderisindeki ‘Katıl’ düğmesine dokunun.

Ses ve video ayarlarınızı seçmeniz için ekranı açacaktır. Varsayılan olarak, mobil uygulama toplantısında hem ses hem de video kapalıdır. Ayarlarınızı seçin ve ‘Şimdi katıl’a dokunun ve toplantıya gireceksiniz.

Bir Ekip Toplantısına Konuk Olarak Katılın

Bir Teams toplantısına katılmak için kuruluşun üyesi olmanız gerekmez. Aslında, Teams’de bir toplantıya katılmak için bir Microsoft Teams hesabına bile ihtiyacınız yok. Bir toplantıya misafir olarak katılmanıza izin verir.

Bir toplantıya misafir olarak katılmak için, toplantı için bir davet bağlantınızın olması gerekir . Aldığınız bağlantıda ‘Microsoft Teams Toplantısına Katıl’ı tıklayın.

Bilgisayarda, sizi masaüstü uygulamasını veya web uygulamasını kullanmayı seçebileceğiniz bir sayfaya yönlendirecektir. Her iki şekilde de ilerlemeyi seçebilirsiniz.

Bağlantıyı cep telefonunuzda açarsanız, bir toplantıya katılabilmek için Microsoft Teams mobil uygulamasına sahip olmanız gerekir.

Konuk olarak hangi platforma girmeyi seçerseniz seçin, oturum açmanız veya bir hesap oluşturmanız gerekmez . Devam etmek için ‘Misafir olarak katıl’ düğmesine dokunun.

Bir Microsoft Teams toplantısına misafir olarak katılmak için masaüstü uygulamasını, mobil uygulamayı veya web uygulamasını seçseniz de, süreç toplantıya misafir olarak katılma süreciyle aynı olacaktır.

Adınızı girin, tercih ettiğiniz video ve ses ayarlarını seçin ve toplantıya girmek için ‘Şimdi katıl’ı tıklayın. Girdiğiniz ad, toplantıdaki kişilerin siz olduğunuzu nasıl bilecekleri olacaktır.

Organizasyonun ayarlarına bağlı olarak, ya doğrudan toplantıya gireceksiniz ya da toplantıdan biri sizi kabul ederken bekleyebileceğiniz bir lobiye gireceksiniz.

Not: Misafir olarak bir Microsoft Teams toplantısına katıldığınızda, yazılımın sınırlı işlevlerine erişeceksiniz.

Sonuç

Microsoft Teams, ofis dışındaki meslektaşlarınız ve ekip arkadaşlarınızla işbirliği yapmak için mükemmel bir araçtır. Teams’de iş arkadaşlarınız veya müşterilerinizle kolayca toplantı düzenleyebilir ve bunlara katılabilirsiniz. Microsoft Teams’in toplantılarda sağladığı çok yönlülük, kullanıcıların toplantılara herhangi bir platformdan (masaüstü uygulaması, web uygulaması veya mobil uygulama) katılmasına olanak tanır. Tek ihtiyaçları olan uygun bir internet bağlantısıdır. Ekipler, Microsoft hesabı olmayan kullanıcıların bir toplantıya misafir olarak katılmasına bile izin verir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top