İMessage Veri kullanır mı?

Kısa tutmak için öyle. Şimdi asıl soru şu: Ne kadar?

Apple, 2011’de iMessage’ı tanıttı ve kullanıcılar arasında en popüler özelliklerden biri olduğunu söylemek güvenli. Yıllar geçtikçe, birçok geliştirme ve süsleme de kazandı.

Artık bir mesaj üzerinden sadece düz metin mesajları veya fotoğraflar ve videolar gönderemezsiniz; onunla çok daha fazla eğlence var. Mesajlarınıza ekstra destek veren pek çok efekt var. iPhone X kullanıcıları ve üzeri, başka hiçbir mesajlaşma uygulamasında bulamayacağınız Memojis ve Animojis’i de kullanabilir.

Ancak bölgeyle ilgili birçok soru da geliyor. En yaygın olanı nasıl çalıştığı ve verilerinizi kullanıyor mu? İMessage gönderip almak için yerel Mesaj uygulamasını kullansanız bile bunlar geleneksel SMS / MMS’lerinizle aynı değildir. iMessage, operatör hizmetlerinizi kullanmaz. Evet, doğru tahmin ettiniz; bunun yerine verilerinizi kullanır. Bu da başka bir klasik soruya yol açar – iMessage ne kadar veri kullanır?

Veri kullanımı birçok kişi için endişe kaynağı olabilir. iMessage’ın mesaj gönderip almak için bir Wi-Fi veya hücresel ağa ihtiyacı vardır. İMessage’ı Wi-Fi üzerinden kullanırken, veri kullanımı bir sorun veya izlenecek bir şey değildir. Ancak hücresel veri kullanıyorsanız ve sınırlı bir veri planındaysanız, bu en acil sorun haline gelir.

Cevap olarak sunulacak kesin bir sayı yok. Ama bildiğin şeyler var. İMessage olarak düz metin gönderirken veya alırken, veri planınıza neredeyse hiç zarar vermez. Yalnızca metin içeren tek bir ileti birkaç KB, çoğunlukla yalnızca 1 KB kullanır. Ancak resim veya video içeren mesajlar çok fazla veri tüketebilir. Tek bir ileti, ekin boyutuna bağlı olarak birkaç MB veri kaplar. Bu nedenle, iMessage göndermek için hücresel veri kullandığınızda, veri kullanımınıza dikkat etmeniz gerekir.

İMessage’ın cihazınızda kullandığı hücresel veri miktarını öğrenmek için iPhone’unuzdaki ‘Ayarlar’ uygulamasına gidin.

‘Hücresel Veri’ / ‘Mobil Veri’ye dokunun.

Mobil veri ayarları açılacaktır. Aşağı kaydırın ve tüm uygulamalar tarafından azalan sırada kullanılan verilerin bir listesini bulacaksınız. Listede ‘Sistem Servisleri’ni bulun ve üzerine dokunun.

Tüm Sistem hizmetleri tarafından kullanılan verilerin istatistikleri açılacaktır. ‘Mesajlaşma Servisleri’ne gidin ve sağda iMessage tarafından kullanılan verileri bulacaksınız.

Bu istatistikler, son sıfırlama tarihinden bu yana uygulamalar tarafından kullanılan verileri gösterir. İstatistikleri yeniden sıfırlayabilirsiniz, böylece belirli bir tarihten itibaren veri kullanımını izleyebilirsiniz. Mobil veri ayarlarına geri dönün ve en alta kaydırın. Ardından istatistikleri sıfırlamak ve yeniden başlamak için ‘İstatistikleri Sıfırla’ya dokunun.

iMessage, özellikle çağrı yerine mesaj göndermeyi tercih eden nesil için iletişimi gerçekten kolaylaştırdı. Ayrıca veri kullandığı için SMS olarak sayılmaz, bu nedenle faturanıza eklenmez veya mesaj limitinizdeki mesajları kullanır. Aynı ülkede olmayan insanlarla mesajlaşma söz konusu olduğunda masraflar konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak hücresel veri kullanıyorsanız ve veri için çok büyük bir fatura ödemek istemiyorsanız, veri kullanımınıza göz kulak olmak çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir