İOS 16 ile iPhone’da Biriyle Fotoğrafları Otomatik Olarak Nasıl Paylaşılır

Bir seyahatten sonra ailedeki herkesle fotoğraf paylaşmaktan bıktınız mı? İCloud Photo Sharing Library’yi açın ve iPhone’unuzun sizin için yapmasına izin verin.

Harika bir yolculuktan sonra fotoğrafları birbirleriyle paylaşmak genellikle zahmetli bir süreçtir. Fotoğrafların hepsi farklı kişilerin telefonlarına dağılmış durumda. Ve onları tekrar tekrar farklı insanlarla paylaşmak zorundasın. O zaman bile, her zaman tüm güçlüklerde paylaşılmayan bazı fotoğraflar vardır.

iOS 16 ile bu zorunlu ve yorucu süreçten geçmenize gerek yok. iOS 16’da fotoğrafları paylaşmanın yeni bir yolu var – iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı. Ailenizle fotoğraf paylaşma çilesini sorunsuz hale getirir ve hatta belirli koşullarda fotoğrafları otomatik olarak paylaşacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı nasıl çalışacak?

Fotoğrafları en fazla beş aile üyesiyle paylaşmak için iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı’nı ayarlayabilirsiniz. Aile paylaşım özelliğinin bir parçasıdır. Bu nedenle, yalnızca aile paylaşım grubunuza eklenen üyeler için geçerli olacaktır. Herhangi bir üye eklemek veya silmek için ayarların kendisinde Aile Paylaşımı özelliğindeki değişiklikleri yapmanız gerekir.

Paylaşılan Kitaplık, fotoğrafları başlangıç ​​tarihi, yani belirtilen tarihten sonra tıklanan resimler ve fotoğraflardaki kişiler gibi belirli kurallara göre akıllıca paylaşmanıza olanak tanır. Veya kitaplığınızdaki tüm geçmiş fotoğrafları bile paylaşabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir fotoğrafı ayarladıktan sonra iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı’na manuel olarak da taşıyabilirsiniz.

Ayrıca, fotoğrafları doğrudan Kamera uygulamasından da paylaşabilirsiniz, böylece daha sonra paylaşma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Fotoğrafları çekmeden önce kamera uygulamasındaki anahtarı açmanız yeterlidir. Ve fotoğraf çekerken paylaşılan kütüphaneye katkıda bulunmak istemezsiniz; kolayca kapatın.

Hatta BlueTooth kullanılarak belirlenen aile üyeleri yakınınızda olduğunda Kamera düğmesini otomatik olarak açılacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

Kişisel fotoğraf kitaplığınızdan ayrı bir iCloud kitaplığıdır. Aile grubundaki herkesin eşit izinleri vardır, böylece herkes galerideki fotoğrafları ekleyebilir, düzenleyebilir, favorilere ekleyebilir, resim yazısı ekleyebilir, taşıyabilir, silebilir veya yeniden adlandırabilir. Paylaşılan Kitaplık’taki fotoğraflar, herkesin Anılarında, Öne Çıkan Fotoğraflarda ve Fotoğraflar widget’ında da bulunur. Bu özelliğin, Paylaşılan albümlerden tamamen farklı olacağı yer burasıdır.

Fotoğraf Kitaplığı etkinleştirilmeden aile üyeleriyle tıklanan resimler, Sizin İçin sekmesindeki paylaşım önerilerinde görünür.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı için Kamera Anahtarını Kullanma

Kamera uygulamasından iCloud Fotoğraf Paylaşım kitaplığını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak çok basit bir işlem olacaktır.

Uygulama kitaplığından veya cihazınızın ana ekranından Kamera uygulamasına gidin.

Ardından, etkinleştirmek için Kamera ekranından ‘Paylaşılan kitaplık’ simgesine dokunun. Tıklanan tüm resimler artık aile üyelerinizle paylaşılacak.

Devre dışı bırakmak isterseniz, bunu yapmak için aynı simgeye dokunun.

Resimleri Manuel Olarak Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığına Taşıma

Resimleri manuel olarak seçmek, zaten milyonlarca kez yapmış olabileceğiniz bir şeydir. Fotoğrafları elle Paylaşılan Kitaplığa taşımak bu özelliğin en önemli özelliği olmasa da birçok durumda kullanışlı olacaktır. Tek yapmanız gereken paylaşım sayfasından kitaplık paylaşım düğmesine basmak.

İlk olarak, ana ekrandan veya uygulama kitaplığından Fotoğraf uygulamasını açın.

Ardından, sağ üst köşede bulunan ‘Seç’ düğmesine dokunun.

Ardından, istediğiniz fotoğrafları seçin ve eylem menüsünü getirmek için ‘Diğer’ seçeneğine dokunun.

Ardından, bindirme menüsünden ‘Paylaşılan Kitaplığa Taşı’ seçeneğine dokunun. Bu, başka bir bindirme menüsü getirecektir; resimleri taşımak için ‘Paylaşılan Kitaplığa Taşı’ seçeneğine dokunun.

iOS 16’daki iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı, herkesin dört gözle beklediği bir özelliktir. Ne yazık ki, özellik, bu makalenin yazıldığı sırada mevcut olan tek iOS 16 beta olan iOS 16 geliştirici beta 1 ile birlikte gönderilmedi. Özellik kullanıma sunulduğunda anında hit olacağını söylemeye gerek yok. iOS 16’nın gelmesine daha çok zaman olduğu için (bu yılın sonbaharında çıkacak), muhtemelen bunu yaklaşan betalardan birinde deneyimleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir