Windows 10 Ayarlarından veya Komut İstemi'nden BIOS'a Nasıl Erişilir / Girilir

Temel Giriş Çıkış Sistemi (BIOS), ana karta gömülü olan en önemli düşük seviyeli yazılımdır. Başlıca işlevi, bilgisayarın donanımını önyüklemek ve yapılandırmaktır. En son Windows’ta, daha hızlı önyükleme sürelerine sahip modern bir yazılım olan Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) ile değiştirildi. daha iyi güvenlik ve daha büyük kapasiteli sabit diski vb. desteklemek için BIOS’ta, sistemin önyükleme […]

Temel Giriş Çıkış Sistemi (BIOS), ana karta gömülü olan en önemli düşük seviyeli yazılımdır. Başlıca işlevi, bilgisayarın donanımını önyüklemek ve yapılandırmaktır. En son Windows’ta, daha hızlı önyükleme sürelerine sahip modern bir yazılım olan Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) ile değiştirildi. daha iyi güvenlik ve daha büyük kapasiteli sabit diski vb. desteklemek için

BIOS’ta, sistemin önyükleme şeklini değiştirebilir, sistemin saatini ve tarihini değiştirebilir veya donanım bileşenlerini etkinleştirebilirsiniz. Windows 10’da BIOS / UEFI ayarlarına girmenin iki kolay yolu vardır. BIOS’a nasıl girileceğini görelim.

Windows Ayarları aracılığıyla BIOS’a erişim

BIOS’a erişmenin basit yollarından biri, Windows 10’un ‘Ayarlar’ıdır. Erişmek için, başlat düğmesine tıklayarak’ Ayarlar’ı açın ve ardından dişli çark simgesine tıklayın.

Windows Ayarlarını açar. Orada, ‘Güncelle ve Güvenlik’ seçeneğine tıklayın.

Windows Update ayarları açılacaktır. Sağ taraftaki panelde bulunan ‘Recovery’ seçeneğine tıklayın.

Kurtarma ayarlarında, “Gelişmiş başlatma” bölümündeki “Şimdi Yeniden Başlat” düğmesini tıklayın.

Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi size bazı seçenekler gösterecektir. ‘Sorun Gider’ seçeneğine tıklayın.

Sorun Giderme ekranından, ‘Gelişmiş Seçenekler’i tıklayın.

BIOS’a girmek için Gelişmiş seçenekler ekranından ‘UEFI Firmware Ayarları’na tıklayın.

Sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir. ‘Yeniden Başlat’ düğmesine tıklayın.

Bilgisayarınız şimdi yeniden başlatılacak ve sizi doğrudan BIOS ayarlarına götürecektir.

BIOS’a Girmek İçin Komut İstemi’ni Kullanma

BIOS’a Komut İstemi aracılığıyla da erişebilirsiniz. Başlat düğmesine tıklayın ve ‘Komut İstemi’ yazın. Arama sonuçlarında ‘Komut İstemi’ni gösterecektir. Başlat menüsündeki genişletilmiş seçeneklerden ‘Yönetici olarak çalıştır’ seçeneğini seçin.

Bir uyarı gösterecektir. Devam etmek için ‘Evet’i tıklayın.

Komut İstemi penceresi açıldığında, aşağıdaki komutu yazın ve Enter .

shutdown.exe / r / o

Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve size sorun giderme → Gelişmiş seçeneklere gitmeniz gereken bazı seçenekleri (ilk yöntemdeki gibi) gösterecek ve ardından ‘UEFI Firmware Ayarları’ seçeneğine tıklayın. Sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecek ve ‘Yeniden Başlat’ düğmesine tıkladığınızda sizi doğrudan BIOS’a götürecektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top