İOS 14'teki Yeşil Nokta iPhone'unuzda ne anlama geliyor?

Bu sadece bir nokta değil, bir gizlilik aracı

WWDC20’deki duyurudan bu yana aylarca bekledikten sonra iOS 14 nihayet karşınızda! Apple her yıl büyük bir iOS güncellemesiyle çıkıyor, ancak bu yılki güncelleme özel. Apple, iOS 14’teki her şeyi tamamen yeniden tasarladı. Uygulama Kitaplığı ve widget’larla Ana ekrana büyük değişiklikler getirmekten uygulamaları kullanma şeklimizi tamamen değiştiren Uygulama klipleri getirmeye kadar pek çok şey farklıdır ve iOS’ta bunu daha iyi söylemeye cüret ediyoruz. yıl.

Ve iOS 14’teki en büyük değişikliklerden biri, yeni gizlilik özellikleriyle verilerimiz ve gizliliğimiz üzerinde çok daha fazla şeffaflık ve kontrol sunmasıdır. İOS 14 çalıştıran iPhone’unuzda görebileceğiniz “Yeşil Nokta” bu yeni girişimin bir parçasıdır.

Yeşil Nokta, Gizliliğim üzerinde nasıl daha fazla kontrol sunacak?

Zamanımızın üzücü gerçeklerinden biri, şirketlerin özel hayatımıza saygı göstermemesidir. Verilerimizi satıyorlar ve onlardan para kazanıyorlar ve bizi gözetlemek için utanmadan kamera ve mikrofonlarımızı kullanıyorlar. Ancak Apple bu şirketlerden biri değil. Hatta daha önce bu uygulamaları takip eden firmalara tiksinti duyduğunu ifade etmişti.

Yeşil Nokta, bu uygulamaların bizi gözetlemesini engellemek için Apple’ın cephaneliğimize eklediği başka bir araçtır. Çentiğin sağ tarafında (veya eski iPhone’larda ekranın sağ üst köşesinde) görünen bu küçük yeşil nokta, yalnızca bir uygulama kameranızı veya mikrofonunuzu kullanırken gerçekleşir.

Dolayısıyla, ister sadece Kamera uygulamasını kullanıyor olun, ister bir arama yapın veya ikisini başka bir uygulamada kullanın, yeşil nokta hemen ekranınızda belirecektir. Kontrol merkezinden kamerayı veya mikrofonu en son hangi uygulamaların kullandığını bile inceleyebilirsiniz.

Bu yeşil nokta, kullanıcıların kamerasını izinsiz kullanan bir uygulamayı teşhir etmede zaten çok önemliydi. Geçtiğimiz ay, iOS 14 beta kullanan kişiler, kamerayı kullanmadan Instagram’da akışlarında gezinirken bile noktanın göründüğünü fark ettiler. Twitter keşifle çılgına döndü. Ardından Instagram, bunun bir hata olduğunu ve uygulamanın kullanıcıları gerçekten gözetlemediğini açıkladı.

Ama bu küçük nokta olmasaydı, bizi gözetliyor olabilirdi ve hiçbir fikrimiz olmazdı. Korkunç bir düşünce, değil mi? Öyleyse, şimdi her şeyin geçmişte kalması iyi bir şey.

İPhone’unuzdaki Yeşil Nokta sadece bir nokta değildir. Gizlilik ve verilerimiz söz konusu olduğunda şirketleri daha sorumlu hale getirmenin bir sonraki adımıdır. Artık hiçbir uygulama gözünüze çarpmadan kameranızı veya mikrofonunuzu kullanarak sizi gözetleyemez.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir