İOS 14 çalıştıran iPhone'da Uyku ve Uyanma Zamanlaması Nasıl Kurulur

Uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmek için iPhone’unuzu kullanın

Bir uyku programına bağlı kalmak bir öncelik olmalıdır, ancak bunun yerine en çok ihmal edilir. Telefonlarımızın uyku programımızdaki düzensizliklerin en büyük nedeni olduğunu söylemek güvenli olacaktır. Ancak artık iPhone’unuz uyku programına uymanıza ve bu programda kalmanıza yardımcı olabilir.

iOS 14, bir uyku programına uymanıza ve uyku hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek yeni bir Uyku özelliğine sahiptir. Uyuma ve uyanma, gevşeme zamanlarını planlamak için kullanabilirsiniz ve haftanın farklı günleri için birden fazla programa sahip olacak kadar çok yönlüdür. Ayrıca, Kilitli ekranınızdaki dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirgeyerek ve bildirimleri susturarak uykuya dalmanıza yardımcı olan bir Uyku moduna da sahiptir.

Bir Uyku ve Uyanma Programı Ayarlama

Bir uyku programı ayarlamak için iPhone’unuzdaki Sağlık uygulamasını açın ve ekranın sağ alt köşesindeki ‘Göz At’ sekmesine dokunun.

Aşağı kaydırın ve ekrandaki seçeneklerden “Uyku” yu açın. İlk kez kuran kullanıcılar için yukarı kaydırın ve ‘Başlayın’ düğmesine dokunun. Ardından, bir uyku programı ayarlamadan önce uyku hedefini belirleyin.

Şimdi açmak için Programınız altındaki ‘Uyku Zamanlaması’na dokunun.

‘Uyku Zamanlaması’ geçişini açın.

Ardından ‘İlk Programınızı Ayarlayın’ seçeneğine dokunun.

Programı haftanın tüm günleri veya yalnızca belirli günler için ayarlayabilirsiniz. Hafta içi ve hafta sonu için ayrı programlarınız varsa, her ikisi için birden çok program oluşturabilirsiniz. Varsayılan olarak tüm günler seçilecektir. Günleri programınızdan çıkarmak için, ‘Etkin Günler’ altındaki belirli günler için mavi dairelere dokunarak seçimlerini kaldırın.

Şimdi programı ayarlamak için, saatin üzerindeki uyku bloğunu ‘Yatma Zamanı ve Uyanma’ etiketinin altına sürükleyin. Bloğun sonları, Uyku ve Uyanma hatırlatıcılarınızın zamanlamalarını temsil eder.

Ve bloğun uzunluğu süreyi temsil eder. Süre uyku hedefinizden daha az olduğunda blok turuncuya döner. Süreyi uzatmak için bloğun sadece bir ucunu sürükleyin.

Ayrıca programınız için bir uyandırma alarmı da yapılandırabilirsiniz. Alarm seçeneklerini ortaya çıkarmak için aşağı kaydırın. Uyanma programınızla eşleşen alarmı açmak için ‘Alarmı Uyandır’ geçişini açın. Geçiş düğmesini açtıktan sonra, alarm için Sesler ve Dokunuşlar, ses düzeyi ve erteleme seçeneklerini de yapılandırabilirsiniz.

Tüm ayarları yapılandırdıktan sonra, programı kaydetmek için ekranın sağ üst köşesindeki ‘Ekle’ye dokunun.

Başka bir program eklemek için, ‘Diğer Günler İçin Program Ekle’ye dokunun ve başka bir program ekleyin. Açık nedenlerden dolayı, aynı günü birden fazla programa dahil edemezsiniz.

Ayrıca, Alarmı Sağlık uygulamasından veya Saat uygulamasının kendisindeki Alarm sekmesinden istediğiniz zaman yalnızca tek bir gün için düzenleyebilirsiniz. Saat uygulamasında Alarm sekmesine gidin. Uyku alarmı diğer alarmların üstünde görünecektir; değiştirmek için alarmın yanındaki ‘Değiştir’e dokunun. Varsayılan olarak, alarmdaki değişiklikler yalnızca sonraki gün için olacaktır ve program ayarlarını etkilemeyecektir.

Uyku Modu için Diğer Ayarlar

Uyku vakti ve uyanma programını ayarlamak dışında, yatmadan önce Düşük Işık süresi gibi ek ayarlara ve hatta Düşük Işık için kısayollara sahip olabilirsiniz.

Yatmadan önce podcast’leri veya müzikleri okuyarak veya dinleyerek kendinizi uykuya hazırlamak isterseniz, gerçek yatma saatinden önce Rüzgarın Azalmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlık uygulamasında Uyku ayarlarına gidin ve Programınız altındaki ‘Tam Program ve Seçenekler’ seçeneğine dokunun.

Ardından aşağı kaydırın ve ‘Düşük Işık’a dokunun ve zamanı seçin. 30 dakikayı seçerseniz ve uyku saatiniz 23:30 ise, hafifletme 23: 00’da başlayacaktır. Esasen telefonunuz Uyku Moduna 11:30 yerine 11’de girecek.

Artık, kapanma süresi başlar başlamaz Uyku modunda Kilit Ekranınızda görünecek Düşük Işık kısayolları da ekleyebilirsiniz.

‘Düşük Kısayollar’a dokunun.

Ardından, ‘Kısayol Ekle’ seçeneğine dokunun.

İlk Düşük Kısayolunuzu Seçin ekranı açılır. Günlük kaydı, müzik, podcast, okuma, farkındalık için kısayollar ekleyebilir veya App Library veya App Store’dan başka herhangi bir uygulama ekleyebilirsiniz.

Ardından, Uyku modu açıkken, ‘Kısayol’ seçeneğine dokunun. Uygulamalar için kısayollar görünecektir.

İpucu: Hızlı erişim için Uyku modunu Kontrol Merkezine ekleyebilir ve sadece bir dokunuşla açıp kapatabilirsiniz. Uyku modunun açılması, Rahatsız Etmeyin özelliğini otomatik olarak açar.

İOS 14’teki Uyku modunun kullanımı oldukça kolaydır ve uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmede uzun bir yol kat edebilir. Ayrıca, Sağlık uygulamasındaki Uyku verilerini kullanarak haftalık uykunuzu izleyebilir ve yeterince uyuduğunuzdan emin olabilirsiniz. Aksi takdirde, bazı ayarlamalar yapma zamanı.

İlginizi Çekebilir!

What is Lockdown Mode in iPhone and How to Use It

iPhone’da Kilitleme Modu Nedir Nasıl Kullanılır?

iPhone'da Kilitleme Modunun ne olduğunu, iPhone'unuzu karmaşık siber saldırılardan nasıl koruduğunu ve onu nasıl etkinleştirebileceğinizi öğrenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir