Herhangi bir Apple Watch’ta Çift Dokunma Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır

Apple yakın zamanda Wonderlust etkinliğini düzenledi ve en yeni iPhone 15 serisi ile Apple Watch Series 9 ve Watch Ultra 2’yi tanıttı. Akıllı saatlerin zaten hayatı kolaylaştırdığını düşünüyorsanız, bir sonraki seviyeye bir göz atmanız gerekir. Apple Watch Series 9 ve Ultra 2’ye bir sihir numarası geliyor. Oyunun kurallarını değiştirecek bir özellikten bahsediyorum: Çift Dokunma.

Ya da belki zaten bir göz atmışsınızdır. Bu yüzden buradasın. Şimdi Double-Tap’in neden bu kadar konuşulan bir konu haline geldiğinin ve bunu mevcut Apple Watch’unuza nasıl alabileceğinizin en ince ayrıntılarına dalalım.

Çift Dokunma Nasıl Çalışır?

Şunu hayal edin: Sabah kahvenizi bir elinizde tutuyorsunuz ve kesinlikle bırakmaya isteksizsiniz. Şimdi, sahip olduğun o bilek süsünü nasıl kullanacaksın? Endişelenmeyin, Çift Dokunuş arkanızda mı, yoksa parmaklarınız mı demeliyim?

Saati taktığınız elinize başparmağınız ve işaret parmağınızla basit ama dahice bir çift dokunuşla, cihazınızın kontrolünü elinize alırsınız. Sanki Harry Potter’sınız ama akıllı saatiniz için.

Telefon çağrılarını yanıtlayabilir, bildirimleri kapatabilir, alarmınızı erteleyebilir, müzik çalabilir veya duraklatabilir, zamanlayıcıyı durdurabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Temel olarak, Çift Dokunma hareketi bir uygulamadaki birincil düğmeyi kontrol eder. Örneğin Watch Face’ten sizi Smart Stack’e götürür. Bu hareketi, tıpkı Digital Crown’u döndürmek gibi, widget’lar arasında gezinmek için de kullanabilirsiniz.

Ancak ne yazık ki, Çift Dokunma söz konusu olduğunda bir ön dize eklenmiş durumda. Bu özellik, Watch Series 9 ve Watch Ultra 2’deki yeni S9 çipindeki sinir motoru tarafından etkinleştiriliyor.

Eski Saatlere Çift Dokunun

Bu da bizi teknoloji yükseltmelerinin sonsuz ikilemine getiriyor: Satın almak ya da satın almamak, işte bütün mesele bu! Sadece Double Tap için en yeni saatlerden birini satın almak için acele etmeniz mi gerekiyor? Tam olarak değil!

En yeni Saatlerde gösterildiği gibi Çift Dokunma donanıma özgü olsa da, mevcut saatinizde de benzer işlevlerden yararlanabilirsiniz. Apple, Apple Watch 4 veya daha yenisini, Apple Watch SE (1. nesil) veya daha yenisini ve Apple Watch Ultra’nızı hareketlerle kontrol etmenize olanak tanıyan, AssistiveTouch ve Hızlı Eylemler olarak bilinen birkaç Erişilebilirlik özelliğini tanıttı. Ancak bunu kullanabilmek için watchOS 8’e (Hızlı İşlemler için watchOS 9) yükseltme yapmanız gerekir.

Çift Dokunmayı Kullanmak için Apple Watch’unuzda AssistiveTouch’ı Nasıl Etkinleştirebilirsiniz?

Bu özelliği Apple Watch’unuzdan veya iPhone’unuzdaki Watch uygulamasından etkinleştirebilirsiniz. Size kolaylık sağlamak için ikisini de göstereceğiz.

iPhone’unuzda:

 1. Watch uygulamasını açın ve ‘Saatim’ sekmesine gidin.
 1. Ardından ‘Erişilebilirlik’ seçeneğine dokunun.
 1. Aşağı kaydırın ve ‘AssistiveTouch’a gidin.
 1. Ardından ‘AssistiveTouch’ geçişini açın.
 1. İlk kez etkinleştirdiğinizde iki seçeneğiniz olur. ‘Tamam’a dokunup hemen etkinleştirebilir veya önce bir demo için ‘Dene’ye dokunabilirsiniz.
 1. ‘Dene’ye dokunduktan sonra başlamak için bir sonraki ekranda ‘Apple Watch’ta Deneyin’e dokunun.

Apple Watch’unuzda:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ardından aşağı kaydırın ve ‘Erişilebilirlik’ seçeneğine dokunun.
 1. ‘AssistiveTouch’ seçeneğini bulana kadar tekrar aşağı kaydırın ve ona dokunun.
 1. Ardından ‘AssistiveTouch’ geçişini açın.

Apple Watch’unuzda AssistiveTouch’ı kullanma

AssistiveTouch’ı etkinleştirmek kolaydır; biraz zorluklarla birlikte gelen onu kullanmayı öğrenmektir. Fethetmeniz gereken bir öğrenme eğrisi var.

AssistiveTouch’ı kullanmaya gelince dört ana hareket vardır:

 • Kıstırma: İşaret parmağınızı başparmağınıza hafifçe vurun
 • Çift Kıstırma: (şu anda Çift Dokunma olarak adlandırılıyor) İşaret parmağınızla baş parmağınıza iki kez hızlı bir şekilde hafifçe vurun
 • Clench: Elinizi yumruk şeklinde kapatın
 • Double Clench: Elinizi hızlı bir şekilde iki kez yumruk haline getirin

Her hareketin varsayılan olarak yaptığı şey:

 • Kıstırma: Sonraki öğeye git
 • Çift Kıstırma: Önceki öğeye git
 • Sıkma: Bir öğeye dokunun
 • Double Clench: Digital Crown’a basma, kaydırma vb. işlemleri gerçekleştirebileceğiniz işlem menüsünü açın.

AssistiveTouch’ı nasıl kullanabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

AssistiveTouch’ı etkinleştirmek için bir kez iki kez sıkın. AssistiveTouch’ın etkin olduğunu belirtmek için ekran mavi renkle vurgulanacaktır.

AssistiveTouch’ı etkinleştirdiğinizde ideal olarak ekrandaki ilk öğede bir odak halkası (Saat Kadranınızın rengiyle eşleşen) görünmelidir. Değilse, bir kez sıkıştırın, öyle olacaktır.

O andan itibaren ileri, geri gitmek, bir öğe seçmek veya Eylem Menüsünü açmak için yukarıda açıklanan hareketleri kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi AssistiveTouch, kapsamı nedeniyle biraz karmaşık; sınırlı hareket kabiliyetine sahip veya uzuv farklılıkları olan kullanıcılara yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Çift Dokunma İşlevselliğini Etkinleştir

Saatinizde yalnızca Çift Dokunma eylemini kullanmak istiyorsanız bunun için de bir seçenek vardır. Watch Series 9 veya Watch Ultra 2’de tanıtılan Çift Dokunma ile aynı değildir; hangi uygulamada olursanız olun birincil düğmeyi her zaman kontrol etmez.

Ancak belirli durumlarda, örneğin bir aramayı almak veya sonlandırmak, müziği duraklatmak/çalmak, bildirimleri kapatmak, bir antrenmanı başlatmak, duraklatmak veya devam ettirmek, bir alarmı ertelemek, bir zamanlayıcıyı durdurmak vb. için bir uyarı aldığınızda, bu seçenek etkinken çift dokunma hareketini kullanabilirsiniz.

Varsayılan olarak AssistiveTouch ile açık olacak şekilde yapılandırılmıştır. Ancak AssistiveTouch olmadan da tek başına kullanabilirsiniz.

Not: Hızlı Eylemler’i kullanmak için watchOS 9’a güncelleme yapmanız gerekir.

 1. iPhone’unuzda Watch uygulamasını açın. (Bu işlemleri Apple Watch’unuzda da gerçekleştirebilirsiniz ancak ben iPhone’umu kullanmayı daha uygun buluyorum.)
 2. Daha sonra ‘Saatim’ sekmesinden ‘Erişilebilirlik’ ayarlarına gidin.
 1. Aşağı kaydırın ve Motor bölümünün altındaki ‘Hızlı İşlemler’ seçeneğine dokunun.
 1. Varsayılan olarak seçenek ‘AssistiveTouch Etkinleştirildiğinde’ olarak ayarlanacaktır. AssistiveTouch’ı da kullanmayı düşünüyorsanız artık hazırsınız. Aksi halde ‘Açık’ seçeneğini seçin.

Artık istendiğinde, Apple Watch’unuzda belirli bir eylemi gerçekleştirmek için Çift Kıstırma/Çift Dokunma hareketini kullanabilirsiniz. Hareketle etkinleştirilecek düğme de vurgulanacaktır. Her seferinde Double Pinch banner’ını almak istemiyorsanız Tam yerine Minimal görünümü de etkinleştirebilirsiniz.

Watch Series 9 ve Watch Ultra 2’deki çift tıklama oldukça çekici görünüyor. Ancak yalnızca işlevselliğe sahip olmak için Saatinizi yükseltmenize gerek yok.

İlginizi Çekebilir!

What's New in Health App on iOS 17 and watchOS 10

iOS 17 ve watchOS 10’daki Sağlık Uygulamasındaki Yenilikler

iPhone'unuzu ve Apple Watch'unuzu güncelledikten sonra ruh hali takibi ve ekran mesafesi gibi özelliklerin keyfini çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir