Zoom ve Google Meet’te Gürültü Engelleme Nasıl Çalışır ve Nasıl Karşılaştırılır?

Gürültü hayatımızın değişmez bir parçasıdır ve gereksiz gürültüyü ayarlamayı ve işimize çoğu zaman onu fark etmediğimiz noktaya odaklanmayı öğrendik. Ancak uzaktan toplantılar tamamen farklı bir konudur. Mikrofonların ve hoparlörlerin katılımı, normalde ayarlamayı öğrendiğimiz uzak toplantılarda gürültüyü artırır. Uzak bir toplantıdaki sesler en azından can sıkıcıdır ve ayrıca işin kalitesini de etkiler. Ama gürültü iptali için tanrıya şükür!

Zoomda Gürültü Engelleme

Gürültü engelleme teknolojisi, bir süre önce Zoom’a gitti ve o zamandan beri Zoom’un başarısının temel bir unsuru oldu. Zoom’daki gürültü iptali, klavye tuşlarından gelen gürültü, gürültülü bir yiyici, bir köpeğin havlaması gibi arka plan gürültülerini filtreler ve iptal eder – temelde hoparlörün kendisinden gelmeyen herhangi bir şey. Hoparlörden gelen sesi etkilemez veya azaltmaz.

Zoom’da gürültü iptali varsayılan olarak herkes için açıktır. Yani onu kullanmak istiyorsanız, fazladan yol kat etmek zorunda değilsiniz. Ancak, ihtiyaçlarınıza daha uygun hale getirmek için ayarları değiştirebilir veya isterseniz tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

Zoomda Gürültü Önleme Ayarları Nasıl Değiştirilir

Zoom, kullanıcılarına ve kullanmak istedikleri miktarda gürültü iptali üzerinde değişen derecelerde kontrol sunar. Zoom masaüstü istemcisini açın, hesabınızla giriş yapın ve “Ayarlar” a gidin.

Şimdi soldaki gezinme menüsünden ‘Ses’ ayarlarına gidin.

Ekranınızın sağ alt köşesine doğru ses ayarlarında ‘Gelişmiş’ düğmesine tıklayın.

Gelişmiş ses ayarları açılacaktır. ‘Ses İşleme’ altında, gürültü giderme ayarlarını değiştirmek için çeşitli seçenekler bulacaksınız.

İlki, ‘Kalıcı Arka Plan Gürültüsünü Bastırma’ seçeneğidir. Kalıcı arka plan gürültüsü, arka plandaki fanlarınızdan veya klimalardan gelen gürültü gibi sürekli gürültüyü içerir. Varsayılan olarak, ayar ‘Otomatik’tir, ancak bunu’ Orta ‘veya’ Agresif ‘olarak seçebilirsiniz. veya hatta tamamen ‘devre dışı bırakın’. Seçenekleri genişletmek ve seçiminizi yapmak için açılır menüyü tıklamanız yeterlidir.

Bir sonraki seçenek, ‘Aralıklı Arka Plan Gürültüsünü Bastırmaktır. Klavye tuşlarınızdan gelen gürültü, kapı veya koltuk hareketi veya sinirli bir katılımcının dokunma sesleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, kesintili sesleri iptal etmek için derin öğrenmeyi kullanır. Önceki seçeneğe benzer şekilde, varsayılan ayar ‘Otomatik’tir, ancak açılır menüden seçeneği belirleyerek bunu’ Orta ‘,’ Agresif ‘veya’ Devre Dışı Bırak ‘olarak ayarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak, gürültü engelleme için ekipmana sahip olmanız veya gürültü engelleme ihtiyaçlarınız için başka bir yazılıma güvenmeniz veya gürültü engellemeyi hiç kullanmak istememeniz de mümkündür. Bunun için de bir seçenek var. Gelişmiş ses ayarlarında, “Mikrofondan” Orijinal sesi etkinleştir “için” Toplantıda Göster seçeneğini göster “onay kutusunu etkinleştirin.

Bu ayarın etkinleştirilmesi, toplantılarınıza, istediğiniz zaman uygulama içi gürültü gidermeyi kapatmak için kullanabileceğiniz ek bir düğme ekleyecektir.

Google Meet’te Gürültü Engelleme ve Zoom ile Karşılaştırması

Yakın zamanda, görüntülü konferans ekosisteminde Zoom in en büyük rakiplerinden biri olan Google Meet, G Suite Enterprise ve G Suite Enterprise for Education kullanıcıları için de toplantılar için Gürültü engellemeyi kullanıma sunmaya başladı. Peki, Gürültü Engelleme Google Meet’te nasıl çalışır ve Zoom’un gürültü engellemesiyle nasıl karşılaştırılır?

Google Meet, bir köpeğin havlaması veya oynayan çocuklar gibi yüksek seslerden klavye tuşları gibi daha ince seslere ve hatta camın çınlamasına kadar değişen bir dizi gürültüyü içeren arka plan seslerini iptal etmek için AI kullanır. Google, yapay zekayı bu amaç için şirket içi görüşmeler konusunda neredeyse bir yıldır eğitti. Zoom’un gürültü engellemesinin yaptığı her şeyi kapsadığını söylemek doğru. Peki ya diğer yönler?

Başlangıçta, Google tarafından seslendirilen “gürültü azaltıcı”, yalnızca G Suite kullanıcıları, yani Google’ın ücretli kullanıcıları için sunulurken, Zoom’da gürültü iptali hem lisanslı hem de ücretsiz kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Google, bunu daha fazla kullanıcıya sunmaya çalışacağını söylüyor, ancak şu an için bunun için bir zaman çizelgesi yok.

Google Meet kullanıcıları, Zoom’da olduğu gibi istedikleri zaman gürültü engellemeyi de kapatabilirler, ancak benzerlik burada biter. Google, Zoom’un yaptığı gibi diğer ayarlar üzerinde kontrol derecesi sunmamaktadır. Hangi gürültü ve gürültü gidericinin onu ne dereceye kadar iptal edeceği tamamen AI’nın takdirine bağlı olacaktır.

Zoom’daki gürültü engelleme özelliği, özellikle uzak toplantılar için bir cankurtarandır. Toplantıların uyumunu gereksiz gürültüden korumak ve işe odaklanmayı sürdürmek önemlidir. Şu anda Zoom, kullanıcılara gürültü giderme ayarları üzerinde çok fazla kontrol sunuyor.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir