Chrome ve Firefox’ta Seçili Alanın Kaydırmalı Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Hiç bir web sayfasında seçilen bir alanın kayan ekran görüntüsünü almak istediniz mi? Windows 10, Linux, Mac veya başka herhangi bir işletim sisteminde varsayılan yolla mümkün değildir. Ancak bilgisayarınızda Chrome veya Firefox kullanıyorsanız, “Nimbus Capture” uzantısı, bir sayfada gezinirken seçili bir alanın ekran görüntüsünü zahmetsizce almanızı sağlar.

Uzantı, bir ekran görüntüsünün önemli bir alanı üzerindeki çizim okları ve kutuları gibi temel düzenlemeyi de destekler, ayrıca bir ekran görüntüsünü PDF dosyası olarak kaydetme seçeneği de vardır. Slack, Google Drive, Dropbox ve daha fazlasına ekran görüntüsü yüklemek / göndermek için doğrudan entegrasyon var.

Chrome ve Firefox’ta Nimbus ile seçilen bir alanın kayan ekran görüntüsünü alma

“Nimbus Capture” eklentisini Chrome veya Firefox’a yüklemek için, uzantıyı resmi depolardan indirmek için aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayın.

Chrome için Nimbus

Firefox için Nimbus

Nimbus Screenshot uzantısını Chrome’a ​​yükleyin

Bu eğitim için Chrome’u kullanacağız, ancak Nimbus hem Chrome hem de Firefox’ta aynı şekilde çalışıyor. Firefox için Nimbus Capture kullanarak da seçilen alanın kayan ekran görüntüsünü almak için aşağıdaki talimatları takip edebilirsiniz.

Nimbus Capture uzantısını yükledikten sonra , Chrome veya Firefox tarayıcınızda adres çubuğunun yanındaki uzantı simgesini arayın. Nimbus Capture seçenekler menüsünü açmak için simgeye tıklayın.

Nimbus ekran görüntüsü seçeneklerine erişin

Nimbus Capture menüsünde mevcut seçeneklerden, kaydırma sırasında seçilen bir ekran alanını yakalamak için “Selected & Scroll” düğmesine tıklayın.

Nimbus menüsünden “Seçildi ve Kaydır” düğmesine tıklayın

Şimdi bir ekran alanını yakalamak için tıklayın ve sürükleyin. Kaydırmanın altındaki alanı yakalamak için, web sayfasını kaydırmak için imleci (alan seçerken) tarayıcı penceresinin altına sürükleyin .

Nimbus ile ekran görüntüsü almak için gezinirken bir alan seçme

Yakalamak istediğiniz alanı seçtikten sonra , ekran görüntüsünü bilgisayarınıza kaydetmek için düğmeye tıklayın . Kaydetmeden önce ekran görüntüsünü düzenlemek isterseniz, düzenleme kontrol panelini görüntülemek için düğmeye basın.

Ekran görüntüsünü kaydetmek için düğmeye tıklayın

Klavye kısayolunu kullanarak hızla kayan bir ekran görüntüsü alın

Çalışmanız seçilen alanın çok sayıda kayan ekran görüntüsünü almayı içeriyorsa, Nimbus Capture’ın klavye kısayollarından yararlanmak isteyebilirsiniz.

Nimbus Capture’da “Selected & Scroll” ekran görüntüsü seçeneğini kullanmak için varsayılan kısayol Ctrl + Shift + 3. Chrome ve Firefox’ta uzantının seçenekler / ayarlar menüsüne giderek bunu beğeninize göre değiştirebilirsiniz.

Nimbus ile kayan bir ekran görüntüsü almak için “Ctrl + Shift + 3” klavye kısayolunu kullanın

Ayrıca ayarlar menüsünde kaydedilen ekran görüntüleri için dosya adı modelini yapılandırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir