Chrome’da Oynat / Duraklat Düğmesi Nasıl Etkinleştirilir

Hiç Chrome’da medya oynatmayı kontrol etmek için tek bir oynat / duraklat düğmesi istediniz mi? En son Chrome güncellemesi bu özellik geldi. Chrome 77 derlemesinde, tek bir düğmeden Chrome’daki herhangi bir sekmede oynatılan medyayı oynatmanıza veya duraklatmanıza izin veren “Global Media Control” adlı yeni bir deneysel özellik vardır.

Chrome’da “Global Medya Kontrolleri” ni etkinleştirmek için chrome://flags, adres çubuğuna yazın ve Chrome’un deneysel özellikler sayfasını açmak için enter tuşuna basın.

Adres çubuğuna chrome: // flags yazın ve enter tuşuna basın

Chrome’da bulunan tüm deneysel özellikler arasında yeni özelliği hızlı bir şekilde bulmak için Chrome’un Denemeler sayfasındaki arama kutusuna “Global Medya Kontrolleri” yazın.

Arama kutusuna “Global Media Controls” yazın

“Global Media Controls” bayrağının sağ tarafında, “Varsayılan” düğmesi açılır menüsünü tıklayın ve ardından özelliği etkinleştirmek için mevcut seçeneklerden “Etkin” i seçin.

Chrome’da “Global Media Controls” özelliğini etkinleştirin

“Etkin” seçeneğini belirledikten sonra, deneyler sayfasında yapılan değişiklikleri uygulamak için Chrome’u yeniden başlatma seçeneğine sahip olacaksınız, bu durumda Chrome’daki “Global Medya Kontrolleri” özelliğini etkinleştireceksiniz.

Yeniden başlatmadan önce, çalışmanızı (varsa) Chrome’da açılan sekmelerden herhangi birinde bitirdiğinizden veya kaydettiğinizden emin olun, çünkü tarayıcı yeniden başlatılacaktır. Hazır olduğunuzda, “Şimdi Yeniden Başlat” düğmesini tıklayın.

“Global Media Controls” bayrağını etkinleştirdikten sonra Chrome’u yeniden başlatın

Chrome’u yeniden başlattıktan sonra, Chrome’un sağ üst köşesinde profil resmi simgenizin yanında medya kontrol düğmesini (►) göreceksiniz.

Orada değilse, Chrome’da Spotify’da müzik akışı gibi bazı medyaları veya medya kontrolleri düğmesini getirmek için sekmelerden birinde bir YouTube videosu oynatmayı deneyin.

Profil simgesinin yanındaki yeni medya düğmesini kullanarak Chrome’da medya oynatmayı kontrol etme

Chrome’daki medya kontrolleri kullanıcı arayüzü, tek bir pencerede farklı sekmelerde oynatılan tüm medyayı görüntüler. Bu merkezi kontrol menüsünden, Chrome’unuzdaki herhangi bir sekmede çalan müzik veya videolar için parça çalabilir, duraklatabilir veya değiştirebilirsiniz.

Chrome’un farklı sekmelerinde oynatılan medya

Ayrıca, kontroller ekranı, mümkün olan her yerde oynatılan medya için albüm kapağı resmini deneyecek ve seçecektir.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir