Gmail’de Google Meet Nasıl Oluşturulur ve Katılır

Hepimizin güvenle ‘buluşmak’ zorunda olduğu günümüz çağında; dijital toplantılardan daha iyisi olamaz ve Google Meet kendisi için doğru adı belirlemiştir. Google, yalnızca lansmanından bu yana yalnızca G-Suite kullanıcılarına sunulurken, Google Meet’i herkes için ücretsiz hale getirdi ve ayrıca doğrudan Gmail’den Google Meet toplantıları oluşturup bunlara katılma özelliği de ekledi.

Yakın zamanda Gmail’de yeni bir Meet bölümü fark etmiş olabilirsiniz. Google Meet, Gmail’e entegre edilmiştir. İşte onu kullanmakla ilgili bilmeniz gereken her şey.

Gmail’den bir Google Meet oluşturun

Gmail gelen kutunuzun sol panelindeki Meet bölümünde, ‘Toplantı başlat’ ve ‘Toplantıya katıl’ seçeneklerini göreceksiniz.

Gmail’den bir Google Meet oluşturmak için ‘Toplantı başlat’ düğmesine tıklayın.

Google Meet web sitesi ayrı bir pencerede açılacaktır. Google Meet’i daha önce hiç kullanmadıysanız, göreceğiniz ilk ekran, Google Meet’e Kamera ve Mikrofon erişimine izin vermenizi isteyen tarayıcıdır.

Durum buysa, tarayıcınızda Google Meet için kamera ve mikrofona erişime izin vermek için sağ üst köşedeki engellenmiş kamera simgesini tıklayın. Diyalog kutusunu kapatmak için ‘Bitti’yi tıklayın.

Google Meet katılım ekranında, oluşturduğunuz toplantıya katılmak için ‘Şimdi katılın’ düğmesini tıklayın.

Buradaki “Sunum Yap” özelliği, ekranınızı paylaşırken toplantıya doğrudan katılmanıza olanak tanır. Bu özellik, ekip toplantıları ve öğrenci dersleri sırasında olayları ekranınızdan hızla açıklamak için kullanışlıdır.

Toplantıya katıldıktan sonra, Google Meet bağlantısını veya toplantı kodunu paylaşarak başkalarını toplantıya davet edebilirsiniz.

Google Meet bağlantısını kolayca bulmak için, toplantı ekranının sol alt köşesindeki ‘Toplantı ayrıntıları’ düğmesine tıklayın. Orada Google Meet bağlantısını göreceksiniz. Kopyalamak ve toplantıya davet etmek istediğiniz herkesle paylaşmak için ‘Katılım bilgilerini kopyala’ düğmesini tıklayın.

Bunu, ‘Katılma bilgilerini kopyalayıp’ diğer üyenin e-posta veya sohbet pencerelerine yapıştırarak yapabilirsiniz.

Google Meet toplantı kodunu  Meet bağlantısından çıkarmak için / , Google Meet bağlantısındaki bölümden sonraki kısmı kopyalayın  .

Aşağıda, yukarıda belirtilen Meet bağlantısından çıkarılan Google Meet kodu bulunmaktadır.

Biri toplantınıza katıldığında, onu toplantıya kabul etmeniz için bir uyarı alırsınız ve katılımcılar, katılımcı simgesi toplantıya katılan kişi sayısına yükselir.

Gmail’de bir Google Meet’e katılın

Bir toplantı koduyla bir Google Meet’e katılma daveti aldıysanız. Bunu, toplantıya doğrudan Gmail’den katılmak için de kullanabilirsiniz. Katılmak için bir Google Meet bağlantısı aldıysanız, neden Gmail ile tanışmakla uğraşasınız ki, o bağlantıya tıklayın ve toplantıya katılın.

Bir toplantı koduyla bir Google Meet’e katılmak için Gmail’de sol paneldeki ‘Bir toplantıya katıl’ seçeneğine tıklayın.

Bir pop-up diyalog kutusu görünecektir. Bir Google Meet daveti olarak aldığınız toplantı kodunu girin ve ‘Katıl’ düğmesini tıklayın.

Daha sonra ‘Google Meet’ katılma ekranına geleceksiniz. Burada, videonuz açıkken toplantıya katılmanız gerekmiyorsa, toplantıya katılmadan önce kameranızı ve mikrofonunuzu ayarlayabilir veya kameranızı kapatabilirsiniz.

Toplantıya katılmaya hazır olduğunuzda, Google Meet’e girmek için ‘Şimdi katılın’ düğmesini tıklayın.

Gmail Meet’teki Google Meet entegrasyonu, her iki hizmete de yeni özellikler getirmez. Bu yalnızca, Google Meet toplantılarını doğrudan Gmail’den hızlı bir şekilde oluşturabilmeniz / katılabilmeniz için ek bir deneyimdir.

İlginizi Çekebilir!

Zoom, Chromebook Uygulamasını Kapatıyor

Chromebook'lar için Zoom uygulaması, Ağustos 2022'de resmi olarak kullanımdan kaldırılacak. Bunun kullanıcılar ve alternatifleri için ne anlama geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir