DÜZELTME: Windows 10'da WDF_VIOLATION Hatası

Hepimiz Windows 10’da çeşitli hatalarla karşılaşırız. Çoğu, basit bir yeniden başlatma ile giderilebilirken, bazıları daha karmaşık bir yaklaşım gerektirir. İkinci kategoriye giren hatalardan biri ‘WDF_VIOLATION’ hatasıdır. WDF, Windows için sürücüler oluşturmaya yardımcı olan bir araç olan Windows Driver Framework’ün kısaltmasıdır. Çoğu kullanıcı Windows’u güncelledikten sonra hatayla karşılaşır. Bu yazıda, hatayı ve bunun için çeşitli düzeltmeleri tartışacağız.

‘WDF_VIOLATION’ Hatası nedir?

WDF_VIOLATION, bir BSOD’dir (Ölüm Hatasının Mavi Ekranı), bu, temelde, bu hatayla her karşılaştığınızda, üzerinde yazılı hata mesajıyla mavi bir ekran göreceğiniz anlamına gelir.

Çerçeve tabanlı sürücü ile ilgili bir sorun olduğunda WDF_VIOLATION hatasıyla karşılaşılır. Hatalı klavye sürücüleri nedeniyle hata HP dizüstü bilgisayarlarda daha yaygındır. Ayrıca, diğer nedenlerin yanı sıra USB çevre birimleri, kötü amaçlı yazılımlar ve bozuk dosyalarla ilgili sorunlar da hataya neden olabilir.

WDF_Violation hatasına aşağıdaki mesaj eşlik ediyor.

Your PC ran into a problem and needs to restart. We'll restart for you.

Hata mesajının hemen altında, hatayı tanımlamaya yardımcı olan ‘WDF_VIOLATION’ ifadesini bulursunuz.

Şimdi hata için çeşitli düzeltmeleri tartışacağız. Bunları, hatayı düzeltene kadar bahsedildikleri sırayla kullanın.

Düzeltme 1: USB Çevre Birimlerinin Bağlantısını Kes

‘WDF_VIOLATION’ hatasıyla her karşılaştığınızda, birincil yaklaşımınız tüm USB çevre birimlerinin bağlantısını kesmek olmalıdır. Bunları birer birer çıkarın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Bu şekilde, arızalı çevre birimini tanımlayabilecek ve değiştirebileceksiniz.

Çevre birimlerinin bağlantısını kesmek işe yaramazsa, USB bağlantı noktalarını sistem BIOS’undan devre dışı bırakabilirsiniz.

USB bağlantı noktalarını devre dışı bırakmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın F2 veya DEL tuşuna birkaç kez basın. Anahtar, sisteminiz için farklı olabilir ve bilgisayarı yeniden başlatır başlatmaz alt kısımda belirtilecektir.

BIOS’a girdikten sonra, “Gelişmiş Sekmeyi” seçin ve ardından “Çeşitli Aygıtlar” a gidin. Ardından, ‘Harici USB Bağlantı Noktaları’na gidin ve ardından’ Harici USB Bağlantı Noktalarını Devre Dışı Bırak’ı seçin.

Şimdi değişiklikleri kaydedin ve BIOS’tan çıkın. Değişiklikleri kaydettikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Düzeltme 2: HP Klavye Sürücüsünü Kaldır

Bir HP aygıtı kullanıyorsanız, hataya neden olan hatalı bir klavye sürücüsü olma ihtimali vardır. HpqKbFiltr.sys sürücüsü uyumsuz hale geldiğinde, ‘WDF_VIOLATION’ hatasıyla karşılaşırsınız. Bu durumda en basit çözüm sürücüyü kaldırmaktır.

Sürücüyü kaldırmak için Windows RE’ye (Kurtarma Ortamı) girmeniz gerekir. WINDOWS + I tuşlarına basın ve ardından ‘Güncelle ve Güvenlik’e tıklayın.

Şimdi solda çeşitli sekmeler bulacaksınız, listeden ‘Kurtarma’yı seçin.

‘Kurtarma’ sekmesinde, ‘Gelişmiş başlangıç’ altındaki ‘Şimdi yeniden başlat’ seçeneğini tıklayın.

Bilgisayarınız şimdi yeniden başlatılacak ve kurtarma ortamına girecektir. ‘Bir seçenek belirleyin’ ekranında, ‘Sorun Giderme’ seçeneğine tıklayın.

Ardından, devam etmek için listeden ‘Gelişmiş seçenekler’i seçin.

Artık ekranda çok sayıda gelişmiş seçenek bulacaksınız. Seçenekler listesinden ‘Komut İstemi’ni seçin.

Şimdi, aşağıdaki komutları girin ve sürücüyü kaldırmak için ENTER

32 bit Windows Sürümü için :

dism /Image:C /Remove-Driver /Driver: C:WindowsSystem32DriverStoreFileRepositoryhpqkbfiltr.inf_x86_f1527018cecbb8c2HpqKbFiltr.inf

64 bit Windows Sürümü için :

dism /Image:C: /Remove-Driver /Driver:c:WindowsSystem32driverstoreFileRepositoryhpqkbfiltr.inf_amd64_714aca0508a80e9aHpqKbFiltr.inf

Komut yürütüldüğünde, Kurtarma Ortamı’ndan çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şimdi, hatanın düzeltilip düzeltilmediğini kontrol edin, değilse, sonraki yönteme geçin.

Düzeltme 3: Bluetooth Sürücülerini Kaldır

Bluetooth sürücülerinin kaldırılması, hatayı çözmek için kanıtlanmış bir çözümdür. Bluetooth sürücülerini kaldırmadan önce ‘Güvenli’ moda girmelisiniz.

‘Güvenli’ moda girmek için, ‘Çalıştır’ komutunu başlatmak için WINDOWS + R Ardından, metin kutusuna ‘msconfig’ yazın ve alttaki ‘Tamam’ı tıklayın.

Şimdi, üstten ‘Önyükleme’ sekmesini seçin ve ardından ‘Önyükleme seçenekleri’ altındaki ‘Güvenli önyükleme’ onay kutusunu işaretleyin. Son olarak, alttaki ‘Tamam’ı tıklayın.

Ardından, ekranda bir açılır pencere görünecek, ‘Yeniden Başlat’a tıklayın.

Bilgisayarınız şimdi ‘Güvenli’ modda yeniden başlayacaktır. WINDOW + X tuşlarına basın ve ardından listeden’ Aygıt Yöneticisi’ni seçin.

‘Aygıt Yöneticisi’nde’ Bluetooth ‘seçeneğini bulun ve sürücüleri ortaya çıkarmak için üzerine çift tıklayın. Ardından, Bluetooth sürücüsüne sağ tıklayın ve içerik menüsünden ‘Cihazı kaldır’ı seçin. Şimdi ekranda bir açılır pencere belirir, onaylamak için ‘Kaldır’ı tıklayın.

Sürücü kaldırıldıktan sonra, bilgisayarınızı normal modda yeniden başlatın ve hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Normal moda geçmek için, yukarıda anlatıldığı gibi ‘Sistem Yapılandırması’ penceresini açın ve ‘Güvenli Önyükleme’ onay kutusunun işaretini kaldırın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Hala karşılaşmanız durumunda, düzeltmeye geçin.

Düzeltme 4: SFC Taramasını Çalıştır

Bozuk bir Windows sistem dosyası da ‘WDF_VIOLATION’ hatasına yol açabilir. Bozuk dosyayı düzeltmenin en iyi yolu, Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) taramasını ‘Güvenli’ modda çalıştırmaktır. Bilgisayarınızı Güvenli modda başlatma işlemi son bölümde zaten tartışılmıştır.

‘Güvenli’ moda geçtikten sonra, ‘Çalıştır’ komutunu başlatmak için WINDOWS + R Ardından, metin kutusuna ‘cmd’ ENTER ve ‘Komut İstemi’ni açmak için ENTER’a basın veya alttaki’ Tamam’ı tıklayın.

‘Komut İstemi’ penceresi şimdi başlayacak. Aşağıdaki komutu girin ve ardından ENTER tuşuna basın.

sfc/ scannow

Düzeltme 5: Sistem Geri Yüklemeyi Çalıştırın

Bir programı yükledikten veya bazı değişiklikler yaptıktan sonra sorunla ilk kez karşılaştıysanız, her zaman ‘Sistem Geri Yükleme’yi seçebilirsiniz. Bununla sistemi önceki bir noktaya geri yükleyebilirsiniz ve programlar ve ayarlarda yapılan değişiklikler geri alınacaktır. Windows geri yükleme noktaları oluşturur Windows, siz sisteminizde herhangi bir önemli değişiklik yapmadan önce otomatik olarak geri yükleme noktaları oluşturur veya bunları manuel olarak oluşturabilirsiniz.

Sistem geri yüklemeye devam etmeden önce, önceki bölümlerde anlatıldığı gibi Windows’unuzu ‘Güvenli’ modda başlatın.

‘Güvenli’ modda olduktan sonra, ‘Geri Yükleme Noktası’nı arayın ve ardından arama sonuçlarından’ Bir geri yükleme noktası oluştur’u tıklayın.

Sistem özellikleri penceresi şimdi başlayacaktır. Üstten ‘Sistem Koruması’ sekmesini seçin ve ardından ‘Sistem Geri Yükleme’yi tıklayın.

‘Sistem Geri Yükleme’ penceresi açıldıktan sonra, önerilen geri yüklemeye gitme veya istenen başka bir geri yükleme noktasını seçme seçeneğiniz vardır. Manuel olarak bir geri yükleme noktası oluşturduysanız, ‘Farklı bir geri yükleme noktası seçin’ seçeneğini tercih edebilirsiniz, aksi takdirde ‘Önerilen Geri Yükleme’ işi yapacaktır. Tercih edilen ayarı seçtikten sonra, alttaki ‘İleri’ye tıklayın.

Son sayfada, geri yükleme noktası ayrıntılarını doğrulayın ve ardından alttaki ‘Bitir’i tıklayın. ‘Bitir’e tıklamadan önce, sistem yeniden başlatılacağı için üzerinde çalıştığınız dosyaları ve verileri kaydedin.

Şimdi, Windows’unuzu normal modda başlatın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Düzeltme 6: Başlangıç Onarımını Çalıştırın

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, bir sistem onarımı yapmanın zamanı geldi. Bu seçenek Windows Kurtarma Ortamı’nda bulunabilir. Başlangıç Onarma, Windows’un çalışmasını engelleyen sorunları arar ve otomatik olarak düzeltir.

Windows + I tuşlarına basın ve “Güncelleme ve Güvenlik” i tıklayın.

Ardından, soldan ‘Kurtarma’ sekmesini seçin.

‘Kurtarma’ sekmesinde, ‘Gelişmiş başlangıç’ altındaki ‘Şimdi yeniden başlat’ı tıklayın.

Bilgisayarınız yeniden başlayacak ve Kurtarma Ortamına girecektir. “Bir seçenek belirleyin” ekranında “Sorun Giderme” yi tıklayın.

Şimdi, sonraki ekranda ‘Gelişmiş seçenekler’i seçin.

Artık birden fazla seçenek bulacaksınız, sorunları düzeltmek için ‘Başlangıç Onarımı’na tıklayın.

Şimdi bir kullanıcı hesabı seçmeniz ve ardından bunun için şifreyi girmeniz istenecektir. Tamamlandıktan sonra, onarım işlemi başlayacak ve ‘WDF_VIOLATION’ hatasına yol açan sorunları çözecektir.

Düzeltme 7: Windows’u Sıfırla

Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri ‘WDF_VIOLATION’ hatasını çözmediyse, sahip olduğunuz son seçenek Windows’u sıfırlamaktır. Windows’u sıfırlarken, programları ve ayarları kaldırırken dosyaları saklama veya bilgisayarı tamamen silme seçeneğiniz vardır.

Windows’u sıfırlamak için WINDOWS + I tuşlarına basın ve ardından seçenekler listesinden “Güncelle ve Güvenlik” i seçin.

Ardından, soldan ‘Kurtarma’ sekmesini seçin ve ardından ‘Bu Bilgisayarı Sıfırla’ altında ‘Başlayın’ı tıklayın.

‘Bu Bilgisayarı Sıfırla’ penceresi açılacak ve dosyalara dokunulmadan yalnızca uygulamaların ve ayarların kaldırıldığı ‘Dosyalarımı koru’ ve dosyaların, uygulamaların ve ayarların silindiği ‘Her şeyi kaldır’ olmak üzere iki seçenek bulacaksınız. . İstenen seçeneği seçin. Bu makale için ilk seçeneği seçtik, ancak süreç her ikisi için de benzer.

Ardından, Windows’u ‘Bulut’tan yeniden yüklemek isteyip istemediğinizi, onu indirerek veya sistemin kendisinden yeniden yüklemek isteyip istemediğinizi seçin.

“Ek ayarlar” ekranında, mevcut ayarları görüntüleyebilir ve “Ayarları değiştir” e tıklayarak ve bunları tercihinize göre değiştirerek değiştirebilirsiniz. Tamamlandığında, devam etmek için ‘İleri’ye tıklayın.

Bu, Windows sıfırlanmadan önceki son ekrandır. Sıfırlama tamamlandıktan sonra hangi değişikliklerin yapılacağını burada görebilirsiniz. Ayrıca, sıfırlamadan sonra kaldırılacak uygulamaları da görüntüleyebilirsiniz.

Son olarak, alttaki ‘Sıfırla’yı tıklayın. Windows’un sıfırlanması biraz zaman alacak ve bilgisayarınız işlem sırasında birkaç kez açılacaktır.

Yukarıda seçilenin dışındaki seçenekleri seçtiyseniz, son ekran her zaman ‘Bu bilgisayarı sıfırlamaya hazır’ olacak ve değişiklikler görüntülenecektir.

Artık makalede bahsedilen düzeltmeleri denediğinize göre, bilgisayarınız iyi çalışıyor ve ‘WDF_VIOLATION’ hatası düzeltilmiş olmalıdır. Ayrıca, düzeltmeleri her zaman belirtilen sırayla takip etmeyi unutmayın, çünkü başlangıçta belirtilenler hızlı ve basitken, sondakiler kritik ve zaman alıcıdır.

İlginizi Çekebilir!

Windows 11 PC’de Chrome Uzaktan Masaüstü Nasıl Kullanılır

İhtiyacınız olduğunda dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir cihazdan erişmek için Windows 11 PC’nizde Chrome …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir